Avrupa Birliği Suriyeli Muhaliflere Silah Ambargosunu Kaldırdı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

AB Suriyeli İsyancılara Silah Ambargosunu Kaldırdı

AB Suriyeli İsyancılara Silah Ambargosunu Kaldırdı

Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Suriye muhalefetine silah sağlanması için bu ülkeye uygulanan ambargoyu kaldırma konusunda uzlaşma sağladı.

Ancak, isyancılara silah göndermek için henüz bir karar alınmış değil.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Asthon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'ye karşı diğer ambargoların yürürlükte olduğunu belirtti.

Karar, fikir ayrılığındaki Avrupa Birliği bakanlarının uzun süren müzakerelerinin ardından alındı.

İngiltere ve Fransa bu ambargonun yenilenmemesi ve Cumhurbaşkanı Esad'a karşı olan ılımlı silahlı gruplara silah gönderilmesi için baskı yapıyordu.

İki ülke, bu adımın Esad yönetimini müzakereye zorlayacağına inandıklarını ifade ediyor.

Ancak, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç gibi ülkeler ise muhaliflerin Avrupa ülkeleri tarafından silahlandırılmasına ülkede şiddeti artıracağı kaygısıyla karşı çıkıyor.

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, "Biz bir barış hareketiyiz, savaş hareketi değil" dedi.

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının ardından uluslararası toplumun harekete geçmesine yönelik baskılar artmıştı.

Suriye hükümeti, kimyasal silah kullandığı iddialarını reddediyor.

AB bakanları kararının ardından, tek tek üye devletler, Suriye'ye silah gönderip göndermeyeceklerine karar verecek.

Avrupa Birliği'nin ambargoyu kaldırma kararı ve Suriye'deki çatışma konusundaki tutumu 1 Ağustos'ta tekrar değerlendirilecek.

AB, Suriye'ye yönelik ambargoyu devam ettirmek için tüm AB üyesi ülkelerin oybirliğine ihtiyaç duyuyordu.

2011 yılı Mayıs ayında uygulamaya konan ambargo, Suriye hükümetinin yanı sıra Suriyeli isyancıları da kapsıyordu.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Birliği Suriyeli Muhaliflere Silah Ambargosunu Kaldırdı

AB dışişleri bakanları, Suriyeli muhaliflere silah ambargosunu kaldırdı.

AB üyelerinin çoğunluğu, 31 Mayıs'ta süresi dolan Suriye'ye silah ambargosunu, muhalifler için hafifleterek uzatma taraftarı olsa da İngiltere ve Fransa'yı ikna edemedi.

Muhaliflerin silahlandırılmasından yana tavır alan Londra ve Paris'in kararlı tutumuyla ambargo 1 Haziran itibariyle kalkarken, üye ülkeler ağustos ayına kadar silah göndermeme taahhüdünde bulundu.

AB dışişleri bakanları, Suriye'ye silah sevkiyatının sadece "sivillerin korunması" amacıyla Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu'na (SMDK) yapılmasında, silahların yanlış ellere geçme ihtimaline karşı gereken tedbirlerin alınmasında ve silah satışı lisanslarının tek tek çıkarılmasında uzlaştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, kararı 1 Ağustos'tan önce gözden geçireceklerini söyledi.

Davutoğlu zorladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB'yi Suriye'ye silah ambargosunu muhalifler için kaldırması konusunda zorladı.

AB dışişleri bakanlarının ağırlıklı olarak Suriye krizini görüştükleri Belçika'nın başkenti Brüksel'deki akşam yemeğine katılan Davutoğlu, verdiği mesajlarla ambargonun kalkmasında önemli rol oynadı.

Yemeğe katılan diğer aday ülkelerin dışişleri bakanlarının, Suriye konusunda en somut değerlendirmelerin Türkiye tarafından yapılabileceğini belirterek, ilk sözü ve çoğunlukla konuşma haklarını Davutoğlu'na verdikleri öğrenildi.

Diplomatik kaynaklar, Davutoğlu'nun konuşmasında, Suriye'de krizin derinleşmesinden zamanında harekete geçmeyen uluslararası toplumu sorumlu tuttuğunu ve barışın sadece istemekle gelmeyeceğini, bunun için doru zamanda doğru adımların atılması ve dinamik bir politika izlenmesi gerektiğini vurguladığını aktardı.

Diplomatik kaynaklara göre Davutoğlu, konuşmasında, "Türkiye başından beri asla askeri seçenekleri desteklemedi ve daima siyasi ve barışçıl çözüm için çaba gösterdi. Fakat rejimin halkına karşı uyguladığı acımasız ve artan şiddet kampanyası buna imkan vermedi. Uluslararası toplum artık bu gidişata son vermelidir" dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun, AB'li mevkidaşlarına, "Silah ambargosunu kaldırarak sahada askeri dengeleri değiştirmek için etnik ve mezhepsel temizlik dahil her yönteme başvuran rejime kuvvetli bir mesaj verin. Ambargonun kaldırılma kararı, soruna askeri yollardan çözüm istendiği anlamına gelmez. Aksine Cenevre 2 süreciyle yeniden ivme kazanan siyasi çözüm çabalarına psikolojik anlamda önemli bir destek verilmiş olur" tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi.

Kimseyi hazırlık içinde görmedim

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, AB dışişleri bakanlarının, Suriye'ye silah ambargosunu muhalifler için kaldırmasına ilişkin, "Kimseyi Suriye'ye derhal silah gönderme hazırlığı içinde görmedim" dedi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders da kararın tüm tarafları Cenevre'de masaya oturmaya zorlamasını umduğunu söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise Suriye'ye silah gönderip göndermeme kararının artık üye ülkelere ait olduğunu belirterek, bu aşamada hiçbir ülkenin silah sevkiyatına niyetlenmediğini kaydetti. Timmermans, muhaliflere silah sevkiyatının başlaması halinde Rusya'nın Esed rejimine daha çok silah göndermesinden endişe ettiğini dile getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, silah ambargosunun kalkmasının Esed rejimine güçlü bir mesaj ve siyasi çözüme destek olacağını kaydetti. Hague, Suriye'ye derhal silah gönderme planları olmadığını fakat ambargonun kalkmasının kendilerine ihtiyaç duydukları esnekliği sağladığını ifade etti.

Suriyeli muhaliflere çağrı

Öte yandan, AB dışişleri bakanları, İstanbul'da toplanan Suriyeli muhaliflere "barış konfernasına katılın" çağrısında bulundu.

AB dışişleri bakanlarının Suriye'ye ilişkin ortak kararında, "AB, İstanbul'da devam eden SMDK Genel Kurulu'nun öneminin altını çizer ve Koalisyon ve tüm muhalif gruplara siyasi çözüm için çalışmayı sürdürme ve katılımcılığı güçlendirme çağrısı yapar" ifadesi kullanıldı.

BRÜKSEL / AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAvrupa BirliğiAvusturyaBaşbakan YardımcısıBelçikaBeşer EsadÇek CumhuriyetiFransaİngiltereİstanbulİsveçRusyaSavaşSuriye
Görüş Bildir