AB Tarihinde Bir İlk: Bütçede Uzlaşma Sağlandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AB Bütçesinde Anlaştı

AB'ye üye 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, perşembe akşamı başlayan ve cuma günü devam eden görüşme maratonunun ardından 2014 - 2020 bütçesinin çerçevesiyle ilgili uzlaşmaya vardı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB'nin yedi yıl için öngörülen bütçesinin 960 milyar euro olması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Bütçe daha önce planlanana göre yüzde 3 oranında kısılmış oldu. Bu, kasım ayında sonuç alınamayan ilk zirvede tartışılan miktara göre 12 milyar euroluk düşüş anlamına geliyor.

Birkaç yıla dağılan ödeme yetkisi 960 milyar euro, gerçek net ödeme miktarı ise 908 milyar 400 milyon euro olarak öngörülüyor. İngiltere bu alanda 900 milyar euronun üstüne çıkılmamasını şart koşmuştu. Diğer yandan ödeme yetkisi en dar anlamdaki malî planlamayı kapsıyor. Kalkınma politikaları gibi gölge masraflar eklendiğinde gerçek üst sınır 997 milyar euroya yükseliyor.

AP'den veto sinyali

Bütçenin yürürlüğe girebilmesi için bu yıl ilk kez Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor. Ancak Parlamento, AB Komisyonu'nun başta önerdiği 1 trilyon euroluk miktarın çok altına düşüldüğü görüşünde.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz liderler zirvesindeki uzlaşmayı ‘inanılmaz bir aldatma manevrası' diye nitelendirdi. Liderlerin bütçe toplam hacmini 960 milyar olarak kararlaştırıp gerçekte ise sadece 908 milyar ödeyeceklerine dikkat çeken Schulz, “Biz kısıntıya karşı değiliz. Ama şu an kararlaştırılan, açık verecek bir bütçedir ve bu AB'de hukukî olarak yasak” diye konuştu. Schulz, veto sinyali vererek, “Bu uzlaşmaya Parlamento'dan onay çıkmaz” dedi.

Bütçede en büyük kalemi alışıldığı üzere tarım ve teşvikler oluşturuyor. Tarıma 373 milyar euro, ekonomik büyümenin teşviki ve yoksul bölgelerin kalkındırılmasına 450 milyar 400 milyon euroluk kaynak ayrılıyor. Yeni bütçede ayrıca gençler arasındaki işsizliğe karşı mücadele için 6 milyar euro ayrılıyor. Memur maaşlarını da içeren idarî masraflar için ayrılan miktar ise şimdiye kadar önerilene göre bir milyar euro düşürülerek 61 milyar 600 milyon euro olarak belirlendi.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters, AFP, dpa/BK,AŞ/HS

Haberin Tamamı İçin:

AB liderler zirvesinde 25 saatten fazla süren görüşme maratonunun ardından bütçe konusunda uzlaşmaya varıldı. AB'nin 2014 - 2020 yıllarını kapsayan yedi yıllık bütçesinde üst sınırın 960 milyar euro olması öngörüldü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİngiltereVanmemur
Görüş Bildir