AB Müzakere Faslında Şimdilik Erteleme Yok

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AB Müzakere Faslında Şimdilik Erteleme Yok

Avrupa basınında, AB ile müzakerelerde üç yıl aradan sonra ilk kez bu ay açılması planlanan faslın Türkiye’deki protesto gösterileri sebebiyle ertelenebileceği yönünde haberler çıkıyor. Ancak AB kaynakları ve Ankara, 26 Haziran’da açılması öngörülen bölgesel politika faslı için hazırlıkların devam ettiğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu lideri Hannes Swo-boda’nın “Avrupa sağı Gezi Parkı’nı bahane ederek Türkiye’nin AB sürecini durdurmak istiyor.” uyarısının hemen ardından Avrupa basınında bu yönde haberler çıkmaya başladı.

Mezkûr haberlerde Fransa ve Almanya’nın olaylara sert tepki gösterdiği ve ay sonunda açılması planlanan 22. müzakere faslının açılmasının tehir edilebileceği iddia ediliyor. Ancak Zaman’a konuşan AB kaynakları “an itibarıyla” ertelemenin söz konusu olmadığını, 26 Haziran’da faslın açılması için hazırlıkların devam ettiğini belirtti. Ankara da ertelemenin gündemde olmadığını vurguluyor.

Swoboda, hafta başında Zaman’a yaptığı açıklamada, hükümetin tavrını eleştirdikten sonra Avrupa sağı ve aşırı sağının Gezi Parkı’nı kullanarak müzakereleri sabote etmek istediğini, buna şiddetle itiraz edeceklerini söylemişti.

Dün İstanbul’da konuşan AB Komisyonu’nun Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden sorumlu üyesi Stefan Füle de “Bölgesel politika faslını açma aşamasındayız.” dedi. Füle, konuşmasına, Gezi Parkı olaylarına atıf yaparak başladı ve “demokratik standartlar” vurgusu yaptı. AB kaynakları, ertelemenin gündeme gelebilmesi için Gezi Parkı olaylarının tamamen kontrolden çıkması gerektiğini, böyle bir ihtimali de çok uzak gördüklerini vurguladı.

Dönem Başkanı İrlanda, 3 yıldır yaprak kıpırdamayan müzakere sürecinde bir fasıl açabilmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye ile en son fasıl İspanya dönem başkanlığının son gününde 30 Haziran 2010’da açılmıştı. Türkiye ile aynı gün müzakerelere başlayan Hırvatistan, 1 Temmuz’da üye olmaya hazırlanırken, Ankara şimdiye kadar 13 faslı müzakerelere açabildi ve bunlardan da sadece birini geçici olarak kapatabildi.

FRANSIZ BAKANDAN TEHDİTVARİ SÖZLER

Faslın açılışının tehlikeye girebileceği haberlerinde Fransa’nın AB Bakanı Thierry Repentin’in açıklamalarına yer verildi. Önceki gün Fransız Senatosu’nda konuşan Repentin, ülkesinin “jest” yaparak bir faslın açılmasına yeşil ışık yaktığını ancak bu tavrın tek taraflı kalmaması gerektiğini söylemişti. Fransız Bakan, hiçbir demokrasinin “ifade hürriyetini kullanmak isteyenleri bastırarak” inşa edilemeyeceğine işaret ederek, polisi suçlamıştı.

Türkiye’nin üyeliğine kuvvetli itirazı ile bilinen Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini François Hollande’a kaybetmesi üzerine Fransa, veto ettiği 5 fasıldan sadece biri üzerindeki vetosunu kaldırmıştı.

SADECE SEÇİM KAMPANYALARINDA DEĞİL, HER ZAMAN DEMOKRASİ

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdo-ğan’ın da katıldığı bir konferansta konuşan Füle, Gezi Parkı olaylarına atıf yaparak, “Demokrasi sadece seçim zamanlarında değil, her zaman talep eden bir disiplindir.” dedi. Taksim’de göstericilerle de buluşan Füle, AB üye olmak isteyen ülkelerin ifade, toplantı ve basın hürriyetine saygı duymaları gerektiğini vurguladı ve çoğunluğun azınlığın taleplerini dikkate almasının önemine işaret etti.

SELÇUK GÜLTAŞLI - Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanFransaGezi ParkıHırvatistanİrlandaİspanyaİstanbulRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir