Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AB ile Vize Serbestliği İçin Hazırlanan Yol Haritasında Bilinmeyen Detaylar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

AB İle Vize Serbestliği İçin Hazırlanan Yol Haritasında Bilinmeyen Detaylar

AB İle Vize Serbestliği İçin Hazırlanan Yol Haritasında Bilinmeyen Detaylar

AB'nin Türkiye ile vize serbestliği için hazırlanan yol haritasında üye ülkelerin Türkiye'den talepleri ve müzakerelerin uzamasına neden olan detaylar ortaya çıktı.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından vize muafiyeti için hazırlanan yol haritası üzerinde 30 Kasım 2012 tarihinde geniş bir mutabakat sağlandı. Ancak Fransa, bu metne çekince koyarak yasadışı göçler nedeniyle üçüncü ülkelerden Türkiye'ye gelen kişilere ilişkin Türkiye'nin vize politikasının AB ortak vize politikası ile eşdeğer kriterlere sahip olmasını ve bunun da yol haritasında belirtilmesini istedi. Ancak bazı üye devletler, 'vize serbestliği' hayata geçmeden bunun Türkiye'den talep edilemeyeceği argümanıyla itiraz ederek, Türkiye’ye destek verdi. Bunun üzerine Fransa, uygulanacak metodoloji konusunda Komisyon'dan ziyade Avrupa Konseyi'nin rolünün güçlendirilmesini istedi.

Avusturya ise oluşturulan metin resmi hale gelene kadar bazı değişikliklerin yapılmasını isteyerek, bu konuda çekince koydu. Bunlardan en önemlisi "kademeli ve uzun dönem perspektifli" ifadelerinin eklenmesi oldu. Ayrıca Türkiye'nin Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarında oluşturulması planlanan üçlü ortak polis, sınır ve gümrük işbirliği merkezini 'ivedilikle' hayata geçireceğini taahhüt etmesi istendi.

RUMLAR KOMİSYON'DAN GÜVENCE İSTEDİ

Rumlar ise Komisyon'dan Türkiye'nin Geri Kabul Antlaşması'nı imzalayacağına dair güvence vermesini isteyerek, uygulamalar noktasında problem yaşandığı takdirde yaptırımlara hazır olunmasını talep etti. Bununla da yetinmeyen Kıbrıs Rum Kesimi, bu konuda COREPER yani daimi temsilciler toplantısının tutanağına konuyla ilgili yazılı açıklamalarını kaydettireceğini açıkladı.

Taslak yol haritasında 'AB ve üye devletleri' ifadesi her fırsatta vurgulanırken, yapılacak tüm işbirliği ve anlaşmalara Rum tarafının da dahil edileceği hatırlatılıyor ve yine birkaç defa Türkiye'nin Geri Kabul Antlaşması'nın gerekliliklerini etkili ve tam şekilde tüm üye devletlere uygulaması gerektiğinin altı çiziliyor. Yol haritası çerçevesinde Türkiye ile içişleri ve adalet kapsamında geniş anlamda diyalog ve işbirliği yürütülürken, bunun aynı zamanda Türkiye'nin adalet, özgürlük ve güvenlikle ilgili 24. fasıl kriterlerini yerine getirmesi için bir fırsat yarattığı ve AB'nin bu vesile ile pozitif gündem kapsamında buna destek vereceği ifade ediliyor.

Yunan ve Bulgar sınırlarının daha fazla işbirliği ile idari olarak güçlendirilmesinin amaçlandığı yol haritasında, üçlü işbirliği merkezinin yanı sıra Türkiye'de de bir Ulusal Koordinasyon Merkezi kurulması isteniyor. AB göçmenlik uzmanı görevlilerinin özellikle yasadışı göçü engellemek için seyahat dokümanlarının kontrolünde Türk polisi ile işbirliğinin güçlendirilmesi öngörülürken, yasadışı yollardan gelen kişilerin yakalandıkları AB ülkelerinde veya Türkiye'de geldikleri ülkeye geri dönüşleri için uçuş ayarlanması konusunun teşvik edilmesi ve otoritelerce desteklenmesinin önemine değiniliyor. Bu noktada özellikle 'İpek Yolu' ülkeleri ifadesinin kullanılması dikkat çekiyor.

Terörle mücadelede daha derin bilgi paylaşımı, kara para aklama, insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, siber suçla mücadele, nükleer ve radyoaktif madde kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlar gibi konularda da AB ve Türkiye güvenlik güçleri ve istihbaratlarının çok daha yakın ve derin işbirliğine girmesi bekleniyor. Vize serbestliğinin Geri Kabul Antlaşması ile paralel yürüyeceğinin önemle belirtildiği taslak metinde, Türkiye'den seyahat ve kimlik belgelerinde güvenlik, göç ve sınır idaresi, kamu düzeni ve güvenliği ile temel haklar olarak belirtilen dört ana çerçevede yasal ve idari düzenlemeleri hayata geçirmesi talep ediliyor.

Optimumhaber

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiAvusturyaFransaPolisUyuşturucuYunanistangündem
Görüş Bildir