ABD'deki Trump Karşıtı Gösteriler 3. Gününde

 > -

ABD'de, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın başkan seçilmesi sonrası gösteriler üçüncü günde de devam etti. Gösterilerin şiddet olaylarına evrildiği Oregon eyaletinin Portland kentinde bir kişinin silahla vurulduğu belirtildi.

Miami, Atlanta, Philadelphia, New York, San Francisco ve Portland’da sokağa çıkan göstericiler,  ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ı protesto etmeye devam ediyor.

Göstericiler göçmen karşıtı, ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerinden dolayı eleştirdikleri Trump’ın seçilmesine karşı “Barış ve sevgi”, “Nefret yok, korku yok! Yabancı düşmanlığını sınır dışı et!” “Duvarın bizim yolumuzda duramaz”, “Benim başkanım değilsin”, “Sokaklar kimin? Bizim!”  sloganları atıyor.

Portland polisinin Twitter'dan paylaştığı mesaja göre, Portland'daki Trump karşıtı gösterilerde protestocuların Morrison Köprüsü'nü geçtiği sırada bir kişi vuruldu.

Polis, herkesten bölgeyi acilen terk etmelerini ve olayın tanıklarının kendilerine başvurmasını istedi.

Portland polisine göre şüpheli, koyu renk kapşonlu bir svetşört giyen siyah bir erkek olarak tarif ediliyor.

Portland'daki gösterilerde önceki gün de olay çıkmıştı

Sayıları birkaç bini bulan göstericiler bazı dükkanların ve araçların camlarını kırmıştı. Polis, protesto eylemlerini ‘ayaklanma' olarak nitelendirmişti.

Protestoların başlamasının ardından Donald Trump, "Açık ve başarılı bir başkanlık seçimi yapıldı. Şimdi medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler protesto ediyor. Hiç adil değil" diye açıklama yapmıştı.

Şiddet olaylarının başlamasıyla bir açıklama daha yapan Trump, 'Protestocuların bu ülkeye olan tutkusuna bayılıyorum. Hepimiz bir araya gelip ülkemizle gurur duyacağız" mesajı vermişti.

Trump Geri Adım Attı: 'Protestocuların Bu Ülkeye Olan Tutkusuna Bayılıyorum' - onedio.com
Trump Geri Adım Attı: 'Protestocuların Bu Ülkeye Olan Tutkusuna Bayılıyorum' - onedio.com

Ülke çapındaki gösterilerden çarpıcı kareler

Sputnik, Reuters ve AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir