AB Liderlerine Türkiye Çağrısı

 > -

AB Liderlerine Türkiye Çağrısı

AB Liderlerine Türkiye Çağrısı

Almanya'nın Türkiye'nin AB müzakerelerine bir fasıl açmasını veto etmesinin ardından AB kurumlarına ve başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere Avrupalı liderlere çağrı yağıyor. Ortak mesaj, birliğin Türkiye ile diyaloğu azaltmak yerine artırması.

Liderliğini pek çok uluslararası krizde akil adam olarak rol almış olan Marti Ahtisaari'nin yaptığı Bağımsız Türkiye Komisyonu, Avrupalı liderlere bir mektup gönderdi.

Mektupta "Geçen haftalarda yaşananlar Türkiye'de sivil toplumun gücünü, ve katılımcı demokrasi için zor koşullarda sesini yükseltebilme kararlığını gösterdi" denildi.

AB'nin Türkiye ile bağlar geliştirmesinin hem Avrupa'nın hem de Türk toplumunun çıkarına olduğu vurgulandı

Mektupta, "Bölgesel politikalar konusundaki 22'inci faslın açılmasıyla müzakere sürecinin işler hale getirilmesini savunuyoruz. Son gelişmeler ışında Türkiye ile temel haklar ve hürriyetler konusundaki fasılların da acilen açılmasının uygun olacağını düşünüyoruz" ifadesi kullanıldı.

İnternet üzerinden de Almanya Başbakanı Angela Merkel'e hitaben bir elektronik dilekçe kampanyası başlatıldı.

Change.org sitesinde yer alan çağrıda; "AB müzakerelerinin engellenmesi Türk halkının Avrupa'daki demokratik geleceğine zarar verir. AB Türkiye'de ilerlemenin aracı olmalı. Daha çok Avrupa hem Türkiye, hem Avrupa, hem de dünya için iyidir" denildi.

Metin sayfada Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak yer alıyor.

İtalya'nın Dışişleri Bakanı Emma Bonino "Türkiye'ye kapıyı kapatmanın zamanı değil" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa Birliğiİtalya
Görüş Bildir