ABD'den İran'a Ek Yaptırımlar

-

ABD'den İran'a ek yaptırımlar

ABD'den İran'a ek yaptırımlar

Obama yönetimi, İran'ın, petrollerinin satın alımına yönelik ödeme mekanizması kurmasını önlemeyi de içeren Başkanlık Emri'ni imzaladı.

WASHINGTON

ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemeye devam etmesi nedeniyle İran Hükümeti'ne baskının ve izolasyonun artırılması çabalarını güçlendirmeye yönelik iki önemli adım attıklarını duyurdu.

İlk olarak, İran'ın enerji ve petro-kimya sektörüne yönelik yeni yaptırımları öngören yeni bir Başkanlık Emri'ni onayladığını belirten Obama, bu eylemin, İran'ın, var olan yaptırımları atlatmak için İran petrollerinin satın alımına yönelik ödeme mekanizması kurmasını önlemek için olduğunu kaydetti.

Obama, bunun yanında, İran'ın petro-kimya sektörüne yönelik mevcut yaptırımların da bu emirle genişletildiğini bildirdi.

Ayrıca Obama, belirlenmiş İran bankaları için bilerek finansal transferler yapan kurumların sorumlu tutulması için de önemli adım attıklarını belirterek, Hazine Bakanlığı'nın bu kapsamda, Çin'deki Kunlun Bankası ile Irak'taki Elaf İslami Bankası'na yönelik yaptırımlar getirdiğini kaydetti.

Bu iki bankanın İran bankaları adına milyonlarca dolar para transferi yaptığını ifade eden Obama, ''bugünkü eylemin açıkça, umutsuzluğu artan İran rejiminin uluslararası finansal sisteme giriş yapmasına izin veren finansal kurumların, nerede olurlarsa olsunlar ortaya çıkaracaklarını gösterdiğini'' bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaÇinIrakİran
Görüş Bildir