Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB'nin Türkiye Raporu ‘Bugüne Kadarki En Olumsuz Rapor Olacak’

 > -
Abone ol

AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nda sert eleştirilerin yer alacağı belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen raporun Türkiye'yle ilgili bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olacağı söyleniyor.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından 9 Kasım Çarşamba günü açıklanması beklenen İlerleme Raporu'nun Türkiye'ye ilişkin bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olacağı öne sürülüyor. 

Haftalık Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, raporda Türkiye'de hukuk devleti ve ifade özgürlüğü alanlarındaki gerilemeye dikkat çekildiğini yazdı.

Yaklaşık 100 sayfalık raporun taslağında, Türkiye'de ulusal güvenlik ve terörle mücadeleye ilişkin yasaların uygulanmasında keyfi davranıldığı ifade ediliyor.

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana çok sayıda gazetecinin tutuklanması ve medya kuruluşunun kapatılmasının ciddi bir kaygıyla izlendiğine vurgu yapılıyor.

Raporda, adaletin bağımsızlığı konusunda da gerileme yaşandığına, darbe girişimi sonrasında hâkim ve savcıların yaklaşık beşte birinin görevden uzaklaştırıldığına dikkat çekiliyor.

AB Komisyonu, OHAL döneminde zanlıların hâkim karşısına çıkartılmadan 30 güne kadar gözaltında tutulmasını eleştiriyor.

Raporda ayrıca tutuklu ve mahkumlara yönelik işkence iddiaları dile getiriliyor. AB Komisyonu, bu konuda uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan raporlara dikkat çekiyor.

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir