Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AA O Haberi 'Sehven' İptal Etmiş

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AA O Haberi 'Sehven' İptal Etmiş

AA O Haberi 'Sehven' İptal Etmiş

Anadolu Ajansı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Ak Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında Mısır Darbesi'nin ardında İsrail'in olduğuna, buna ilişkin delillerin de bulunduğuna yönelik açıklamasını haberleştirdi. Ancak Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamasına, önce İsrail, ardından da ABD, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ve Mısır'dan tepkiler geldi. Anadolu Ajansı da haberi, geceyarısından hemen sonra gerekçe belirtmeden iptal ettiğini abonelerine duyurdu.

SEHVEN İPTAL EDİLDİ

CHP ise bu durumu TBMM'ye taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yanıtlaması istemiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu soru önergesinde Anadolu Ajansı'nın sözkonusu haberi neden iptal ettiğni, bu iptalin Beyaz Saray'dan gelen açıklama ile ilgisi bulunup bulunmadığını sordu. CHP'li Tanrıkulu'nun Başbakan'a sorduğu soruya yanıt, Anadolu Ajansı'ndan geldi. Ajans Kurumsal İletişim Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, haberin iptal gerekçesini "başlıkla içeriğin çelişkili olmasını" gösterdi. Ayrıca haberin iptal edilmediğni, düzeltildiğini, ancak "düzeltme" ibaresi yerine "sehven" iptal yazıldığı belirtildi.

Anadolu Ajansı açıklaması şöyle;

"Bahse konu gelişmede ilk haber, panelde dile getirilen hususları olduğu gibi aktarmak yerine özetleyerek verme üzerine kurulmuştur. Bu da haberin yeterince anlaşılmasına engel olmuştur. Bu nedenle yeni bir haberle diyaloğun olduğu gibi aktarılması gereği duyulmuştur. Ayrıca haberin başlığı ile içeriği arasında da çelişki tespit edilmiştir. AA'nın habercilik anlayışı, başlığın içerikten bağımsız olmaması üzerinedir. Oldukça hassas bir konuyu gündeme taşıdığı için her iki yanlışlığı gidermek adına haberin yeniden düzenlenerek yayınlanmasına karar verilmiştir. Ancak "düzeltme" yerine sehven "iptal"i yönünde duyuruda bulunulmuştur. AA'nın tartışma konusuyla ilgili olarak ABD'de yapılan açıklamadan çekindiği için haber iptaline gittiği yönündeki eleştiriler tamamen asılsızdır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİsrailİstanbulMısırRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir