8 Madde ile İş Dünyası Yeni Kabineyi Nasıl Gördü?

 > -

Geçtiğimiz hafta sonu AKP genel başkanlığına seçilen Binali Yıldırım'ın 65. hükümeti açıklamasının ardından iş dünyasından da mesajlar ve temenniler gelmekte gecikmedi. 

Önde gelen sanayi ve ticaret odaları ile sektör dernekleri, yeni kabineyi bakın nasıl değerlendirdi.

1. "Yatırım ufkumuzu geliştirecek her kararın arkasında önce iş dünyası olarak biz olacağız."

Yeni kabineyi değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Binali Yıldırım'ın Başbakanlığında kurulan yeni hükümete başarı dileyerek "Hükümetin de iş dünyasının da masasında yüklü bir ajanda var" ifadesini kullandı. Çağlar aynı zamanda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevini yeni kabinede de sürdürecek olan Bülent Tüfenkci ile ekip sinerjisi içinde yeni fikirleri hayata geçirmeye devam etmeyi arzu ettiklerini belirtti.

2. "Türkiye’nin mutlu yarınları için siyasetin suni gündemini bırakıp, yeniden ekonomiye yönelmemiz, sözden çok iş üretmemiz gerekiyor."

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise yeni kabineyi şöyle değerlendirdi: 

"Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni bakanlar kurulu listesinde çok fazla bir değişiklik yapılmadığını gözlemledik ve olumlu karşıladık. Yeniden Ekonomi Bakanı olan Nihat Zeybekçi ile önceki dönemde de beraber çalışmıştık. Kendisine güvenimiz tam. Çeşitli sorunlar nedeniyle kan kaybı yaşayan Türkiye ihracatının, Sayın Ekonomi Bakanımızın alacağı önlemlerle yeniden yükseliş trendine dönmesini umut ediyoruz." 

3. "Ekonomimizin çözüm bekleyen birçok sorunu var ve artık zaman kaybetmememiz gerekiyor."

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat'ın konuya ilişkin değerlendirmesi ise şöyle: 

"Sayın Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Cumhuriyet Hükümeti’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Kabinede yer alan deneyimli ekibin bir an önce sorunlara odaklanarak daha önce hazırlanan eylem planlarının ve reformların hızla hayata geçirmesi en büyük beklentimizi oluşturuyor."

4. "Sektör olarak bugüne kadar olduğu gibi yeni dönemde de hükümetimizle el ele işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz."

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, yeni hükümeti şu sözlerle değerlendirdi: 

"İthal ayakkabıya ek vergi getirilmesi sürecindeki katkılarını her zaman minnetle andığımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin yeniden Ekonomi Bakanı olarak kabinede yer almasını sektörümüz adına çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum."

5. "Son dönemde markalarımızın yurt içi ve yurt dışı büyümesinde, hiç şüphesiz ekonomik ve siyasal istikrarın kesintisiz devamının önemli bir payı var."

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, yaptığı açıklamada şunlara değindi: 

"Son yıllarda içerde ve dışarda pek çok sorunla karşı karşıya kalan ülkemizin bu sarmaldan kurtulabilmesi için güçlü ve etkin bir iktidara ihtiyacı bulunuyor. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın açıkladığı kabineyi zorlu bir dönem bekliyor. Yeni dönemde de marka ekonomisinin ön planda olacağını görüyoruz. Bu çerçeveden bakınca başarılı olacaklarına inanıyorum."

6. "Geleceğin daha güçlü ve huzurlu Türkiye'si için odağında üretimin ve sanayinin olduğu bir ekonomi anlayışı büyük önem taşımaktadır."

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Başta ekonomimize yönelik olmak üzere yeni projeler ve reform hamleleriyle Türkiye'nin sahip olduğu büyük hedeflere doğru bu Hükümet döneminde de istikrarlı bir şekilde yoluna devam edeceğine inanıyoruz. İstanbul Sanayi Odası olarak, nitelikli bir ekonomik büyüme ve sanayi üretimi için bugüne kadar olduğu gibi yeni Hükümetimizle de diyalog halinde olmaya ve çözümün bir parçası olacak şekilde işbirliğine önem vermeye devam edeceğiz." dedi.

7. "Yeni bir atılım dönemindeyiz. Beklentimiz bu dönemi en iyi şekilde ve zaman kaybetmeden yönetmeyi becermektir."

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca'nın konuya ilişkin değerlendirmesi de şöyle:

"Bizim için genel istikrar öncelikli konu. Kabineye baktığımızda stratejik sayılacak bir değişim görmüyoruz. Ekonomi ile ilgili bakanlar çok önemli ölçüde yer değiştirse de görevde. Burada ön plana çıkan esas konu, yüksek seviyeli bir uyum ve dinamik bir yönetim becerisidir. Artık siyasi sorunlar minimize kabul edilmeli ve ekonomik atılıma odaklanmalıdır."

8. "İş alemi olarak, 25 çeyrektir devam eden pozitif büyümenin yeni ekonomi yönetimiyle de süreceğini düşünüyoruz."

Son olarak, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak açıklamasında şunları kaydetti:  

“Yeni kabinenin de istikrarla milletimize hizmet edeceğine ve Binali Yıldırım’la yolumuzun açık olacağına inancımız tamdır. ‘Yeni Türkiye’ hedefiyle ülkemizin kalkınmada hızlanacağını düşünüyor, bu bağlamda Başbakanımıza ve yeni kabinemize tam destek veriyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
destanyazan

Klasik iş dünyası işte... Bir kısmı kötü gidişatın iyiye gitmesini umut ediyor, bir kısmı çıkarları doğrultusunda şirin görünmeye çalışıyor.

streetkedisi

Offshore hesapları destekleyen, işçi haklarını yok sayan ve hatta mevcut koşulları daha da işçi aleyhine çeviren, vergi için bana değil bordroluya güvenen,ihaleleri bana özel hale getirip altın tepside sunan, etik değerleri çöpe atan, ekonomik gidişatta ki rezilliği ört bas eden,bizden başka şirketlerin piyasaya girmesine engel olan, yeri gelirse bize daha da çok kazanmak için özel hatta gecelik kanunlar çıkaran,milletin ...na koymamıza izin veren, fakirlerin karanfil bizlerin gül almasını sağlayan gelir dengesizliğini iyice arttıran vs piyasa koşullarını devam ettirecek yeni hükümetimizi de destekleyeceğiz tabii ki...

v.e

yalakalık yapcaklardır ne diyecekler sanki?

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluBaşbakanBinali Yıldırımİstanbuliçerdevergi
Görüş Bildir