Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de Siyahi Amerikalının Gözaltına Alınırken Ölümü Nedeniyle Polis Şefi Kovuldu

0PAYLAŞIM

ABD'de Siyahi Amerikalının Gözaltına Alınırken Ölümü Nedeniyle Polis Şefi Kovuldu

ROCHESTER Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Rochester kentinde siyah tenli Amerikalı Daniel Prude'un martta nezaretine alınması esnasında kafasına poşet geçirilmesi neticeyi yaşamını kaybetmesiyle alakalı olarak Rochester Polis Şefi vazifeden alındı.

Rochester Belediye Başkanı Lovely Warren, basın buluşmasında, Prude'un vefatıyla alakalı görüntülerin ortaya çıkmasının ardından geçen hafta istifa ederek emekliye ufalamak isteyen 20 senelik kıdemli Polis Şefi La'ron Singletary'ın vazifesine son verildiğini, Rochester Baş Avukatı Tim Curtin ile İrtibat Direktörü Justin Roj'un da sorgulamayı baştan savma yaptıkları bahanesiyle 30 gün fiyatsız sarihe alındığını söyledi.

Warren, sorgulama neticesinde bunun, Rochester Emniyet Müdürlüğünün her tarafına dağılmış bir mesele olduğunu gördüklerini kaydolarak, Prude'un vefatıyla alakalı kent içinde bir sorgulama yapılmasını da istediğini belirtti.

Eyalet hükümetinin her kademesinde bu vakayı ele alanların Prude'un vefatını yeteri kadar ciddiye almadığına dikkati sürükleyen Warren, kendininkiler de dahil tüm galibiyetsizliklerden dolayı Prude'un ailesinden ve cemiyetten özür dilediğini ve belediye başkanı olarak bu kusuru üstlendiğini dile getirdi.

Siyah Tenli Prude'un, mart ayında nezaret esnasında kafasına poşet geçirilmesi neticeyi yaşamını kaybettiği vakanın görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra Rochester Polis Şefi Singletary 8 Eylül'de istifa ederek emekliye ufalamak istediğini duyurmuştu.

Singletary, yayımladığı deklarasyonda, "Dışarıdaki varlıklar kişiliğimi yok etmeye çalışırken oturup bekleyemeyeceğim için emekliye ufaladım. Geçen hafta yaşanan hadiseler kişiliğimi ve eminliğimi yok etme teşebbüsüdür." ifadesini kullanmıştı.

  • Medyaya yansıyan görüntüler büyük tepki toplamıştı

Ailesi tarafından ay başında paylaşılan görüntülerde, caddede üryan biçimde teslim olan Daniel Prude'un, polisin ihtarının ardından kendisine verilen direktifler yönünde yere uyuduğu, ellerinin arkadan kelepçelendiği, polisin, kelepçeli halde uyuyan zanlının kafasına poşet geçirerek onu yere doğru bastırdığı yer almıştı.

Amerika Birleşik Devletleri medyasındaki haberlerde, Prude'un şuuru kapalı halde sağlık kurumuna kaldırıldıktan sonra solunum aygıtına bağlandığı ve otopsi raporuna göre ise 7 gün sonra yaşamını kaybettiği ifade edilmişti.

Otopsi raporunda siyah tenli Prude'un vefatı, ''fiziksel baskı neticeyi boğulma karmaşıklıkları'' ve "cinayet" olarak kayda geçmişti.

Medyaya yansıyan görüntüler büyük eko uyandırırken, 6 ay sonra tekerrür gündeme taşınan vefat vakası ile alakalı video kaydı sosyal medyadaki paylaşımlarda geniş yer yakalamış, Prude’un kafasına tükürük poşeti geçirerek can vermesine neden olan 7 polis memuru vazifeden uzaklaştırılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, bir vakittir mayıs ayında Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah tenli Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti neticeyi yaşamını kaybetmesi ve son olarak Wisconsin'in Kenosha kentinde siyah tenli Jacob Blake'in polis tarafından çocuklarının gözü önünde 7 kere ateş açılarak vurulması, ülke genelinde protestolara ve yine tutuşan siyah tenlilere müteveccih polis şiddeti müzakerelerine sahne oluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir