Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Askerdeki Torununu Görmek İçin 1 Ayda 1100 Km Pedal Çeviren 76 Yaşındaki Efsane Dede

 > 
6.7bPAYLAŞIM

76 yaşındaki Nureddin Gönülal, askerdeki torununu ziyaret etmek için, bisikletle tam 1 ay süren, 1100 km'lik bir yolculuk yaptı. İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşayan dede, torununu görmek için Ordu'ya kadar azimle pedal çevirdi.

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/76-yasindaki-ded...

İzmir’in Ödemiş ilçesinde ikamet eden ve küçüklüğünden bu yana bisikletini elinden düşürmeyen 76 yaşındaki Nureddin Gönülal torun sevgisinin nasıl bir şey olduğunu hepimize gösterdi.

Ordu’nun Ünye ilçesinde askerlik yapan torunu Saadettin Sevin’i görmek için bisikleti ile 3 Temmuz’da İzmir Ödemiş’ten yola çıkan dede, Pazar günü sabah saatlerinde torununun yanına vardı.

Yolu karıştırdığı için 175 kilometre fazla yol giden Nureddin Dede, yolculuğu neden bu şekilde gerçekleştirdiğini şu sözlerle anlattı:

"Torunumu görmek için Ramazan ayının 16. günü yola çıktım ve o günden bugüne kadar devamlı olarak kabirleri ziyaret ederek, çeşmelerden su içerek yolları adım adım kat ederek buraya kadar geldim. Allah'ım beni torunuma kavuşturdu. Yolda inişlerden yokuşlardan geçtim, dağlardan denizlerden geldim, hiç yorgunluk çekmedim. Sanki bir yaprak gibi memleketten uçup buraya konmuş gibi oldum. Daha evvel aynı şekilde Çanakkale'ye 4 günde gittim. Acemi birliğinden izne geldi torunum yine aynı şekilde 4 gün 4 gecede geri döndüm. Daha sonra torunumun tayini buraya çıktı. Ben de buraya gelmeyi hayal ettim. Bana herkes Çanakkale yakın ama Ordu uzak, bu olmayacak iş dediler. Çıktım yola ve çok şükür bugüne kavuştum. Buraya gelirken Samsun'u geçtikten sonra 175 km fazla gitmişim. Sora sora Bağdat bulunur derler. Ben de sora sora pazartesi sabahına burayı buldum, torunuma kavuştum."

Nureddin Dede'nin bir sonraki hedefi, Kurban Bayramı'ndan önce, bisikletle Mekke'ye ulaşmak.

Dedemiz bir sonraki hedefini de anlatmış: "Torunuma ‘dedemin selamı var, buradan sonra Mekke'ye gidecekmiş, Kurban Bayramı'ndan sonra dönecekmiş' dersin dedim. Buradan Bağdat, Yemen'e geçeceğim. Suriye karışık oradan geçmeyeceğim. Allah nasip ederse Kurban Bayramı'nı orada geçirmek istiyorum."

"Böyle bir ecdada, böyle bir dedeye, böyle bir ataya sahip olduğum için çok mutluyum."

Dedesinin bu muhteşem hareketiyle havalara uçan torun Sevin ise, sevincini şu sözleri ile ifade etti: "Haberi iki hafta önce ailem vermişti. Çok şaşırdım ve duygulandım. Beni çok sevindirdi. Daha önce acemi birliğim Çanakkale idi. Oraya da böyle bir ziyarette bulunmuştu. Böyle bir ecdada, böyle bir dedeye, böyle bir ataya sahip olduğum için çok mutluyum. Yolları hiçe sayarak torununu görmeye gelmiş. Allah ondan razı olsun"

Gençlerin bile cesaret edemediği şeyi yapan Nureddin Dede'yi ayakta alkışlıyoruz! Umarız, Mekke'den sağ salim döndüğü haberini de alırız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aydn_eylul

Helal olsun 😃😇☺️

onrgly

Gurban olurum sana be :)

jvc1903

benimki daha genç, cepini her aradığımda(!) -hayırsız aramıyon sormuyon- diyor :d sıkıysa -dede sen niye aramıyon- diye sor, hee 1 kere dedim, cevabımı aldım -ben büyüğünüm ben niye seni arıyormuşum?- benimki de soru :d

cittaslow

Allah güç versin. Ömrün, sağlıkla sıhhatle geçsin dedecim. Ellerinden öpüyorum.

Gizli Kullanıcı

helal olsun dede'de hemşerim çıktı yahu İnşaAllah sağ salim mekkeyede gider gelir :)

Görüş Bildir