AB Komisyonu'ndan Google'a 5 Milyar Dolar Ceza: Gerekçe 'Piyasada Haksız Hakimiyet'

 > -
Abone ol

Avrupa Birliği Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde, piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 5 milyar dolar para cezası kararı alındığını açıkladı. Google, kararı temyize götürecek...

Açıklamada, Google'ın 90 gün içerisinde çalışma biçimini değiştirmesi gerektiği kaydedildi.

AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. 

Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

Dünyanın en fazla kullanılan akıllı telefon işletim sistemi olan Android, Google'ın pek çok uygulaması için önemli bir gelir kaynağı durumunda.

İncelemelerde, Google'ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

Komisyon, Google'ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini savunan üç farklı iddiada bulunmuştu.

  • Android işletim sistemi kullanan cep telefonları ve tablet üreticilerinin Google arama motorunu önceden ayarlanmış arama motoru yapması ve kullanıcıların uygulama indirmek üzere Playstore'a girmek için Google'ın internet tarayıcısı Chrome'u indirme zorunluluğu.

  • Üreticilerin Anroid'in açık kaynak kodlarını temel alan rakip işletim sistemleriyle çalışan cihazlar satmasının önlenmesi.

  • Cihaz üreticileri ve cep telefonu servisi sağlayan şirketlere Google'ın motorunu tek seçenek olarak sunmaları için mali teşvikler verilmesi.

Google, alınan karar sonrası yazılı bir açıklama yaptı 👇

"Android herkes için daha fazla seçenek yarattı. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz."

Para cezası, piyasa düzenleyicisi bir kurumun tek bir firmaya verdiği en büyük miktar.

AB'nin Rekabetten Sorumlu Üyesi  Margrethe Vestage

AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, daha önce Google'ın bir alışveriş kıyaslama hizmetine 2,8 milyar dolar ceza kesilmesine karar vermişti. Ancak şirket, kararı temyiz etmişti.

AA ve BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir