AA Genel Müdürü Ak Parti Genel Merkezi'ne Neden Gitti?

 > 
50PAYLAŞIM
AA Genel Müdürü Ak Parti Genel Merkezi'ne Neden Gitti?

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Kemal Öztürk, CNN TÜRK'te yayınlanan Karşı Gündem programında Aslı Aydıntaşbaş'ın sorularını yanıtladı. Öztürk, "Yerel seçimlerde Anadolu Ajansı manipülasyon yaptı" iddialarını yalanladı, AK Parti Genel Merkezi'ne neden gittiğini de açıkladı.

İşte Kemal Öztürk'ün açıklamalarından satır başları...

"Anadolu Ajansı taraf mı? Ben Bülent Arınç'ın, Başbakan'ın basın danışmanlığını yaptım. Ben AA'nın başına geçince böyle bir algı oldu.

Seçildiğim ilk gün CHP Genel Merkezi'ne gittim, Kemal Kılıçdaroglu ve Gürsel Tekin'le buluştum ve onalara 'Ben taraf tutarsam beni uyarın' dedim. Cep telefonu, iletişim numaralarımı verdim ve onlardan da iletişim numaraları aldım.

CHP ve Anadolu Ajansı Mustafa Kemal'in kurduğu iki kurumdur.

Hep bize şunu söylüyorlar, AK Parti hükümetinin sesi oldu. İlk üç ayda, parlamentoda en çok haberi yapılan parti, iktidar partisi değil. Biz CHP'nin 702 haberini yaptık, AK Parti'nin 376 haberini yaptık, MHP'nin 409 haberini yaptık. CHP, AK Parti'nin 2 katı oranında haberleştirilmiş.

AK Parti grup başkanvekilleri bana sitem ettiler.

Asla böyle birşey olamaz. Asla AA'nın dilinnde ya da formatında taraf olan bir yan olmaz.

Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını yabancı dile çevirmeyen bir ajans konuşulmalı.

Seçim gecesi neden AA ile CHA verileri farklı oldu?

Dün Arınç şöyle dedi: "Hükümetle partiyle devletle kavgalı bir yapı var". Bununla ilgili de bir haber ajansı var. Bunu sorgulamıyorsunuz da devletin ajansını sorguluyorsunuz.

Bizim verilerimizin doğru olduğunu düşünüyoruz. Son referandum, seçimlerle yayınınızı çıkartın. Çıkartacaksınız ilk sandık açıldıktan yarım saat sonraki verilere bakın. AK Parti önde. Her zaman olan şey bu seçimde değişti. Ama biz her zaman olan taraftayız.

Biz neden AK Parti'yi önde gösteriyoruz? Saat 16.00'te Doğu'lar açılır. Biz tüm sandıklar kapandıktan sonra verileri veriyoruz ve AK Parti önde görülüyor. Bütün seçim boyunca AK Parti'nin oyları ile CHP'nin oyları aynıydı iki ajansta da. Sadece ilk 2 saat farklıydı.

Biz güya ilk açılan sandıkları AK Parti göstermişiz.Her secimde AK Parti önde çıkar.

Biz güya ilk açılan sandıkları AK Parti göstermişiz, müşahitlerin moralini bozmuşuz. İkinci konu sayın Mansur Yavaş'a verilen bilgilerde yanlışlar var. Saat 22:00'de basın toplantısı haberini biz yaptık. Toplantıyı yaptığı saat 21:30.

Bu saatte sandıkların yüzde 14'ü açılmış Ankara'da. Saat 21:00'de. Saat 22:00'de yüzde 20'si açılmış. YSK'nın verileri her zaman medyanın gerisinden gelir. Saat 21.00'de yüzde 14'ü açıklanmış AA'da. YSK'da bu yüzde 5 bile değildir. Dolayısıyla Mansur Yavaş, 'YSK'dan aldım' diyor sonuçları. Bizim yüzde 14'te olduğumuz saatte YSK'nın yüzde 5 olduğu noktada nasıl kazandığını söyleyebilmiş anlamış değilim.

Neden CHA ile fark var. Bunu onlara soracaksınız. Mansur Yavaş 21.30'da toplantı yaparken kendisine verilen bilgide hata var. Bu similasyon olabilir.

Sayın Mansur Yavaş hep gerideydi, Gökçek'in gerisindeydi. Ben o toplantıyla ilgili kritik bir şey söyleyeceğim. Anadolu Ajansı'nı itham etti. Gürsel Tekin bizi uçladı. Doğrudan AA'yı hedef gösterdi. Haluk Koç bizi hedef gösterdi. Bizim manipülasyon yaptığımız iddia edildi.

Ben siyasilerle polemik yapamam. Ama teknik olarak AA'nın genel müdürlük telefonları susmadı. Ailelerimize küfür işittik.

Sayın Bülent Arınç ve Başbakanımız gereken cevabı verdiler.

Red Hack ve Anonymous gibi hackerlar uluslararası kampanya başlattılar. Bu bir utanç belgesidir. Türkiye'nin ulusal haber ajansına Türk hackerlar saldırıda bulundu. Kendi ülkenizin ajansına karşı saldırı yapıyorsunuz. En büyük siber saldırı kapmpanyasıyla karşı karşıya kaldık. Buna rağmen sitemizi çökertemediler, yavaşlattılar yayınımız. Bizim sonuçlarımızla YSK sonuçları aynı çıktı."

Seçim akşamı AK Parti Genel Merkezi'ne neden gitti?

Yerel seçim akşamı AK Parti Merkezi'ne gittiği iddilarına da cevap veren Öztürk şöyle dedi:

"AK Parti genel merkezine gittim. Ben bu partinin bir numaralı iki numaralı ismine 10 yıl çalıştım. Onlarca arkadaşım orada, arkadaşlarım bakan oldu.

Benim telefonlarımı dinleyip, bakanlarla görüştü diye Mansur Yavaş'a bilgi veren kimse, ne konuştum ne kadar konuştum onu da söylesinler. 15 dakikadan bir bir dakika fazla değil. Ne yapabilirim ben genel merkezde? Hayırlı olsun dediğim bir şeyin üzerine basın toplantısı yapılmaz.

Ben taraf olabilirim ama AA taraf olamaz."

"Neden böyle konuşuyoruz?"

"Biz niye böyle konuşuyoruz? Biz dört aydır gece gündüz yatmıyoruz. Hazırlanıyoruz seçime" diyen Öztürk, Bizim bilgi işlem ekibimiz sabahlara kadar yazılım yazdılar. Çok emek verdik. Biz burada 20 saat çalıştık. Türkiye'de serbest pazar var, biz sabaha kadar çalışıp bu kadar hakareti içime sindiremiyorum. Ben en az 10 bakan aramışımdır, 35 tane başkan aramışımdır, 50 gazeteci aramışımdır. Ben arayınca seçim mi kaybetmiş oluyor? Ben devlet memuru değilim, gazeteciyim, işçiyim. Bizim ajansın bağımsızlığı kanunla sabitlenmiştir" şeklinde konuştu.

@fuatavni kim?

Öztürk, Twitter'da hükümete ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik iddiaları ile bir fenomen haline gelen "fuatavni" hesabının kim olduğu sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Bu konuda spekülatif şeyler söyleniyor. Benimle ilgili de yazdı. Fuatavni böyle söylüyor. Manipülasyonu ortaya ilk o attı.

O yazılanlardan bazıları o kadar komik ki. Bayılma hikayesi en basiti. Yüz bin kişinin katıldığı mitingde, mesela ben şöyle desem, çok enteresan pankartlar olacak desem. Yüz bin kişi içinde mutlaka bayılan olacak.

Başbakan'ın etrafında ikinci üçüncü halkada bir çok insan vardı. Fuatavni'ye servis yapan bir insan var. Kesinlikle bir kişi değil, bir kaç kişi"

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir