Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Farklı Uyuşturucu Maddenin Beynimizde Yarattığı Kimyasal Değişimler

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Uyuşturucu maddeler bize sahip olmadığımız bir şeyi vermez sevgili dostlar. Aslında hepsinin ortak özelliği, vücudumuzda hâlihazırda bulunan serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterleri taklit ediyor olmalarıdır. Bu nörotransmitterleri taklit ederek beynin salgıladığı kimyasal seviyeleri üzerinde değişiklik yaratırlar ve biz de dünyayı normalde olduğundan daha farklı biçimde algılamaya başlarız. Kısacası, yaşadığımız tüm algı değişiminin potansiyeli vücudumuzda hazır halde bulunmaktadır.

1. Esrar (Cannabis)

Beynimiz normal durumundayken sinapslar arasındaki bağlantıyı, inhibe edici (önleyici) nörotransmitterler sağlamaktadır ve bu nörotransmitterler beynin dopamin salgılamasını engellemektedir. Ancak bedenimizde doğal olarak bulunan bir kanabinoid olan anandamide, kanabinoid reseptörlerimizi aktive ettiğinde, vücudumuz önleyici nörotransmitterlerin salgılanmasını durdurmakta ve dopamin salınımını mümkün kılmaktadır. Buraya kadar olan kısım, vücudumuzda doğal olarak gerçekleşen bir süreci anlatıyor. Şimdi gelelim esrara...

Esrar, vücudumuza girdiğinde, içinde bulunan aktif kimyasal olan THC, az önce sözünü ettiğimiz, vücudumuzun doğal kanabinoidi olan anandamide'ı taklit ederek kanabinoid reseptörlerimizi aktive eder. Vücutta aynı etkiyi yarattığı için de dopamin salgılanmasını mümkün kılar.

Anandamide, kısa süreli hafızamızdaki gereksiz kısımları silen, hareketlerimizi yavaşlatan, kendimizi rahat ve huzurlu hissetmemizi sağlayan bir kimyasal. Vücudumuzda doğal olarak üretilen bir kimyasal olduğu için de THC'nin yarattığı yoğun etkiyi yaratmıyor. Ama ne biliyoruz ki? Belki de etrafımızdaki dünyayı kafamız iyi olduğu için böyle görüyoruzdur. Sen yok musun anandamide...

2. Ecstasy (MDMA)

Serotonin bir çeşit nörotransmitterdir ve hücrelerin içine serotonin taşıyıcıları tarafından alınır. Ecstasy vücuda alındığı zaman serotonin gibi davranır ve taşıyıcılar tarafından hücrelerin içine dahil edilir. İşte olay da tam olarak bu noktada karışmaya başlar...

Serotonin taşıyıcılarının ecstasy ile kurduğu bu interaksiyon, taşıyıcıların başkalaşmasına sebep olur. Daha açık söylemek gerekirse, taşıyıcıların kısa süreliğine kafası karışır ve vücuttaki görevlerinin tam tersini yaparak hücrenin içindeki serotonini hücrenin dışına atmaya başlarlar. Hücrenin dışına atılan serotonin de tekrar tekrar serotonin reseptörlerine bağlanarak hücrenin aşırı uyarılmasına sebep olur.

Ecstasy, vücudumuzda bulunan serotoninin davranışını bu şekilde başkalaştırdığı için ruh halimiz, uyku düzenimiz, algımız ve iştahımız üzerinde değişiklikler yaratır. Bu madde ayrıca beynimizin ödül merkezi ile dolaylı yoldan bağ kurar. Vücudumuzda bulunan aşırı serotonin, ödül merkezini uyaran dopamin seviyelerini de değiştirdiği için maddeye bir parça bağımlılık yapma özelliği kazandırır.

3. Eroin

Sıra geldi uyuşturucuların en tehlikelisi olan eroine. Beyin normal durumundayken önleyici nörotransmitterlerin etkinlik gösterdiğini ve bunların dopamin salgılamasını engellediğini söylemiştik. Eroin opiat türü bir uyuşturucudur ve aynı zamanda vücudumuzda doğal olarak bulunan opiatlar da vardır. Bu sebeple eroinin vücudumuzda yarattığı etki, süreç bakımından esrarınkine çok benzemektedir. Hazır olun geliyor...

Vücudumuzun doğal opiatları, reseptörlerimizi aktive ettiği anda önleyici nörotransmitterlerin salgılanması durur ve böylece dopamin salgılaması başlar. Eroinin yaptığı ise yalnızca vücudumuzda bulunan bu doğal opiatları taklit etmektir. Reseptörleri aktive eden eroin, çok hızlı bir şekilde dopamin salgılamasını artırarak anî bir rahatlama ve mutluluk hissi yaratır.

Opiat reseptörleri bulunan nöronlar, beynin acıyı, stresi ve duygusal bağlılığı algıladığı bölümünde bulunur. Vücudumuzda doğal olarak bulunan opiatlar bizim dahili ağrı kesicilerimizdir ve fiziksel bir yaralanma durumunda salgılanırlar. Eroinle aynı kökenden gelen morfinin bir ağrı kesici olarak kullanılmasının sebebi de tam olarak budur.

4. Metamfetamin

Esrar ve eroinin vücudumuza girdikten sonra izlediği süreç nasıl birbirine benziyorsa, metamfetamin ve ecstasy de birbirleriyle benzer bir sürece sahiptir. Dopamin taşıyıcıları, sinaptik boşluktan aldıkları dopamini hücrenin içine aktarmakla görevlidirler ve metamfetamin vücudumuza girdiği anda dopamini taklit etmektedir.

Tıpkı dopamin gibi davranan metamfetamin, dopamin taşıyıcıları tarafından hücrenin içine alınır ve bu yolla hücre içindeki dopaminin dışarı atılmasına sebep olur. Yani dopamin taşıyıcıları, vücuttaki görevlerinin tam tersini yapmaya başlar.

Hücre dışına atılan dopamin nörotransmitterleri sinaptik boşluğa yerleşir ve tekrar eden bu hareket, hücrenin aşırı uyarılmasına sebep olur. Metamfetamin, beynin ödül merkezini uyararak yoğun bir zevk hissi yaşattığı için, bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek olan uyuşturuculardandır.

5. Alkol

GABA adı verilen önleyici nörotransmitterler, normal durumda beyinde aktiftirler. Bunun sebebi, beyindeki sinirsel aktiviteyi kontrol etmekle görevli olmalarıdır. GABA'lar reseptörlerine bağlandıkları anda beynimiz serotonin ve dopamin salgılamasını normal bir seviyede gerçekleştirir.

Bu sırada beynin başka bir bölümünde ise diğer bir tür nörotransmitter olan glutamat etkindir ve beynimiz üzerinde uyarıcı etki gösterir. Alkol, vücuda girdiği anda ilk olarak GABA reseptörleriyle interaksiyona girerek onların önleyici özelliklerini daha da güçlendirir.

İkinci olarak ise glutamat reseptörlerine bağlanarak glutamatın hücreyi uyarmasını engeller. Kısacası insan üzerinde iki farklı koldan yatıştırıcı etki gösterir. Alkol, özel olarak beynin hafızayı oluşturan, karar verme ve dürtü kontrolünü sağlayan kısmını etkiler.

6. LSD

LSD, vücuda girdiğinde serotonini taklit eden kimyasal bir uyuşturucudur. Bu özelliği sayesinde serotonin reseptörlerine bağlanır ve vücutta serotonin olarak algılanır. Beynimizde birkaç farklı tür serotonin reseptörü vardır ve hepsinin gösterdiği fonksiyon farklıdır. Yani vücutta farklı görevlere sahiptirler.

LSD, bu serotonin reseptörlerinin bazılarıyla interaksiyon içine girer ve reseptörler üzerinde her zaman aynı etkiyi yaratmaz. Kimi zaman önleyici, kimi zaman uyarıcı etki gösterdiği için LSD, vücutta karmaşık duyusal reaksiyonlar yaratır.

LSD ve diğer tüm halüsinojenler, anı zamanda beynin locus coeruleus (LC) adı verilen özel bir bölümünü etkiler. LC'de bulunan tek bir nöron bile beynin farklı duyusal bölümleri üzerinde etki gösterebilir. LC, beynin uyanıklıktan ve beklenmeyen bir uyarana karşı gösterilen anî tepkiden sorumlu olan bölümüdür.

7. Kokain

Dopamin taşıyıcılarının sinaptik boşluktan aldıkları dopamin moleküllerini hücre içine taşımakla görevli olduklarını söylemiştik. Kokain, vücuda girdiğinde bu taşıyıcıları bloke ederek dopaminin sinaptik boşlukta kalmasına yol açar. Bu şekilde reseptörlere tekrar tekrar bağlanan kokain, hücrenin aşırı uyarılmasına sebep olur.

Kokain, diğer tüm uyuşturucular gibi ödül merkeziyle interaksiyona girer. Ayrıca beynin istemli hareketleri yöneten bölümünü etkilediği için kokain kullanan insanlar yerlerinde durmakta güçlük çekerler. Kısacası uyuşturucuların hepsi, beynimizde rahatlama, zevk ve mutluluk yaratan belirli noktalara temas ederler. Zaten insanlar tarafından tüketilmelerinin sebebi de kuşkusuz budur. Uzun vadede ne gibi problemler yaratabilecekleri ise başka bir içeriğin konusu olsun...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lisami

Uyuşturucunun zararlı olduğunu biliyorsunuz aferin ama anladığım kadarıyla sadece biliyorsunuz. Bu içeriği okudunuz diye bağımlı hale gelecekseniz o da sizin mallığınızdır. Bir şeyin size ve vücudunuza nasıl etki ettigini öğrenmenizden zarar gelmez, endişelenmeyin. En fazla daha bilinçli olur ona göre karar verirsiniz.

olimpia

arkadaş sizde özenmeye yer arıyosunuz galiba kimse internetten özenipte uyuşturucuya başlamaz okul çevreleri,mahalle araları satıcı kaynıyo arkadaş ortamlarında elden ele dolaşıyo onları napcaz? kusura bakmayın ama şöyle bi liste yüzünden uyuşturucu kullancaksanız siz bahane arıyosunuz adam gayette emek vermiş,bilgilendirici bi liste hazırlamış

kaan-arslan9

Çok güzel örnek oluyorsunuz.Beyin dopamin salgıladıkça daha fazlasını ister yani her seferinde daha fazla en sonunda ölüme kadar gidersiniz.Mal mal şunları kullanıcağınıza gidin bi uçak bileti satın alıp yeni yerler gezin,durup dururken yürüyüşe çıkın.Denize gidini,antik şehirleri gezin,tropikal bir ıssız adada gezinin (maldivler,Cook adalarında 1500 aşkın keşfedilmemiş ada var.) Yapcak çok şey var.

yoruk

Uyuşturucuya bağımlı yapan sebepte zaten o mutluluğu tekrar istemeniz değil midir? Bizim 50 kuruş tirreklerimiz bonz içip bad tripten çıkmıyolar. Türkiye için tam tersi işler.

erdem-a.

Alayı aynı işte seratonin ve dopamin salgılatıyor. bir paragrafta olay bitermiş boşuna uzatmış yazar.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Uyuşturucuolay
Görüş Bildir