Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aa Ve Tika İş Birliğinde "Online Savunma Muhabirliği Eğitim Programı" Başladı

0PAYLAŞIM

Aa Ve Tika İş Birliğinde "Online Savunma Muhabirliği Eğitim Programı" Başladı

ANKARA Anadolu Ajansı - Anadolu Ajansı Anadolu Ajansı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA iş birliğiyle, TİKA'nın Muhabir Eğitim Programı MEP kapsamında tertip edilen "Online Korunma Muhabirliği Eğitim Programı" başladı.

TİKA Eğitim Koordinatörlüğü liderliğinde, dünyanın muhtelif ülkelerinden katılan medya temsilcilerine müteveccih video konferans usulüyle tertip edilen, Anadolu Ajansı Haber Yüksekokulunun yeni eğitim müfredatında yer alan ve alanında ilklerden olan Korunma Muhabirliği Eğitim Programının açılışında konuşan Anadolu Ajansı Anadolu Ajansı Haber Yüksekokulu Müdürü A. Cihangir İşbilir, korunma muhabirliği eğitimine "sulh gazeteciliği" çerçevesinde çok umursadıklarını belirtti.

İşbilir, ülkelerin korunma tüketmelerinin gitgide çoğaldığına işaret ederek, "Çatışma tahlili yapan ve ülkelerin korunma siyasetlerini izleyen gazetecilerin hem korunma sanayisi hem de korunma taktikleri mevzularında uzmanlaşması gerekiyor." dedi.

Bu eğitim programını bu emelle tertip ettiklerini söyleyen İşbilir, "Bu eğitimi önümüzdeki yarıyılda daha da geliştirmeyi tasarladığımız korunma muhabirliği eğitiminin ilk fazı veya esas versiyonu olarak kabul edebilirsiniz." diye konuştu.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli de konuşmasında korunma muhabirliği eğitiminin büyüyen ve değişen medyadaki ehemmiyetine değindi. Askeri alandaki yeni büyümelerin ve buluşların medya temsilcilerini de bu büyümeleri takip etmeye zorladığını aktaran Tanyeli, korunma muhabirliği eğitiminin de bu kapsamda oldukça ehemmiyet talep ettiğini vurguladı.

Eğitimin ilk gününde "Korunma Haberleri" başlığı altında konuşan Anadolu Ajansı Pentagon Muhabiri Kasım İleri, günümüzde ehemmiyeti giderek çoğalan korunma muhabirliği kavramı ile savaş gazeteciliği kavramlarının hudutlarının iyi tanımlanması gerektiğini belirtti.

Savaş muhabirlerinin devam eden çatışma bölgelerini ve beşeri krizleri takip ettiğini ve bu alanda bilgi sahibi olduklarını anlatan İleri, korunma muhabirlerinin ise çatışma bölgelerinin yanı gizeme ülkelerin korunma siyasetleri ve küresel taktikleri hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini aktardı.

İleri, dünyadaki askeri tüketmelerin yanı gizeme aralıksız değişen askeri teknolojiler ve yenilikleri takip faktörün korunma muhabirinin asli misyonlarından olduğunu belirtti. Korunma muhabirliği yapmak isteyenlerin karşısına çıkacak en büyük güçlüklerden birisinin ise doğru bilgi ve kaynağa erişmek olduğuna işaret eden İleri, bazı ülkelerin hem bilgilerini hem de askeri kapasite ya da tüketme bilgilerini saklama yoluna gittiğini laflarına ekledi.

Programın ikinci günü havacılık, uzay, korunma siyasetleri ve teknolojileri uzmanı Arda Mevlütoğlu'nun "21. Asırda Askeri Teknolojiler" ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Azası Dr. Merve Seren’in "Korunma Sanayi ve Medya İlişkileri" dersleriyle devam edecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir