FBI 9 Temmuz’da İnternetin Fişini Çekiyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

9 Temmuz'da İnternetin Fişi Çekilebilir

9 Temmuz'da İnternetin Fişi Çekilebilir

FBI, 9 Temmuz'da internetin fişini çekmesi bekleniyor Kesintinin aynı tarihte harekete geçmesi beklenen DNSChanger adlı virüs tehdidi ortadan kalkana kadar sürebileceği belirtildi.

FBI, 9 Temmuz'da internetin fişini çekmesi bekleniyor Kesintinin aynı tarihte harekete geçmesi beklenen DNSChanger adlı virüs tehdidi ortadan kalkana kadar sürebileceği belirtildi.

FBI'ın 9 Temmuz'da internetin fişini çekmesi bekleniyor. Dünya genelinde hissedilecek bu kesinti neden yapılıyor?

Hacker'ların Windows'daki bir açık yoluyla dünya çapında 570 binden fazla bilgisayara zararlı yazılım yüklediğinin ortaya çıkmasıyla birlikte FBI, 9 Temmuz'da internetin şalterlerini indirmeyi planlıyor; zira bu tarihte söz konusu virüs bu tarihte harekete geçeceğinden FBI DNS sunucularını kapatarak önlem almayı planlıyor.

DNSChanger ismini taşıyan virüsün yarattığı tehdit ortadan kalktığında kapatılan sunucular tekrar hizmete girecek.

Haberin Tamamı İçin:

FBI 9 Temmuz’da İnternetin Fişini Çekiyor

FBI 9 Temmuz’da İnternetin Fişini Çekiyor

“FBI 9 Temmuz’da, bilgisayarınızda virüs varsa, interneti kesecek. Kontrol etmek için bu siteye tıklayın. E-postayı tanıdığınız herkese yollayın!!!”

Bu cümle her ne kadar bir dönem neredeyse her gün karşımıza çıkan spam e-postalara benzese de FBI, kendi websitesinden yayınladığı açıklamayla internet kullanıcılarını bir virüse karşı uyardı. Yapılan açıklamaya göre bilgisayarına “DNSChanger” virüsü bulaşan kullanıcıların internet bağlantısı 9 Temmuz’da kesilecek.

Özellikle ABD’de 600 bine yakın Mac ve Windows işletim sistemine sahip bilgisayarı etkileyen virüs, adından da anlaşılabileceği gibi bulaştığı bilgisayarların DNS ayarlarını değiştirerek girilmek istenen siteler yerine farklı sitelere yönlendiriyor.

Hackerların bunu yapma sebebini ise FBI şöyle açıklıyor:

“Suçlular, bir kullanıcının DNS sunucusunu kontrol altına alınca, internette kullandığı siteleri de kontrol edebileceklerini öğrendiler. DNS kontrolüyle, suçsuz bir kullanıcı hileli bir web sitesine yönlendirilebilir, online web taraması engellenebilir.”

FBI’ın duruma müdahalesiyle zararlı DNS sunucuları anında kapatılsa da bu işlem virüsten etkilenmeyen diğer kullanıcılar da göz önünde bulundurularak tüm sunucuları kapsamadı. Bunun yerine internet bağlantısı kesilmeden zararlı DNS sunucularının kapatılmasını sağlayan yüklenicilerle anlaşan FBI, bu durumu finanse etmek için büyük bir yükün altına girdi.

Alınan önlemlerle birlikte virüsten etkilenen bilgisayarların sayısında düşüş yaşansa da hala 350 bin bilgisayarın tehlike altında olduğu belirtiliyor. Sonsuza dek bu sunucuları finanse edemeyeceği aşikar olan FBI ise hizmetini 9 Temmuzda durduracağı uyarısında bulundu. Bu nedenle virüsten etkilenen bilgisayarlar bu tarihten itibaren internete bağlanamayacak.

FBI, henüz antivirüs programları tarafından tespit edilemeyen virüsü bulmak ve temizlemek için neler yapılabileceği konusunda detaylı bir döküman da yayınladı. Ayrıca virüsü tespit etmek için www.dns-ok.us adresi de ziyaret edilebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleDnsWindows 8web
Görüş Bildir