8 Soruda HGS

 > -

OGS'ye rakip geldi

OGS'ye rakip geldi

Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerden sonra şimdi de KGS devri kapanacak. 8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5 liraya satılacak etiketler, binlerce PTT şubesinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek.

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen bitecek. Bunun yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak.

60 LİRA YERİNE 5 LİRA

HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği Otomatik Geçiş Sistemine (OGS) de rakip olacak. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan bu etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Açın Gişeleri HGS Geliyor

Açın Gişeleri HGS Geliyor

KGS gişeleri önünde oluşan trafiğe çözüm olması beklenen Hızlı Geçiş Sismeti (HGS) 10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek. 17 Eylül’de uygulamaya geçilecek sistem 10 milyon KGS kartını ve 700 gişeyi kapsayacak. 5 liraya ulaşılacak olan HGS etiketlerinin 60 liralık OGS’ye de rakip olması bekleniyor.

İSTANBUL başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) 17 Eylül’de yerini Hızlı Geçiş Sistemi’ne (HGS) bırakacak. 10 milyon KGS’nin değişeceği sisteme 10 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Sistemin değişmesinin en önemli nedenlerinden biri ise KGS gişeleri önünde kartı olmayan sürücülerin otomobilden inip arkada bekleyenlerden kart istemesiyle oluşan trafiğin önüne geçmek.

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan KGS tamamen bitecek. Bunun yerini HGS alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak. HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği OGS’ye de rakip olacak. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

6 ay içinde tamamlanacak

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek. 500 civarındaki KGS gişeleri HGS’ye dönüşecek. Sisteme geçiş 6 ay içinde tamamlanacak.

Trafikte kontör bitti

HGS projesini geliştiren Cyclops Teknoloji A.Ş İş Geliştirme ve Satış Müdürü Erhan Ark, “OGS ve KGS devreye alınarak, karayollarında nakit para tahsilatı işlemleri sonlandırıldı. Ancak KGS ile nakit para tahsilat sisteminin birbirine benzerliği dolayısı ile gişelerdeki dur-kalk, karttaki kontörün bitmesi gibi sorunlar ile karşılaşıldı. HGS’nin otoyol ve köprülerdeki trafiği azaltması bekleniyor” dedi.

10 milyon KGS nasıl değişecek

HGS etiketlerinin, ilk etapta, karayolu giriş ve çıkışlarına kurulmakta olan PTT-HGS satış ve dolum noktalarından satın alınabileceğini anlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri şu bilgileri sıraladı:

· Yükleme işlemleri, tüm PTT noktalarından, web sitesinden gerçekleş-tirilebilecek.

· Buna ek olarak SMS göndererek yükleme ve iPhone uygulaması kullanılarak yükleme seçenekleri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

· Mevcut KGS kartı sahipleri PTT’lerden kartları HGS etiketi ile değiştirebilecek.

· KGS içindeki kontör HGS etiketine aktarılacak.

Türkiye’de otoyol geçiş sistemleri nasıl gelişti

Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon OGS, 10 milyon KGS kullanıcısı ve toplamda 700 otoyol ve köprü gişesi bulunuyor.

Otoyol ve köprü gişelerinde ücret toplama işlemleri, ilk etapta nakit para tahsilatı ile gerçekleştiriliyordu.

Haberin Tamamı İçin:

HGS'nin Tarihi Belli Oldu

HGS'nin Tarihi Belli Oldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İki tip HGS olacak

İki tip HGS olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) yapışkan tipi etiketinin 5 lira olduğunu, kart tipi etiketin ise 15 liradan satışa sunulacağını belirtti.

HGS'nin Kartlı Geçiş Sistemi'nden (KGS) yüzde 20 daha ucuz geçiş imkanı sağlayacağını kaydeden Yıldırım, PTT kart sahiplerinin HGS'nin yapışkan tipi etiketini ücretsiz alacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

60 Lirası Olmayana Geçiş Yok

60 Lirası Olmayana Geçiş Yok

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) yapışkan tipi etiketinin 5 lira olduğunu, kart tipi etiketin ise 15 liradan satışa sunulacağını belirtti. HGS'ye yüklenecek para tutarı ise en az 60 lira olacak.

Bakan Yıldırım, GS tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar köprülerde ve otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve KGS'nin uygulandığını hatırlattı.

OGS'nin daha seri geçiş imkanı sağladığını ancak KGS'nin yoğun zamanlarda tıkanmalara neden olduğunu dile getiren Yıldırım, vatandaşların bu durumdan mağdur olduklarına işaret etti.

Yıldırım, HGS'nin devreye girmesiyle kısa bir süre içinde KGS'nin tamamen ortadan kalkacağını belirterek, yaklaşık 8 milyon KGS kartı sahibinin bu kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS'ye geçeceklerini söyledi.

“Bizim amacımız, 2013 yılbaşına kadar KGS'nin yerini HGS'nin alması” diyen Yıldırım, HGS uygulamasının 17 Eylül'den itibaren ülke genelinde başlayacağını bildirdi.

Daha sonra HGS'deki geçiş etiketini tanıtan Yıldırım, yapışkan tipi etiketin 5 lira, kart tipi etiketin ise 15 liradan satılacağını kaydetti.

Etiketlerin araba camına yapıştırıldıktan sonra otomatik geçmeye başlanacağını ifade eden Yıldırım, HGS'nin kullanımının ve temininin son derece kolay olduğunu belirtti.

HGS etiketlerinin tüm PTT şubelerinden alınabileceği gibi, otoyol ve köprü girişlerine kurulan 29 PTT gişesinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından da temin edilebileceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bizim bütün işimiz gücümüz vatandaşın hayatını kolaylaştırmak. Temini kolay olsun, hemen geçsin, bu sistemi kurma amacımız buydu. Vatandaşlarımız bunu kısa sürede benimseyecek, artık yaşadıkları bu çile sona erecek. Bunu ortadan kaldırmak için Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile PTT Genel Müdürlüğü bu sistemi geliştirdi. 17 Eylül'den itibaren başlıyor. Gişelerin olmadığı hiçbir otoyol giriş çıkışı kalmayacak. Küçük yerlerde bir, büyük yerlerde başlangıçta iki tane gişe koyacağız.”

“Hem hızlı hem ucuz”

Etiketlerin aynanın altına gelecek şekilde, cama yapıştırılması durumunda görüşün engellenmeyeceğini belirten Yıldırım, “Artık geçiş serbest” dedi.

Yıldırım, HGS'yi kullananların KGS'ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanına kavuşacağına dikkati çekerek, “Hem hızlı geçecek hem kolay temin edecek hem daha az ödeyecek” diye konuştu.

PTT müşterilerine HGS etiketlerinin ücretsiz verileceğini bildiren Yıldırım, sistemin kaçak veya suça karışmış araçların takibinin ve tespitinin yapılmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Yıldırım, “Ümit ediyorum ki vatandaşlarımız zamanla OGS'yi de terk edecek ve HGS tek geçiş sistemi olarak kullanılacak. Böylece farklı sistemlerin getirdiği karışıklık ortadan kalkacak” dedi.

EN AZ 60 LİRA

Bakan Yıldırım, HGS'ye yüklenecek para tutarının en az 60 lira olduğunu hatırlatarak, bunun yüksek olup olmadığının sorulması üzerine, bu rakamın aracın otoyollarda gidiş ve dönüşüne göre hesaplandığını kaydetti.

Yıldırım, HGS etiket satışlarının bugünden itibaren başladığını bildirdi.

Yıldırım, toplantının ardından HGS etiketini aracının ön camına kendisi yapıştırdı.

Haberin Tamamı İçin:

HGS'de 30 Lira Sınırına Tepki Yağıyor

Kartlı Geçiş Sistemi'nin (KGS) yerini alması planlanan Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) 30 lira bakiyenin altındaki geçişlerin 'kaçak' olarak değerlendirilecek olması tüketicileri ayağa kaldırdı. Tüketici örgütleri belirlenen kriterin değişmemesi durumunda uygulamanın tamamının iptali için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. Ankara'dan gelen haberlere göre ise bu sınırı kimin belirlediği belli değil.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlatmayı planladığı HGS uygulaması yaklaşık 8 milyon KGS kullanıcısını yakından ilgilendiriyor.

Uygulamada birinci sınıfta yer alan otomobil sahiplerinin, HGS etiketlerine en az 60 lira yüklemesi gerekirken, bakiyeleri 45 liranın altına düştüğünde kendilerine uyarı mesajı gönderilecek. HGS etiketindeki bakiye 30 liranın altına düştükten sonra 'kara listeye' alınacak ve yapılan geçişler da 'kaçak' olarak değerlendirilecek. Araç sürücüsüne de cezai işlem için tebligat yapılacak.

Yasal süre içinde HGS etiketindeki para miktarını 30 liranın üzerine çıkaran sürücünün geçiş ücreti yatırdığı paradan düşülerek ceza uygulanmayacak, ancak yasal süre içinde yeterli parayı yatırmayan sürücünün aracına kaçak geçiş muamelesi yapılacak.

"TOPTAN İPTALİ İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLATIRIZ"

Kararın üzerine uygulamayı anayasaya aykırı bulan tüketici örgütleri büyük tepki gösterdi. Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, uygulamanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını ve geri adım atılmadığı takdirde yasal sürecin başlatılabileceği uyarısında bulundu.

Ağaoğlu, "Bunu kabul etmek mümkün değil. Yüz binlerce vatandaşın cebindeki para alınıp faizsiz olarak kullanılmak isteniyor. Ülkenin milli serveti olan bu insanların zaman kaybı ve akaryakıt ziyanı gibi unsurların önüne geçilmesi açısından bu türlü hızlı geçişlerin özendirilmesi gerekirken, 30 lira bakiyenin asgari limit olarak belirlenmesi ve altının kaçak geçiş olarak uygulanması asla kabul edilemez.

"30 LİRASI OLMAYAN VATANDAŞIN SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAYACAK"

"Yani cebinde 30 lirası olmayan vatandaş seyahat özgürlüğünden mahrum kalacak. Bu anayasa ihlalidir. Eşitlik, sosyal devlet ve tüketicilerin korunması ilkelerine aykırıdır. Eğer, bu uygulamadan ötürü bir tüketici herhangi bir cezaya maruz kalırsa; yani hesabında 29 lira olduğu halde cezalı geçişe muhatap olursa bu yargı tarafından iptal ettirilir. Ayrıca, bu uygulamadan vazgeçilmediği takdirde, konu Tüketiciler Birliği'nin hukukçuları tarafından incelenerek uygulamanın toptan iptali için dava açılabilir.

Uygulamanın ne adil ne de hakkaniyete uygun olduğunu belirten Ağaoğlu, bu tarz düzenlemeler yapıldığında toplum çeşitli kesimlerinin görüşünün alınmasının da önemine vurgu yaptı.

Ağaoğlu, "Masa başında bir takım düzenlemeler yapılıyor, sonucunda da böyle çarpık durumlar ortaya çıkıyor. Bu tür düzenlemeler yapılırken mutlaka sivil toplum kuruluşlarının, akademik çevrelerin ve baroların görüşlerinin alınması gerekir" dedi.

DEVLET BEDAVA FON OLUŞTURUYOR

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin de uygulamanın hem mantığa hem de yasa yapma tekniğine aykırı olduğuna dikkat çekerek, asıl amacın devletin vatandaşın cebindeki parayla bedava fon oluşturmak olduğunu söyledi.

Çetin şöyle konuştu:

"OGS'lerde 20 liralık dolum yapıp bu miktar bitene kadar kullanabiliyoruz. Bunda bir sorun yok ancak 30 liranın altına 'kaçak' uygulamasının mantıkla bağdaşır hiç bir yönü yok. Böyle bir şey olursa iptali için doğrudan dava açarız. Siz, 8 liralık bir alacak için 30 lirayı zorunlu kılarsanız, önceden para tahsil etmiş olursunuz bu da hem akla, hem yasa yapma tekniğine hem de ticari teamüllere aykırı bir durumdur.

"Bir işlemin suç ya da 'kaçak' kaçak olarak belirlenmesi için bir kanun gereklidir. Bu da şöyle suç olmaz. Bir araç sahibinin hesabında geçisi kadar para varken, uygulanırsa bu yasaya aykırıdır. Bunun tek nedeni olabilir. Ulaştırma bakanlığı, tüketicilerin kullanmadığı bir parayı kendisi için bir fon oluşturmak için kullanıyor. 45 lirayken uyarı gidiyorsa bir milyon araçta bu 45 milyon lira eder... Devlet kendine vatandaşın cebinden kullanacağı bedava bir fon oluşturuyor."

30 TL’Yİ KİM BELİRLEDİ

Ankara'dan gelen haberler göre ise bu sınırı kimin belirlediği belli değil.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri asgari 60 liralık yükleme sınırını da 30 liranın altına kara listeye alma sınırını da PTT Genel Müdürlüğü'nün belirlediğini söylerken; PTT Genel Müdürü Osman Tural, "Bunu Karayolları Genel Müdürlüğü belirledi" dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Tüm şartları belirleye PTT'dir. Biz hiçbir şart ya da sınırlama ileri sürmedik" diye konuştu.

Üst düzey bir yetkili, "Köprü ya da otoyoldan bir araç geçtiğinde biz geçiş numarasını alıp, PTT'ye bildiriyoruz. Geçişi yapan aracın kim olduğu, kartında yeterli bakiye bulunup bulunmadığı bizi ilgilendirmiyor. PTT ile yaptığımız protokole göre biz geçen araç numarasını PTT'ye bildirip, 1 hafta içinde hesabımıza ücretin yatırılmasını isteyeceğiz" dedi.

PTT'nin vatandaşın 'yetersiz bakiyesi' nedeniyle zor duruma düşmemek için 'depozito' olarak 30 lirayı hesapta tutmasını istemiş olabileceğini belirten yetkili, bankaların da verdikleri OGS'ler için bireysel hesapta belli bir miktar bulundurma zorunluluğu olduğunu anımsattı. Aynı yetkili HGS'nin KGS'ye göre yüzde 20 daha ucuz olduğunu belirterek, vatandaş kullanımı arttıkça KGS gişelerinin azaltacağını, zamanla tek geçişe düşeceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

30 Lira En Uzun Mesafe Ücreti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, HGS'deki 30 liralık bakiyenin en uzun mesafeye gidiş-geliş ücreti olarak hesaplandığını söyledi.

İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ayazağa'daki Kaan Heliport'un açılış töreni sonrasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) bakiyenin 30 lira altına düşmesi durumunda etiket hesabının kara listeye alınıp kapatılması uygulamasına yönelik tepkilere ilişkin, ''En uzun mesafeye gidiş-geliş ücreti hesaplanıyor. Asgari o kadar olması isteniyor. Bu gayet doğal bir şey. Vatandaşın onun üzerinde çok fazla durmaması lazım'' dedi.

İstanbul'daki trafik yatırımları

İstanbul trafiği hakkındaki sorulara da cevap veren Yıldırım, seneye Marmaray'ı açacaklarını belirterek, şunları söyledi:

''Ondan sonraki yılın sonunda 2. tüp geçişi açacağız. Daha sonra 3. köprü açılacak. Yine 2014'ün başında Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni devreye girecek. Bir yandan da Avrupa'nın en büyük havaalanlarından birini yapıyoruz. Bunları dikkate aldığımızda İstanbul'un 2023 yılına kadar raylı sistem planlamasının 400 kilometrelere kadar çıkması gerekir.''

Haberin Tamamı İçin:

HGS'de 30 TL Şartı Kalktı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Hürriyet Yazdı, Bakanlık El Koydu

Hürriyet Gazetesi'nin iki gündür gündemde tuttuğu ve vatandaşın eleştirilerine dikkat çeken haberler ses getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken 60 liralık ücreti 30 liraya indirirken, hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı.

Bakanlık ayrıca, HGS kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda, HGS aboneleri geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacağını bildirdi.

YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS'ye alternatif olarak PTT ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Hızlı Geçiş Sistemi'nin, 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete gireceği hatırlatıldı.

Sistem ile ilgili vatandaşlardan gelen istek ve temenniler doğrultusunda bazı hususlarda değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada, HGS hizmetinden yararlanmak için hesapta en az 30 lira bulunma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

Açıklamada, kart bakiyeleri ile ilgili olarak HGS abonelerine gerektiğinde bilgilendirme-uyarı mesajları gönderileceği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacaktır. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiçbir kimseye cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.

HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler de yarıya indirilmiş olup, araçların sınıf ve cinsine göre aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

1. Sınıf: 30 lira, 2. Sınıf: 37 lira, 3. Sınıf: 53 lira, 4. Sınıf: 67,50 lira, 5. Sınıf: 81,50 lira

Haberin Tamamı İçin:

8 Soruda 'Hızlı Geçiş'

Gişelerdeki 'dur-kalk'ı bitirecek Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) 17 Eylül'de başlıyor. İşte trafiği rahatlatması beklenen sistemin tüm ayrıntıları...

Türkiye genelinde 17 Eylül’de devreye girecek Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) geçen hafta tanıtımı yapıldı, turnikeleri bile kuruldu. Daha önce gişelerden Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile geçiş yapılıyordu. Ancak özellikle KGS sisteminin kart basma sırasında trafikte yavaşlamaya ve gişelerde yığılmaya neden olduğu eleştirileri üzerine bu yeni sistem gündeme getirildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yeni sistemi “Vatandaş hem az ödeyecek hem beklemeyecek hem de hızlı geçecek” diyerek tanıttı. Radikal , sistemin nasıl işleyeceği, avantajlarının neler olduğu, sistemde kullanılacak etiketlerin nereden, nasıl alınacağını sekiz soruda derledi:

1- Sİstem nasıl İşleyecek? İki tip etiket olacak. Biri yapışkan ve 5 TL ücret karşılığı alınan etiket, diğeri ise 15 TL karşılığı satışa sunulacak kart tipi etiket olacak. Etiketler pilsiz ve çipli olacak, Klonlanamayacak ve çıkarılmak istendiğine kendi kendisini çalışmaz duruma getirecek. Yapışkan olan etiket aracın ön camına OGS etiketinin yapıştırıldığı şekilde yerleştirilecek. Geçişlerde bakiyeden düşülecek.

2- Ne zaman başlayacak? Hızlı Geçiş Sistemi, 17 Eylül’de başlatılacak.

3- HGS etİketİ nereden alınacak? HGS etiketi ve dolumu, karayolu girişlerindeki PTT satış noktalarından yapılacak. Aynı zamanda Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinde de yükleme yapılabilecek. Satış ve dolum işlemi için henüz bankalar bu sisteme dahil değil. Ancak etiketler kredi kartıyla alındığı takdirde ücret kredi kartı ekstresine yansıtılabilecek.

4- Fİyatı ne olacak? İlk şekliyle 60 TL’lik yükleme şartı getirilmişti. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, HGS gişelerinden ilk etiket/ kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken 60 liralık ücreti 30 liraya indirdi. Hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı. Ayrıca, HGS kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda, HGS aboneleri geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacağını bildirdi.

5- Ne kadar geçerlİ olacak? Etiketler 10 yıl kullanılabilecek. PTT Bonus kartlarda ayrıca taraftarı olunan takımın logosuna sahip etiket kullanılabilecek.

6-Kaçak geçİş mümkün mü? Etiket bulundurmadan geçiş yapan araçların plakaları, sistem tarafından çekilen fotoğraflardan tespit edilecek ve cezai işlemler için kart sahibine bildirilecek. Kameralar giriş-çıkış yapan araçların 4 adet fotoğrafını çekiyor. KGS ve OGS’de girişlerde kamera yok, sadece çıkışlarda var. 4 adet fotoğraf çekiyor olması en büyük farklarından biri.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAnkaraAppleAydınBinali YıldırımİstanbulİzmirKGSKredi Kartıali ağaoğlukgsweb
Görüş Bildir