600 Milyon Dolarlık Bir Mobil Oyun Girişiminin Hikayesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

600 Milyon Dolarlık Bir Mobil Oyun Girişiminin Hikayesi

600 Milyon Dolarlık Bir Mobil Oyun Girişiminin Hikayesi

Bir dönem çok hızlı büyüyen sosyal ve mobil (akıllı telefon – tablet) oyun pazarları teknoloji dünyasına tek gecede meşhur olan isimler kazandırdı. Zynga bu girişimlerden en büyüğüydü ve bir zamanlar değeri pazarın gediklilerinden Electronic Arts ve Activision’ın bile üzerinde idi. Ancak 10 dolardan borsaya açılan şirketin hisseleri şimdilerde 2 dolardan işlem görüyor ve şirket eski günlerini mum ile arıyor.

Zynga, King.com, Wooga gibi şirketlere altın çağını yaşatan ve artık iç içe geçmiş olan Facebook ve mobil oyun sektörlerinin yeni bir yıldızı var: iki yıllık geçmişe sahip olan Finlandiya kökenli Supercell .

Supercell , 600 milyon dolar değere ulaşan bir mobil oyun sitesi. Hay Day ve Clash of Clans gibi tablet kullanıcılarının aşina olduğu oyunların sahibi olan şirketin gelirleri dudak uçurtan cinsten.

New York Times’a göre Supecell’in günlük kazancı 500 bin dolar civarında idi. Ancak şirketin kurucusu ve CEO’su Ilkka Paananen bu rakamdan biraz daha fazla kazandıklarını itiraf ediyor. PandoDaily’s yazarı Hamish McKenzie’in tahminlerine göre ise şirket günde 750 bin dolar kazanıyor.

Günde 750 bin dolar kazanan şirketin yıllık 130 milyon dolar gelire sahip olacağı tahmin ediliyor. Buna rağmen şirket bünyesinde sadece 60 kişi çalışıyor ve günlük operasyon masrafları sadece 60 bin dolar.

Hamish McKenzie’ye bir röportaj veren Paananen stratejilerinin en iyi iPad oyunları geliştirmek için var gücüyle çalışmak olduğunu belirtiyor ve iPhone’un iPad’e göre daha kolay bir platform olması sebebiyle o platformda da başarılı olduklarının altını çiziyor.

Supercell ve kurucusu Ilkka Paananen’in hikayesi bizlere başarılı bir teknoloji girişiminin sadece Silikon Vadisi’nden çıkmayacağını bir kez daha gösteriyor. Türk girişimciler ve geliştiriciler için ilham kaynağı olması açısından harika bir örnek olan Supercell ’den önümüzdeki günlerde daha çok haber alacağız gibi görünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAltınAppleCEOFacebookoyun
Görüş Bildir