ABD Engelli Mahkuma Acımadı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'de bir idam daha

ABD'de bir idam daha

ABD'nin Texas eyaletinde bir polis muhbirini öldürmekten ölüme mahkum edilen idam mahkumunun cezası zehirli iğneyle infaz edildi. Marvin Wilson adlı 54 yaşındaki mahkum, Kasım 1992'de Jerry Williams adlı polis muhbirini öldürmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme kayıtlarında, Wilson'ın polisin evinde 24 gram kokain ele geçirmesinden 5-6 gün sonra kendisini polise ihbar etmekle suçladığı Williams'ı bir arkadaşı ile birlikte kaçırarak dövdükten sonra öldürdüğü bildirildi. Kayıtlarda Wilson'ın arkadaşı Andrew Lewis'in, Willams'ın kaçırılmasına ve dövülmesine yardım ettiği ancak maktulün Wilson'ın açtığı ateş sonucu öldüğü belirtildi.

Wilson, zeka katsayısının idam edilme yeterliliğinin altında olduğu gerekçesiyle yaptığı itirazın Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesinden yaklaşık 2 saat sonra idam edildi.

Wilson'nın avukatının Yüksek Mahkemeye yaptığı başvuruda, müvekkilinin 2004 yılında yapılan bir zeka testinde 61 olarak belirlenen zeka katsayısının idam cezasının verilmesine yeterli olarak kabul edilen 70'in altında olduğu gerekçesiyle idam cezasının durdurulması talep edilmişti.

İdam cezasını veren alt mahkemeler ise, ''yapılan sadece bir, muhtemelen de hatalı zeka testinin Wilson'ın zihinsel yetersizliği hakkında fikir veremeyeceği'' ve ''iddia edilen zihinsel yetersizliğin daha sonraki yıllarda yapılan diğer test ve değerlendirmelerle desteklenmediği'' yönünde görüş bildirmişti.

Wilson'ın avukatı Lee Kovarsky Yüksek Mahkeme'de müvekkilinin lisan kullanma ve matematik yeteneğinin hiçbir zaman ilkokul seviyesinin üstüne çıkmadığını, okuma ve yazma yeteneğinin de ilkokul ikinci sınıf seviyesinin altında olduğunu belirtti.

Kovarsky, Wilson'ın kendi hesabını tutamadığını, faturalarını ödeyemediğini veya bir işte tutunamadığını savundu.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Engelli Mahkuma Acımadı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİdamPolis
Görüş Bildir