Köşk'te Gündem 'F Klavye'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

8 Milyar TL'lik Zirve | Haberdesin

8 Milyar TL'lik Zirve | Haberdesin

Dünyanın en değerli 2. şirketi Apple'ın CEO'su Tim Cook, bugün Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek... Masada tam 8 milyar TL'lik bir "tablet eğitim" projesi var.

Abdullah Gül, geçtiğimiz mayıs ayında Apple'ın California Cupertino'da bulunan genel merkezini gezmiş, CEO Tim Cook'la da burada tanışmıştı. İşte Gül'lerin aile boyu yaptığı o ziyaretten bugüne Apple'ın gözü Fatih projesinde..

8 milyar liralık tablet eğitim projesine büyük ilgi gösteren Apple'ın CEO'su Cook, iPad'lerin Türk eğitim sisteminde yer alması için hazırladıkları projeler konusunda yarın Köşk'te, Gül'e sunumda bulunacak.

Görüşmede, Gül'ün cep telefonlarında Türkçe F klavyeye yer verilmesini, iPad'ler de hatalı klavyenin düzeltilmesini istemesi de bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Gül, geçen yıl Mayıs ayında Silikon Vadisi'ne yaptığı ziyarette, Apple merkez kampüsünü ziyaret etmişti. Gül'ü konuk eden Tim Cook, Türk pazarına ilgi gösterdiklerini belirterek, "Çok yakında Türkiye'ye gireceğiz" demişti. Ziyaret sırasında Fatih Projesi'ne Apple'ın ilgisi de açıkça dile getirilmiş ve İPad'lerin eğitimde kullanılması konusunda sunumda bulunulmuştu. Ziyaret sırasında Apple'ın mobil ürünlerinde yaşanan Türkçe karakter sıkıntısı da dile getirilmişti. Bu ziyaretin ardından cep telefonlarında Türkçe karakter uyumlu Q, IPad'lerde ise F klavye uygulamasına geçilmişti. Ancak tablet bilgisayarlardaki F klavyede 3 harfin yerinde hata yapılmıştı.

8 MİLYAR LİRALIK PROJE

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Fatih Projesi'ni geçen yıl şöyle anlatmıştı:
"Eğitimde FATİH Projesi ile eğitim öğretimin niteliğini artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla, temel eğitim ve ortaöğretim okullarındaki tüm dersliklere etkileşimli tahta, internet altyapısı, her okula çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera ve öğretmenlere tablet bilgisayar ve örgün eğitimin 5. sınıfından 12. sınıfına kadar yer alan kademelerindeki tüm öğrencilere tablet bilgisayar sağlanacaktır. Proje maliyetinin yaklaşık 8 milyar lira civarında olacağı tahmin edilmektedir."

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

Apple Ceo'su Tim Cook Bugün Abdullah Gül'ü Ziyaret Ediyor | Sosyalmedya.co

Apple Ceo'su Tim Cook Bugün Abdullah Gül'ü Ziyaret Ediyor | Sosyalmedya.co

Geçtiğimiz yıl bir ilk gerçekleşmiş ve bir Cumhurbaşkanı ilk defa Silikon Vadisi’nde teknoloji devlerini ziyaret etmişti. Abdullah Gül’ün aralarında Apple’ın da bulunduğu Facebook, Twitter, Google gibi şirketlerin kampüslerine yaptığı ziyaretten ayrıntılara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hatırlarsanız Abdullah Gül Apple ziyaretinde Tim Cook’tan Türkçe klavye için söz almış ve ardından iOS 6.0 ile iPad ve iPhone kullanıcıları Türkçe klavye ile kavuşmuştu.

Tim Cook ve Apple Başkan Yardımcısı John Couch bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Çankaya Köşkü’nde iade-i ziyarette bulunacak. 10.30′da başlayacak görüşmenin ana gündem maddeleri ise F klavye ve Fatih Projesi. Gül’ün Silikon Vadisi ziyaretinde gündeme gelen F-klavye ve Fatih Projesi konuları bugünkü görüşmede bir kez daha ayrıntılı olarak masaya yatırılacak.

Tim Cook ve şirketi Apple 8 milyar dolar bütçeli Fatih Projesi’ne yoğun ilgi gösteriyor. Samsung, General Mobile gibi yabancı şirketlerin dışında Türk teknoloji üreticilerinin de yakın markajında olan projede ilk tabletler geçtiğimiz yıl içerisinde pilot bölgelerde dağıtılmıştı. Bugünkü görüşmede Cook ve ekibinin Abdullah Gül’e bir sunum yapması bekleniyor.

Bunun yanında Abdullah Gül’ün Tim Cook’a F klavye talebini yenilemesi bekleniyor. Daha önce iPad’lerde F klavye için düğmeye basılmış ancak çeşitli sorunlar ile karşılaşılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Köşk'te Gündem 'F Klavye'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAppleCEODeepMindFacebookSamsungTwittergündemiOS
Görüş Bildir