AA: Tamamen 'Yerli Bir Operasyon'

 > -
AA: Tamamen 'Yerli Bir Operasyon'

Irak Musul’da rehin alınanların kurtulma şekli tartışılırken, Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, kurtarma için fidye verilmedi. Ayrıntıları belirtilmeyen MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı’nca (DOP) tamamen ‘yerli bir operasyon’ gerçekleştirildi.

AA tarafından edinilen bilgiye göre, Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı, Musul'daki rehin alınma olayının ardından IŞİD'in Suriye, Afganistan ve Irak'ta daha önce gerçekleştirdiği tüm rehin alma operasyonlarını, analiz ederek, uzun soluklu bir çalışma yürüttü.

Bundan yola çıkarak bir strateji geliştiren Başkanlık, tamemen yerli bir operasyon kapsamında, kendi profesyonel elemanlarını, bölgedeki yerel unsurları, insansız hava araçlarını ve elektronik iletişim aygıtlarının devreye soktu ve bu çerçevede sonuca ulaştı.

Hazırlanan strateji, ilk meyvelerini, Irak'ta rehin tutulan 31 TIR şoförünün sağlıkla kurtarılmasında verdi.

Musul'da rehin alınanların kurtarılması kapsamında yürütülen operasyonda, 49 konsolosluk çalışanının can güvenlikleri ön planda tutuldu.

Fidye ödenmedi, şart kabul edilmedi

Rehineler, ilk günden itibaren 101 gün boyunca Musul'da 8 ayrı adreste tutuldu, hareketlilik insansız hava araçları ve diğer unsurlarla sürekli takip edildi.

Musul'da rehin alınanlar için herhangi bir fidye ödenmedi, bırakılmaları karşılığında herhangi bir şart kabul edilmedi.

Telabyat üzerinden Türkiye'ye geldiler

Operasyon kapsamında, bugüne kadar 5-6 kez rehineler kurtarılma aşamasına gelindi ancak bu girişimler bölgedeki savaş ortamı nedeniyle sonuca ulaşmadı, operasyon bugüne kaldı.

IŞİD ile PYD arasındaki savaş nedeniyle son operasyonda da biraz geçikme yaşandı.

Rehineler, Kürt bölgesinden değil, İŞID kontrolündeki Telebyat üzerinden Türkiye'ye getirildi.

Muhabir: Eda Ay | AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDIrakSavaşSuriye
Görüş Bildir