Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Ünlü Sanat Eserinde Saklı, Muhtemelen Bilmediğiniz, İnsanı Büyüleyen Gizemler

-
Abone ol

Şunu iyi biliyoruz ki, sanat tarihinde birçok önemli içlerinde çözülmeyi bekleyen sırlarla birlikte yapılmıştır. Ressamlar kendi deha ve yaratıcılıklarını bu yollarla sergilemeyi istemiş, bizlere ise bu sırları çözmek ve bu yaratıcılığa saygı duymak düşmüştür.

İşte bu içeriğimizde 7 önemli eserin barındırdığı sırları sizlerle paylaşacağız.

1. "Felemenk Atasözleri", Pieter Bruegel the Elder, 1559

Pieter Bruegel, kendi çağındaki Flaman atasözlerini temsil eden insanların yaşadığı bir köyü resmetmiştir.  

Bu eserin 112 tane tanımlanabilir atasözü ve deyim içerdiği tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları günümüzde hâlâ yaygın olarak kullanılan "büyük balık küçük balığı yutar", "akıntıya karşı yüzmek", gibi deyimlerdir. 

Diğer atasözleri ve deyimler de insanlığın hem geçmişteki hem de bugünkü durumunu anlatır niteliktedir.

2. "Kar Altında Breton Köyü", Paul Gauguin, 1894

Bu tablo ünlü ressam Gauguin'in ölümünden bir süre sonra sadece 7 Frank'a satılmıştır. 

Mezatçı tabloyu "Niagara Şelalesi" başlığı altında satışa çıkarmıştı çünkü, resmi bir köy olarak değil, bir şelale olarak algılamıştı!

3. "Mavi Oda", Pablo Picasso, 1901

2008 yılında, araştırmacılar Picasso'nun 'Mavi Oda" adındaki tablosunda X-Ray cihazlar sayesinde gizli bir resim buldular.

Bu gizli resimde takım elbiseli, papyon takmış ve elini çenesine götürmüş bir adam bulunuyordu!

4. 'Yağmur, Buhar ve Hız - Büyük Batı Tren Yolu", J. M. W. Turner, 1844

1842 yılında, Bayan Simon trenle İngiltere'yi geziyordu. Seyir halindeyken, aniden bir yağmur başladı.  

Onun önünde oturan yaşlı bir beyefendi, pencerelerden birini açtı, ayağa kalktı, başını uzattı, ve yaklaşık on dakika orada tuttu. 

Adama imrenen ve manzaraya hayran olan Bayan Simon, bir başka pencere açtı. 

Bayan Simon bir yıl sonra Kraliyet Sanat Akademisi'nde bir sergiye katıldı. Gördüğü resmin kendi içinde bulunduğu an olduğunu anladı. Bunun üzerine tabloya "Yağmur, Buhar ve Hız" adı verildi.

5. "Adem'in Yaratılışı", Michelangelo, 1511

Nöroanatomi alanında çalışan bazı Amerikalı uzmanlar Michelangelo'nun en ünlü eserlerinden biri olan "Adem'in Yaratılışı"nın beynin anatomisine dair çeşitli imalar içerdiğini düşünüyor. 

Bu uzmanlara göre resmin sağ tarafının, beynin anatomik olarak doğru bir görüntüsünü temsil ettiğini savunuyorlar. 

Onlara göre, beyincik, optik sinirler ve hipofiz bezi gibi beynin en gelişmiş bileşenleri gözlemlenebiliyor. Aynı zamanda, gözümüze çarpan yeşil bant da vertebral arter ile mükemmel derecede örtüşüyor.

6. "Gece Teras Kafe", Vincent Van Gogh, 1888

Araştırmacı Jared Baxter, Van Gogh'un "Gece Teras Kafe" isimli resminin, Leonardo da Vinci'nin meşhur "Son Akşam Yemeği"ne gizli bir gönderme içerdiğini savunuyor. 

Merkezi figür beyaz bir elbisi giymiş, uzun saçlı garson, on iki kişi tarafından çevrili durumda (tıpkı Hz. İsa ve havarileri gibi) ve oldukça sembolik biçimde arkasında bir haç var.

7. "Belleğin Azmi", Salvador Dali, 1931.

Dali, resimlerini yaparken son derece sıra dışı kaynaklardan ilham alıyordu. Sanatçı en meşhur eserlerinden olan "Belleğin Azmi"ni yaparken de erimekte olan kamamber peynirinden esinlenmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrakyz

Acaba #5 te bunlar hep beyninizde uydurduklariniz demeyemi calismis

unknownartist

mavi oda resmi için bir teori var o da şöyle, o zamanlar şimdiki gibi resimdir tuvaldir boyadır bulmak kolay değil tabi, adam resim yapacak tuval bulamadığı için daha önce yaptığı resmin üstüne bu resmi yaptığı söylenmektedir , bence mantıklı

Görüş Bildir