Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de Yıl Sonundan İtibaren Ücretsiz Kovid-19 Aşısı Kampanyasına Başlanacağı İddiası

0PAYLAŞIM

ABD'de Yıl Sonundan İtibaren Ücretsiz Kovid-19 Aşısı Kampanyasına Başlanacağı İddiası

NEW YORK Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri'de federal hükümetin, yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısını tüm Amerikalılara fiyatsız olarak sunmak için kapsamlı bir tasarı hazırladığı belirtildi.

Associated Pressin AP haberine göre, Kurultay'ye sunulan bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri'deki federal sıhhat müesseseleri ve Korunma Bakanlığının sene sonundan itibaren başlayacak aşı kampanyası için ayrıntılı bir tasarı hazırladığı kaydedildi.

Raporda, kampanyanın kapsam ve karışıklık açısından mevsimsel grip veya evvelki salgınlarla alakalı aşılardan çok daha geniş olacağı, aşı uygulamasında başta sıhhat çalışanları olmak üzere esas iş sahipleri ve korunmasız gruplara öncelik verileceği bildirildi.

Birçok işletme tarafından üretilecek farklı aşıların fiyatsız dağıtılacağı ve aynı işletmenin aşısının 21 ile 28 gün arayla 2 doz halinde insanlara verileceği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, bu çerçevede eyalet ve mahallî idarelerden 1 ay içinde dağıtım tasarılarını hazırlayıp sunmaları istenirken, mevzubahisi aşı kampanyasının 2'nci ve 3'namcı safhalarının ise tam ülkeyi içereceği vurgulandı.

  • Kovid-19 aşısı kampanyasında politik emel kuşkusu

Beyaz Saray'ın desteklediği teşebbüs "Warp Sürat Harekâtı" çatısı altında hakikatleştirileceği belirtilen aşı kampanyasının şu ana kadar tartışılan tasarıların en ayrıntılısı olduğuna işaret edilirken, haberde, kampanyanın kamuoyunda yeniden de kuşku ile karşılandığı değerlendirmesine yer verildi.

Hükümetin Kovid-19 aşısını, 4 Kasım'da yapılacak Başkanlık tercihleri evvelinde politik emellerle çabuğa getirmeye çalıştığı istikametindeki yorumlara işaret edilen haberde, AP'nin mayıs ayında hakikatleştirdiği ankete atıfla, hükümete güvenmeyen Amerikalıların yüzde 20'sinin aşı yaptırmak istemediğine, yüzde 31'inin de tereddüt olduğuna vurgu yapıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Sıhhat Bakanı Alex Azar, kamuoyundaki kuşkular üzerine yaptığı açıklamada, Amerikalıların en kısa müddette ve güvenle aşıya ulaşımları için çalıştıklarını belirterek, "Amerikalılar aşı geliştirme sürecinin tamamen bilim ve bilgiler tarafından yönlendirildiğini öğrenmeli." ifadesini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir