Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'deki Türk E-Ticaret Girişimlerinin Hikayeleri

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'deki Türk E-Ticaret Girişimlerinin Hikayeleri

ABD'deki Türk E-Ticaret Girişimlerinin Hikayeleri

Girişimciliğin ve inovasyonun merkezi Amerika, ülkeye göç eden birçok yabancı uyruklu kişi için olduğu gibi Türkler için de fırsatlar ülkesi olarak nitelendirilebilir.

E-ticaretin doğduğu, tabiri caizse e-ticaret yapanların da doyduğu devasa bir ülke aslına bakarsanız bu topraklar. 310 milyona yaklaşan nüfusu ve yüksek satın alma gücüyle dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD’de online satış rakamları da baş döndürüyor. 2011 yılında 197 milyar dolara ulaşan toplam e-ticaret hacminin üçüncü çeyreğini geride bıraktığımız 2012 sonunda ise 218 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ülkedeki toplam perakende harcamaları 2.2 trilyon dolar civarındayken, e-ticaret hacmi, bu rakamların yaklaşık yüzde 10′una tekabul ediyor.

500 bine ulaşan nüfuslarıyla ABD’deki Türkler’in geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Ancak son yıllarda kıtaya göç eden birçok Türk asıllı vatandaş, yavaş yavaş ülkedeki milyon dolarlık şirketleri yönetip, kendi başarılı girişimlerini kurar duruma geldi. Biz de bu doğrultuda, ülkedeki Türk e-ticaret girişimcilerini bulduk ve başarı hikayelerini dinledik.

Ülkedeki online pazar o kadar büyük ki, gözden kaçırmış olduğumuz bazı girişimler muhakkak olacaktır. Kendilerinden gelecek bilgilendirmeler doğrultusunda, onları da listemize eklemekten mutluluk duyacağımızı belirtelim. Malum son aylarda ABD’nin gündemi, Obama’nın zaferle ayrıldığı Başkanlık seçimleri ve Sandy Kasırgası’yla oldukça meşguldü. Kasırgadan ciddi şekilde etkilendiklerini belirten TurkishTowels.com ve BestTurkishFood.com gibi bazı girişimler ise dosyamızda yer alamadılar.
Turkishcoffeworld.com, Tulumba.com ve Missbellydance.com gibi etnik bazlı satış yapan online alışveriş sitelerinin kurucularından; gerek ABD e-ticaret pazarına dair, gerekse Amerika’da iş kurmak isteyen girişimcilerin yolunu aydınlatacak bazı bilgiler elde ettik.

TurkishCoffeeWorld.com / Mustafa Arat

ABD’de faaliyet gösteren Türk e-ticaret şirketlerinden Turkishcoffeeworld.com‘un hikayesi Türk kahvesinin eşsiz lezzetini Amerikalılar ile paylaşma misyonuyla başlıyor. Firmanın kurucusu Mustafa Arat Bey’den girişimleri hakkında bazı bilgiler aldık.

Amerika’ya 1968 senesinde yani 15 yaşındayken ailesi ile gelen Arat, iş hayatına 1982 senesinde Xerox şirketinde pazarlamacı olarak başlamış. Xerox’ta kopya makinaları ve lazer yazıcıların satışlarını gerçekleştiren Arat, daha o günlerde “mouse” bile sattıklarını belirtiyor. İnternetin iş kurmak açısından en uygun ve ucuz mecra olduğunu fark etmesinin ardından Arat, bir e-ticaret sitesi kurmaya karar veriyor. İşini 3 oğlu ve bir çalışanıyla beraber yürüten Mustafa Bey, eşinin de ara sıra işlere yardımcı olduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki e-ticaret siteleri hakkında pek fazla bilgisi olmadığını belirten Mustafa Bey, ancak takip ettiği kadarıyla en büyük şirketlerin web sitelerinde bile birçok hata gördüğünü ve sitelerin sürekli güncel tutulmadığının altını çiziyor. SEO’ya da daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Arat, ülkemizdeki kapıda ödeme sistemini çok şaşırtıcı bulduğunu ifade etti: “Türkiye’deki bazı internet sitelerinin alışverişten sonra ürününü müşteriye gönderip ödemeyi kapıda tahsil etmesi çok enteresan bir durum. Bunun ABD’de mümkün olabileceğini sanmıyorum. Ben hiçbir zaman hiçbir müşteriye paramı almadan ürünümü göndermem.”

Müşterilerinin sadece yüzde 1 ila 2′sinin Türk kökenli olduğunu belirten Turkishcoffeeworld.com kurucusu, sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların çoğunluğunun ABD’liler olduğunu söylüyor. Rekabet ortamının da ABD’de oldukça büyük olduğunun altını çizen Arat, bütün dünyanın oraya mal sattığını belirtiyor: “Gözünüzü her zaman açık tutmanız lazım. Mesela Hindistan malı cezveler ve Çin malı fincanlar bile satanlar var burada.”

ABD’deki e-ticaret ekosisteminin gittikçe kalabalıklaştığından dem vuran Mustafa Arat, bu sebeple farklı pazarlara açılmanın zaruri hale geldiğini belirtiyor: “Amazon, Shopping.com, Buy.com gibi mega web siteleri çok fazla reklam yaptikları için, onların çatısı altında mallarınızı pazarlayabilme imkanınız var. Ancak tabi ki onlara da yüzde 17 ile 25 arasında bir komisyon ödemek gerekiyor.”

“Türk girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?” sorusuna ise Mustafa Bey maddelerle yanıt veriyor;
-Herkesin yaptığını yapmasınlar.
-En iyi kalitede mal satsınlar ve kaliteyi devamlı olarak aynı seviyede tutsunlar
-Müşteri her zaman haklıdır ve doğrudur prensibini uygulasınlar
-Mallarını iyi bir fiyata satsınlar ve aynı fiyatta uzun sure kalsınlar.
-Memnuniyet garantisi versinler (müşteri aldığı malı hiç bir sorun yaşamadan geri verebilmeli.)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaÇinHindistanSandyweb
Görüş Bildir