Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'de Ön Seçim Maratonu Sürüyor: Clinton ve Sanders Eşit, Rakipsiz Trump Tek Başına Yürüyor

Anasayfa > Gündem

ABD başkanlık yarışı kapsamında Kentucky eyaletinde yapılan ön seçimi Demokrat adaylardan Hillary Clinton, Oregon'daki ön seçimi ise rakibi Bernie Sanders kazandı. Oregon'da Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçiminden ise rakibi bulunmayan Donald Trump zaferle ayrıldı...

ABD'de kasımda yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak Cumhuriyetçi ve Demokrat adayların belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ön seçimlere Kentucky ve Oregon eyaletlerinde devam edildi.

Demokrat Parti, her iki eyalette ön seçim düzenledi. Cumhuriyetçiler ise sadece Oregon'da sandık başına gitti.

Kentucky eyaletindeki ön seçimlerin galibi Clinton

Kentucky eyaletindeki ön seçimlerin galibi Clinton

Kentucky'de Demokrat adayların yarışı oldukça çekişmeli geçti. Seçim komisyonu yetkilileri, CNN televizyonuna yaptıkları açıklamada, resmi olmayan sonuçlara göre ön seçimi oyların yüzde 46.8'ini alan Hillary Clinton'ın kazandığını duyurdu. 

Sanders ise yüzde 46.3'te kaldı.

Clinton, sosyal medyadaki hesabından yazdığı mesajda galibiyetini ilan etti

Oregon'da ise Sanders, Clinton'ı geride bıraktı

Oregon'da ise Sanders, Clinton'ı geride bıraktı

Oregon'da ise Sanders yüzde 53 oy ile Clinton'ı geride bıraktı. Clinton'ın yüzde 47'de kaldığı açıklandı.

Vermont Senatörü matematiksel olarak imkansız hale gelen bu duruma rağmen son ana kadar yarışta kalarak siyasi ağırlığını korumaya çalışıyor. Sanders, kalan eyaletlerde Clinton'ı geçebileceğini belirterek, yarışı sonuna kadar sürdüreceğini ifade ediyor.

Rakipsiz Trump Oregon'da yüzde 66 oyla kazandı

Rakipsiz Trump Oregon'da yüzde 66 oyla kazandı

Cumhuriyetçi Parti kanadında ise tüm rakipleri yarıştan çekilen Donald Trump, Oregon'da zaferini ilan etti.

Bu eyaletteki Cumhuriyetçi Parti seçmenlerinin yüzde 66'sı Trump için oy kullandı. Yarıştan çekildiklerini açıklayan John Kasich'e yüzde 17, Ted Cruz'a ise yüzde 16 oy çıktı.

Şu ana kadar yapılan ön seçimlerde Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olabilmesi için gereken bin 237 delegenin bin 143'ünü elde etmiş durumda. 

Clinton da Demokrat Parti adayı olabilmek için gerekli 2 bin 383 delege sayısına çok yaklaştı. Clinton, 2 bin 289 delege kazanırken, rakibi Sanders bin 529 rakamına ulaşabildi.

ABD'de 7 eyalet ve eyalet olmayan 3 bölgede daha seçim yapılacak. Kaliforniya, New Jersey, Montana, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve New Mexico'da özellikle Demokratlardaki sonucun kesinleşmesi bekleniyor.

Anket sonuçlarına göre Clinton yüzde 48, Trump yüzde 45

Anket sonuçlarına göre Clinton yüzde 48, Trump yüzde 45

Her iki parti, temmuz ayında düzenlenecek kongrelerle adaylarını ilan edecek. Cumhuriyetçilerde Trump'ın adaylığı neredeyse kesinleşti, Demokratlarda ise Clinton'ın şansının çok yüksek olduğu belirtiliyor.

NBC televizyonu tarafından yapılan son kamuoyu yoklaması Clinton’ı az farkla Trump’ın önünde gösteriyor. Anket sonuçlarına göre Clinton oyların yüzde 48, Trump ise yüzde 45'ini alıyor.

Son günlerde yapılan bir dizi kamuoyu yoklamasının ortalaması ise Clinton’u Trump’ın yüzde 6 önünde gösteriyor. 

AA ve VOA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
14
13
7
4
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?