Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB'nin Yeni Kriz Konusu Silah Ambargosu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AB'nin Yeni Kriz Konusu Silah Ambargosu

AB'nin Yeni Kriz Konusu Silah Ambargosu

Suriye konusunda izlediği politika başından bu yana eleştirilen ve attığı adımların etkinliği sorgulanan Avrupa Birliği’nde son dönemde “muhaliflerin silahlandırılması” yönündeki seslerin yükselmesi, Brüksel açısından karmaşık bir sürecin başladığının da işareti.

Silah ambargosunun kimin işine yaradığı, muhaliflerin silahlandırılması durumunda ortaya çıkabilecek olası sonuçlar ve ambargoya katı şekilde devam edilmesi halinde yaşanabilecekler uzun süredir Brüksel’de tartışılan ve cevapları da az çok herkes tarafından bilinen konulardı.

İngiltere ve Fransa’nın net ve ortak içeriğe sahip son çıkışları AB içinde Suriye konusunda “bir sonraki aşamaya” geçme noktasına gelindiğini gösterse de bunun nasıl yapılacağı ciddi bir soru işareti olmayı sürdürüyor.

Gerek İngiltere Başbakanı David Cameron’ın gerekse Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın son açıklamalarının ardından AB’nin mevcut politikasını tüm hatlarıyla koruyabilmesi pratikte pek mümkün değil.

Paris-Londra ikilisi silah ambargosunun kalkması lehine açıklama yapmakla yetinmeyip, resmi gündem maddesi olmamasına rağmen konunun AB Zirvesi’nin ikinci gün oturumunda liderlerin önüne gelmesini sağladı.

Liderler arasında yapılan tartışmalardan çıkan tablo ise bu konudaki kamplaşmanın sürdüğünü net şekilde gözler önüne serdi.

Üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmeye çalışılacağı ilk toplantı önümüzdeki hafta Dublin’de yapılacak olan AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı (GYMNICH) olacak.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy zirve sonrasında yaptığı açıklamada Suriye’nin bakanların “bir numaralı gündem maddesi” olacağını söylese de bu yakın zamanda 27 ülkenin ortak bir AB tutumu üzerinde anlaşabilecekleri anlamına gelmiyor.

Silah ambargosunun kalkmasını isteyenler bu adımın atılması halinde muhaliflerin hem kendilerini hem de sivilleri koruyabilecek duruma gelecekleri ve Şam’ı siyasi bir çözüm için zorlayabilecekleri tezini işliyorlar.

Mevcut politikanın korunmasından yana olanlarda ise bir yandan silahların yanlış ellere geçmesinden duyulan endişe diğer yandan da bu adımın ülkede silah yarışını pompalayıp çevre ülkeler için daha tehlikeli bir ortam yaratabileceği kaygısı öne çıkıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDublinFransaİngiltereSuriyeVangündem
Görüş Bildir