8 Başlık ile Milletvekillerinin Dokunulmazlıkları Nasıl Kaldırılıyor?

 > -

Türkiye'nin gündeminde ''dokunulmazlık'' var. HDP'li vekillerin dokunulmazlıkları hakkında fezlekeler hazırlanırken, CHP, ''kürsü dokunulmazlığı'' dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor. Bugün ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sürpriz bir açıklama geldi. Başbakan, ''hodri meydan, bütün dokunulmazlıkları kaldıralım'' dedi. Peki dokunulmazlıklar nasıl kaldırılır? 

1. Savcı, soruşturmaya devam etmek ya da dava açabilmek için TBMM'den dokunulmazlığın kaldırılmasını ister

Bir milletvekili hakkında soruşturma yürüten savcı, soruşturmaya devam etmek ya da dava açabilmek için TBMM'den dokunulmazlığın kaldırılmasını ister.

2. Fezleke, Adalet Bakanlığı'ndan Başbakanlık'a gönderilir

Savcılık tarafından hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı'ndan önce Başbakanlık'a gönderilir.

3. Başbakanlık'tan TBMM'ye gönderilen dosya Karma Komisyon'a sevk edilir

Başbakanlık'taki değerlendirmenin ardından TBMM Başkanlığı'na gelen dosya, incelenmek üzere Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edilir. Karma Komisyon Başkanı önce bir hazırlık komisyonu kurar. Bu komisyon dosyayı inceler ve kararını en geç bir ay içinde verir.

4. Karma Komisyon dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde karar alırsa Genel Kurul'da oylama yapılır

Ardından hazırlık komisyonunun raporu ve fezleke Karma Komisyon tarafından incelenir. Bu aşamada iki ihtimal ortaya çıkar. Komisyon dokunulmazlığın kaldırılmasını dönem sonuna erteleyebilir ya da dokunulmazlığın kaldırılması yönünde kanaat oluşturabilir.

5. Rapor TBMM Genel Kurulu'nda okunur, 10 gün içinde itiraz edilmezse kesinleşir

Bu aşamadan sonra rapor TBMM Genel Kurulu'nda okunur, 10 gün içinde itiraz edilmezse kesinleşir. Olumlu ya da olumsuz karara yapılacak itiraz yine Genel Kurul'da görüşülür.

6. Meclis Genel Kurul'u toplanır ve salt çoğunlukla karar alır

Ve son aşama... Karma Komisyon dokunulmazlığın kaldırılması yönünde görüş bildirdiyse, Meclis Genel Kurul'u toplanır ve salt çoğunlukla karar alır. 

Dokunulmazlığı yalnızca Genel Kurul kaldırabilir, milletvekilinin kendisi dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etse dahi, bu yeterli değildir. Hazırlık komisyonu aşamasından itibaren, milletvekili istediği her safhada kendini savunma hakkına sahiptir. Bu hakkı, bir başka milletvekili aracılığıyla da kullanabilir.

7. Dokunulmazlık kaldırılırsa yargı yolu açılır

Dokunulmazlık kaldırılırsa, dosya savcılığa döner ve savcı soruşturmasına devam eder. Milletvekilinin artık dokunulmazlığı yoktur ama vekillik sıfatı ve görevi devam eder.

8. Peki dokunulmazlık kaldırılmazsa?

Eğer dokunulmazlık kaldırılmazsa, soruşturma dosyası savcılıkta kalır. Milletvekilinin görev süresi sona erdikten sonra soruşturma devam eder. 

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir