Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Maddede Günlük Hayatımızın Bir Parçası Olan Yayın Yasağı Nasıl Uygulanır?

 > 
39PAYLAŞIM

1. Basın Hürriyeti, Anayasa'nın 28. maddesinde düzenlenmiştir.

Maddenin başlangıcı şöyledir: "Basın hürdür, sansür edilemez."

2. Basın özgürlüğünü ve haber alma, verme hakkını ve diğer tüm işleri 5178 sayılı Basın Kanunu düzenler.

Basın özgürlüğünün başladığı ve bittiği noktaları, istisnai olarak alınabilecek yayın yasağından tutun da basılı eserlerin toplanmasına kadar birçok düzenleme içerir.

3. Demokratik hukuk toplumun en temel değerlerinden biri; doğru, güncel ve gerçek bilgi, haber ve değerlendirmelere ulaşabilmektir.

Peki yayın yasağı ile bu ihtiyaç nasıl engellenir? Hangi kurumlar bu noktada yetkilidir?

4. Yayın yasağı Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilir.

Normal şartlar altında böyle işler.

5. Gecikmesinde sakınca olan hallerde Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile de yayın yasağı konabilir.

Bu savcılık kararının yetkili Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ivedilikle görüşülüp tekrar bir karar çıkması ya da yasağı kaldırması gerekir.

6. Başka bir olağanüstü uygulama tanımı ise 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'da geçer.

Kanunun 7. maddesinin ilk fıkrası şöyledir: "Savaşlar, terör amaçlı saldırılar, doğal afetler ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında da ifade ve haber alma özgürlüğü esas olup, yayın hizmetleri önceden denetlenemez ve yargı kararları saklı kalmak kaydıyla durdurulamaz. Ancak, millî güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hâllerde yahut kamu düzeninin ciddî şekilde __bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir."

7. Yine aynı maddeye göre alınacak bu yayın yasağı kararının iptali için Danıştay'a itiraz edilebilir ve Danıştay bu dosyayı öncelikli olarak görüşür.

8. Yayın yasağı, neredeyse her uygulamasında siyasal iktidarların menfaatleri yönünde bir seyir izler.

Örneğin; 17-25 Aralık sürecinde, soruşturma gizliliğinin ihlal edilmemesi ya da masumiyet karinesinin zedelenmemesi sebebiyle yayın yasağı konmuştu.

9. Sadece 2015 yılında mahkemeler tarafından 37 kez yayın yasağı getirilmiş.

Veriler ve ilgili mahkeme kararları, RTÜK'in web sayfasında halka açıktır.

Toplumun genelini ilgilendiren olayların çoğunda, dakikalar içinde alınan yayın yasağı kararları, insanların doğru bilgiye ulaşmasının önünde ciddi anlamda engel teşkil ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goruncekadam

Demokrasi var sanki de yayın yasağını savunması kalmış.İktiadar menfaatleri için konuyor o yasaklar.Mal teki de devlet, toplumu düşünüyor sanmış.Akpnin yasak olmasına rağmen reklamlarda bayrak kullanmasını sansürlemediler.Madem sansürü savunuyorsun git ordan başla yarr*k kafa.

itsasin

yavuz HIRSIZ ev sahibini bastırırmış.

pamukcupasagil

fransada olaylar oldugunda bizim televizyonlarda izledigimiz insanlarin taranma goruntulerini fransanin hic bir televizyonu yayinlamamistir. bunu yapmalarini fransiz hukumeti istemedi. onlar otosansur uyguladilar. ancak bizim televizyonlarimizda ya da diger organlarimizda boyle bir hassassiyet gelismedigi icin teror saldirilarindan sonra yayin yasagi normaldir ve haklidir. simdi arkadaslar birazdan burada cogalip demokrasi hebele hubele diyecekler. arkadaslar kusra bakmayin ama boyle gazetecilere boyle demokrasi

vahap-inan

Arkadaşlar tamam haklısın bazen saçma sapan sebeplere basın yasağı getiriliyor birde şöyle düşünün ; bu terör olaylarında amaç tüm ülkenin psikolojisini bozmaya çalışmaktır. Ülke insanlarını bu olayların içinde tutmak ne kadar doğru sizce ?

Gizli Kullanıcı

yayın yasağı için artık günümüzde danıştaymış savcıymış bunlara gerek yok ne yazıkki artık tek bi kişinin hayır demesine bakıyo bu iş.

Görüş Bildir