AB'den 20 Bin Türk Gencine Burs Desteği

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AB'den 20 Bin Türk Gencine Burs Desteği

AB'den 20 Bin Türk Gencine Burs Desteği

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili kurumu olan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Avrupa Birliği ile yaptığı yeni anlaşma kapsamında, 2012-2013 akademik yılında, ülkemizde 20.000 üniversite öğrencisi AB tarafından finanse edilen burslardan yararlanacaktır. Üstelik burs alan öğrenciler iş piyasasına girmek için çeşitli desteklerden de yararlanacaklardır.

Avrupa Birliği, ihtiyacı sahibi üniversite öğrencilerinin yüksek öğrenim ve istihdam imkânlarına erişimini arttırmak üzere 20 milyon € tahsis etmiştir. İstihdam, eğitim, sosyal içerme ve yoksulluk meselelerini gözetecek şekilde, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile insan kaynağının geliştirilmesi alanında AB fonlarının yönetilmesinden sorumlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, Kredi ve Yurtlar Kurumu listesinde yer alan 20,000 öğrenciye burs desteği sağlanması amacıyla bir anlaşma imzalanmıştır. Eğitimlerinin son senesindeki bu öğrenciler yüksek öğrenimlerini tamamlamakta zorluk yaşamaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak öncelikleri çerçevesinde, söz konusu destek yoksul durumda ya da yoksulluk tehdidi altında yaşayan gençler, engelli öğrenciler, yerinden edilen kimseler ve diğer grupları kapsamaktadır.

Ayrıca, bursiyerler ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun mali ve fiziki imkânlarından faydalanan diğer öğrenciler eğitimden çalışma hayatına geçişlerinin kolaylaştırılması amacıyla ya da eğitimlerine devam edebilmelerini teminen çeşitli desteklerden faydalanacaktır. Bu çerçevede, hem kamu istihdam hizmetlerine hem de staj ve eğitim imkânlarına erişimleri olabilecektir

Bu son derece önemli projenin, mali sıkıntılar nedeniyle üniversite eğitimini terk etmek zorunda kalan öğrenci sayısını azaltması ve dezavantajlı kişilerin istihdam edilme olanaklarını arttırması beklenmektedir. Mevzu bahis proje Türkiye'nin insan kaynaklarının geliştirilmesi alanında karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesini amaçlayan daha kapsamlı bir AB programı çerçevesinde yer almaktadır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiKYK
Görüş Bildir