Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

69 Yıldır Kayıp Olan Nükleer Bomba Bulundu mu?

 > -

Kanada'nın British Columbia eyaleti açıklarında yer alan Haida Gwaii Takımadaları yakınlarında bir dalgıç, kayıp bir nükleer bombaya ulaşmış olabilir.

Deniz hıyarı bulmak için dalış yapan Sean Smyrichinsky, uçan daireye benzer bir metal nesne gördüğünü söylüyor.

Kaybolan nükleer bombanın müzede sergilenen bir kopyası.

Kanada Savunma Bakanlığı nesnenin 1950 yılında düşen Amerikan uçağına ait hâlâ bulunamayan atom bombası olabileceğini düşünüyor.

Her ne kadar bombanın nükleer malzemeye sahip olmadığı düşünülse, bunu doğralamak için bölgeye savaş gemileri gönderildi.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Pitt Adası açıklarındayken Ekim başında nesneye rastladığını belirten Smyrichinsky, "UFO gibi çok acayip bir şey bulduğumu düşündüm" açıklamasında bulundu.

Bir Soğuk Savaş gizemi

1950 yılında gizli bir görevde olan Amerikan B-36 borbardıman uçağı, Teksas'taki Carswell Hava Kuvvetleri Üssü'ne doğru giderken düşmüş, paraşütle atlayan 17 kişilik mürettebattan beşi hayatını kaybetmişti.

Motorları alev aldıktan sonra okyanusun ortasına düşen uçağın enkazı üç yıl sonra bulunmuş; ancak bombaya rastlanamaması büyük bir gizem yaratmıştı.

Amerikan ordusu, uçakta TNT adlı patlayıcı olsa da plütonyum bulunmadığı için nükleer patlama kapasitesine sahip olmadığını söylüyor. 

Soğuk Savaş'ın en şiddetli olduğu dönemlerden birinde yaşanan bu kaza, havacılık tarihçilerinin elli yıldır ilgisini çekiyor.

British Columbia'da yaşayan havacılık tarihçisi Dirk Septer, o dönemde Amerikan hükümetinin, Rusların bombayı bulmasından ötürü endişe duyduğunu aktarıyor.

Septer'a göre kazanın gerçekleştiği yer düşünüldüğünde, dalgıcın nesneyi bulduğu nokta, nesnenin nükleer bomba olma ihtimalini azaltıyor. Septer, "Bulduğu her neyse, nükleer bomba değil." diyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir