ABD'den Flaş Mısır Açıklaması

 > Amerika-
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'den Flaş Mısır Açıklaması

ABD'den Flaş Mısır Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Sina bölgesinde Mısır güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırıyı ve Mısır genelinde devam eden şiddeti kınayarak, "Mısır'da bu tür şiddete kesinlikle yer yok. Tüm Mısırlı liderleri ve uluslararası toplumu, kelime oyunları yapmaksızın bu tür saldırıları kınamaya çağırıyoruz" dedi.

BD Dışişleri Basın Sözcüsü Jen Psaki'ye, günlük basın toplantısında, Mısır'daki gelişmeler soruldu.

Psaki, Sina bölgesinde Mısır güvenlik güçlerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Sina Yarımadası'nın kaygı duyulan bölgelerden biri olarak kalmaya devam ettiğini belirten Psaki, ABD olarak, Sina'daki artan hukuk dışılığa ve terörle mücadeleye yönelik Mısır'ın devam eden çabalarına destek vermeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Psaki, bunun yanında Mısır genelinde devam eden şiddeti ve saldırıları da kınadıklarını vurgulayarak, dinler arası çatışmaya meyilli aşırılık yanlıları tarafından 40 Koptik Hristiyan kilisesi ve diğer Hristiyan kurumlara yönelik saldırılardan "ciddi mütessir olduklarını" bildirdi.

Psaki, ayrıca hapisteki Müslüman Kardeşler'in "şüpheli ölümünden derin rahatsızlık duyduklarını" dile getirerek, tüm Mısırlıları şiddetten kaçınmaya çağırdı. Psaki, "Mısır'da bu tür şiddete kesinlikle yer yok. Tüm Mısırlı liderleri ve umuslararası toplumu, kelime oyunları yapmaksızın bu tür saldırıları kınamaya çağırıyoruz" dedi.

ABD EKONOMİK YARDIMLARI

Psaki'ye, New York Times'ın haberinde yer alan, "ABD Dışişleri Bakanlığının, Mısır hükümetinin doğrudan dahil olduğu ekonomik programlara yönelik 250 milyon dolarlık finansmanı durduracağına" ilişkin haberler soruldu.

Haberi yalanlayan Psaki, Mısır'a yönelik Ekonomik Destek Fonu'nu (ESF) askıya alma konusunda henüz bir politika kararı almadıklarını belirtti.

Psaki, ekonomik, askeri ve güvenlik yardımları da dahil bu konudaki gözden geçirmelerin devam ettiğini, ancak Mısır'daki hükümet dışı sivil toplum örgütlerine giden ekonomik yardımların, Mısır'a yönelik yardımlara ilişkin herhangi bir kısıtlamadan etkilenmeden devam edeceğini belirtti.

Psaki, "Bir hukuki sınırlama olması durumlarında bile özgür ve adil seçimler, sağlık, çevre, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve iyi yönetim gibi konulardaki Mısır hükümetiyle birlikte yapılan programlar da devam edebilecek. Hükümetin yararlandığı ESF programları noktasında da bu desteklere devam etme yetkimiz olup olmadığı veya bu eylemlerin kanunlarla uyum gösterdiğinden emin olmak adına faaliyetlerimizde bazı değişikliklere gitmemiz gerekip gerekmediğine yönelik bu programları dosya dosya değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriMısır
Görüş Bildir