Egemen Bağış: 'Türkiye'nin Erasmus Bütçesi Güvence Altında'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AB'nin Erasmus Programını Finanse Edecek Fonu Kalmadı

AB'nin Erasmus Programını Finanse Edecek Fonu Kalmadı

Avrupa Birliği'nin, öğrenci değişim programı olan Erasmus'u finanse edecek fonu kalmadı.

Avrupa Komisyonu, Erasmus'un 2012 yılı sonuna kadar kendini finanse edecek fonunun kalmadığı belirterek, 27 AB ülkesinden bu programa daha fazla para göndermesini istedi.

Avrupa Komisyonu'nun finansman programları ve bütçe sözcüsü Patrizio Fiorilli, günlük düzenlenen basın toplantısında ''Büyük olasılıkla, 23 Ekim tarihinde yeni bir bütçe sunacağız. Şu anda rakam veremem'' dedi.

''Bu, sürpriz olarak algılanmamalı. Yeni bir sorun değil'' diyen Fiorilli, geçen kasım ayında Avrupa Komisyonu'nun bütçeden sorumlu komiseri Janusz Lewandowski'nin, ''Yeterince para olmayacak'' dediğini hatırlattı.

Fiorilli, bu yıl içinde Erasmus'a katılan öğrencilere ocak-eylül aylarındaki ödemeler ile burslu öğrencilere yapılacak ödemelerin yüzde 70'inin yapıldığını belirterek, kalan ödemeler için likidite sorunu bulunduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly de Erasmus bütçesini kısmanın, ''Büyümeyi desteklememek'' anlamına geleceğini ileri sürerek, ''Avrupalı girişimci, öğrenci ve araştırmacının, özellikle krizin olduğu şu dönemde Avrupa programlarına daha ağırlık vermesini istiyoruz'' ifadesini kullandı.

AB'nin Erasmus programından Türkiye'deki üniversiteler ve Türk öğrenciler de yararlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Egemen Bağış: Türkiye'nin Erasmus Bütçesi Güvence Altında

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Ülkemizin Erasmus bütçesi güvence altındadır. AB bütçesindeki gelişmelere doğrudan bağlı değildir” dedi.

AB’nin Erasmus bütçesinin kalmadığı yönündeki haberler üzerine, Bakan Egemen Bağış bir açıklama yaparak, Türkiye ile ilgili bir sorun olmadığını belirtti.

2012 ve 2013 için anlaşmalar imzalandı

Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Egemen Bağış’ın şu ifadelerine yer verildi: “Ülkemizin Erasmus bütçesi güvence altındadır. AB bütçesindeki gelişmelere doğrudan bağlı değildir. Biz, vatandaşlarımızın programdan yararlanabilmesi için bir kısmı kendi ulusal bütçemizden olmak üzere bir katılım bedeli ödüyoruz. Gerek içinde bulunduğumuz 2012 yılına gerekse 2013 yılına ilişkin bütçe anlaşmaları Avrupa Komisyonu ile imzalanmış durumdadır. AB bütçesindeki ilgili sıkıntının ülkemizi etkilemeyeceği hususu da komisyon tarafından Ulusal Ajansımıza resmi yazıyla bildirilmiştir. O yüzden, Erasmus öğrencilerimizin de üniversite hocalarımızın da içleri müsterih olsun.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiEgemen BağışGirişimci
Görüş Bildir