Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB Referandumu Öncesi Daily Telegraph'ta Bir Başyazı: 'Türk Sorunu'

 > 
12PAYLAŞIM

Birleşik Krallık’ta ‘Brexit’ için geri sayım başladı.  Seçmenler Avrupa Birliği’nde kalıp kalmamak için 23 Haziran’da sandık başına gidiyor.  İngiliz basınında referandum öncesi Türkiye’nin olası AB üyeliğinin Britanya’nın geleceği için tahmin edilenden daha büyük bir sorun yaratacağı yönünde yorumları yer alıyor. Daily Telegraph’da yer alan 'Türk sorunu' başlığını taşıyan başyazıda 'Gelecek birkaç yılda AB'de kalma taraftarlarının itiraf etmediği ya da aksi yöndeki kanıtlara rağmen karşı çıktığı gelişmeler olacak. Bunların belki de en problemlisi Türkiye'nin statüsü' deniyor...

Türkiye'nin olası AB üyeliği, İngiltere'de yapılacak AB referandumu tartışmaları arasında...

Daily Telegraph, Türkiye'nin olası AB üyeliğini İngiltere'de yapılacak AB referandumu tartışmaları kapsamında, başyazılarından birinde ele aldı.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, "Türk sorunu" başlığını taşıyan makalenin ilk satırlarında "AB referandumu kampanyası sırasında bize söylenmeyenler de söylenenler kadar önemli. Gelecek birkaç yılda AB'de kalma taraftarlarının itiraf etmediği ya da aksi yöndeki kanıtlara karşın karşı çıktığı gelişmeler olacak. Bunların belki de en problemlisi Türkiye'nin statüsü. " deniyor.

'Cameron, Türkiye'nin AB üyesi olmasını engelleyecek veto hakkını kullanıp kullanmayacağı sorusuna yanıt vermedi'

Daha sonra gazete, "Başbakan David Cameron'ın geçen Pazar günü BBC'de Türkiye'nin AB üyesi olmasını engelleyecek veto hakkını kullanıp kullanmayacağı sorusuna yanıt vermediğini ve böyle şeyin olmayacağını söylemekle yetindiğini" kaydediyor.

'İngiltere'nin uzun süredir yürüttüğü politika Türkiye'nin AB üyesi olmasına yardım etmek'

Daily Telegraph şöyle devam ediyor;

"Ancak İngiltere'nin uzun süredir yürüttüğü politika Türkiye'nin AB üyesi olmasına yardım etmek. Cameron 2010'da, başbakan olmasında kısa bir süre sonra 'Türkiye'nin AB üyesi olması ekonomimiz, güvenliğimiz ve diplomasimiz için hayati önemde' demişti. Bu tutumunu 2014'te de tekrarladı. Bu iki farklı tutum nasıl uzlaşacak? Cameron Türkiye'nin AB üyesi olmasını desteklemekle birlikte Ankara'nın insan haklarıyla ilgili koşullar da dahil, kriterleri yerine getirmesinin onlarca yıl alacağını söylüyor. Ama AB liderlerinin Türkiye'nin umutlarına taş koymakta isteksiz olmasının gerçek nedeni İslamcı terörle mücadelede cephe ülkesi olması ve Avrupa'daki göç krizine karşı koymakta Ankara'nın yardımının gerekliliği."

'Ankara'nın önemli kozları'

Daily Telegraph bu noktada Ankara'nın önemli kozlara sahip olduğunu ve bu nedenle Türk vatandaşlarına Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkının verileceğini vurguluyor.

Gazete sızan diplomatik yazışmaların da İngiltere'nin de bazı Türk vatandaşlarına özel seyahat hakkı verebileceğini gösterdiğini yazıyor

Gazetenin başyazısı, "Türkiye'nin AB'ye üye olmasının etkileri çok büyük ve bu etki sadece göç konusunda da değil. Neler olacağı bize referandumdan önce söylenmeli, sonra değil" ifadeleriyle sona eriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir