66 Lira Cezaya 100 Lira Rüşvet!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

66 Lira Cezaya 100 Lira Rüşvet!

66 Lira Cezaya 100 Lira Rüşvet!

Trafik polislerinin sorunlarıyla ilgili bir çalışma trajikomik olayları gün yüzüne çıkardı. 66 liralık cezaya 100 liralık rüşvet verenden, 'Sen benim kim olduğumu biliyor musun' tehdidine kadar her şey kayda girdi.

Normal zamanlarda bile trafik yoğunluğu yaşayan İstanbul’da vatandaşların en çokmuhatap oldukları trafik polislerinin sıkıntıları ve beklentileri araştırıldı.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul'da görev yapan 400'ün üzerinde trafik polisiyle mülakat yapıldı. Mülakata katılan polisler, görevleri sırasında sürekli cezai konularda muhatap oldukları için vatandaşlarca antipati ile karşılandıklarını söyledi.

Polisler, vatandaşlarınceza ödememek için çoğu kez kendileriyle tartıştığını da belirterek, “Vatan haini miyim, vatan haini gibi davranıyorsunuz”, “Biz demi hırsızlık, dolandırıcılık yapalım”, “Millet dışarıda türlü türlü işler yapar bir şey demiyorsunuz bize ceza yazıyorsunuz” gibi tepkiler aldıklarını dile getirdi.

‘BANA SAPIKLIK YAPTI’

Ceza ödemekten kurtulamayacağını anlayan sürücülerden erkeklerin en çok başvurduğu şikayetin “Polis bana küfretti”, ceza yiyen kadın sürücülerinise “Bana sapıklık yaptı” olduğu tespit edildi. Birçok olayda rüşvet teklifi ile karşılaştıklarını kaydeden polisler, rüşveti kabul etmedikleri için bazı vatandaşların“Sen evlisin eşinden korkuyorsun” ya da “Cemaatçisin, o yüzdenbu parayı almıyorsun” şeklinde ilginç tepkiler verdiğini kaydetti.Polisler bazı uygulamalarda 66 liralık cezayı ödememek için100 lira rüşvet teklif edenlerinde olduğuna dikkat çekti.

Siyasilere ceza sürgün nedeni

Trafik polislerini ceza yazarken en çok sıkıntıya sokan nedenlerden birinin siyasilere ya da siyasi tanıdıkları olanlara ceza yazmak olduğu belirtildi.

Polislere sorulan “Sizi en çok rahatsız eden olay nedir" sorusuna “Üst düzey tanıdıkların yakınlarına ceza yazdığımızda hiçbir savunma yapılmadan görev yerimizin değiştirilmesi" cevabı verdikleri görüldü.

Güldüren vatandaş polis diyalogları

  • Alkol uygulaması esnasında durdurduğumuz şahıs işlem yapılmaması için önce yalvardı, işlem yapmakta ısrarcı olduğumuzu görürce yanındaki küçük çocuğu ve karısını tokatlamaya başladı. 'Ben size buradan gitmeyelim, evde oturalım demedim mi' diyerekten onlara zarar vermeye başladı. Biz de onların zarar görmemesi için şahsa müdahale edip kepçe taktığımızda vatandaşlar da bize ters davranıp 'Küçücük çocuğun önünde neden böyle yapıyorsunuz' demeye başladı.
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulPolisRüşvetolay
Görüş Bildir