86 Yaşındaki Nineye Tencere Tava Cezası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

86 Yaşındaki Nineye Tencere Tava Cezası

ANTALYA’nın Finike İlçesi’nde, Gezi Parkı’ndaki olayların ardından protesto eylemlerine tencere-tava çalarak destek veren 86 yaşındaki Sevim Uysal ve 29 yaşındaki Yavuz Denizer’e gürültü yaptıkları gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası kesildi. Uysal ve Denizer, avukatları Kadir Çetinkaya aracılığıyla cezaya itiraz etti.

Avukat Kadir Çetinkaya, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer’e ’Kabahatler Kanunu’na muhalefet’ suçundan 88 lira para cezası kesilmesi üzerine Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne itiraz dilekçesi verdi. Avukat Çetinkaya, bu işlemin yasaya aykırı, müvekkillerinin eylemininse demokratik hak olduğu görüşünü dile getirdi.

Avukat Çetinkaya verdiği itiraz dilekçesinde, eylemin tüm ülke genelinde her gün saat 21.00’de yapıldığını hatırlatarak, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer’in de kendi evlerinde tencere- tava çalarak eyleme katıldığını vurguladı. Eylem sonrasında sivil polislerin müvekkillerinin evlerine gelerek para cezası keseceklerini bildirdiğini hatırlatan Çetinkaya, tüm itirazlara rağmen polisin tutanak düzenleyerek idari para cezası kestiğini vurguladı.

Tencere- tava çalma eyleminin protesto niteliğinde olduğuna dilekçesinde yer veren avukat Çetinkaya, yapılan işlemin yasaya aykırı, eyleminse demokratik hak niteliğinde olduğunu savundu. Tencere- tava çalmanın bir nevi ifade ve düşünce özgürlüğü olduğuna değinen Çetinkaya, enstrümantal bir müzik şeklinde ortaya çıkan tencere- tava çalmanın hiçbir yasa hükmünü ihlal edecek nitelikte bir eylem olmadığını kaydetti.

Demokratik haklara dayanan eylemin hiçbir şekilde başka kişi ya da kişileri rahatsız edecek nitelik taşımadığına dilekçesinde yer veren Çetinkaya, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer’in böyle bir kastı olmadığını, saat 21.00 sıralarındaki herhangi bir sesin çevreyi rahatsız etmesinin de mümkün olmadığını savundu. Finike Limanı içerisindeki bazı işletmelerin saat 03.00’e kadar müzik yayını yaptığını dilekçesinde hatırlatan Çetinkaya, kesilen cezanın objektiflik ilkesinden uzak olduğunu belirtti. Avukat Çetinkaya, cezanın iptal edilmesini talep etti.

’KESİLEN CEZA HUKUKA AYKIRI’

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaGezi Parkımüzik
Görüş Bildir