Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

6 Maddede 'Homeopati' Şarlatanlık mı? Alternatif Bir Tedavi Yöntemi mi?

 > 
377PAYLAŞIM

Sivilcelerden mi şikayetçisiniz? O halde Şarbon hastalığına yakalanmış koyun dalağı tam size göre...

Yazılı ve görsel basın organlarında adını sıkça duyduğumuz ve giderek daha çok insanın peşinden koştuğunu hayretle izlediğimiz 'sözde mucizevi' alternatif bir tedavi yöntemi; 'Homeopati.'    

Doğadaki ‘benzerlik ilkesinden!? yola çıktığı iddia edilen Homeopati'nin tedavi etmediği hastalık ise neredeyse yok. Yani o derece etkili!  Alışa geldiğimiz bir durum bu. Çünkü geleneksel, alternatif tıp yöntemlerinin birçoğunda bu gerçeküstü tedavi edicilik iddiası esastır.

Ne var ki, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalar Yönetmeliği” ile bu tür uygulamalar artık yasallık kazanmış durumda. 

Aşağıdaki galeri Işıl Arıcan'ın Homeopati nedir? : Tavşanın suyunun suyu adlı yazısından faydalanarak derlenmiştir.

Kaynak: http://yalansavar.org/2012/06/12/tavsani...

1. Homeopati Nedir?

Homeopati, bir hastalığa ya da neden olan unsurun, aşırı (ama "abartılı aşırı") seyreltilmiş çözeltilerinin tüketilmesinin o hastalığa iyi geleceğini iddia eden gerçekliği son derece şüpheli bir bilim türüdür. 

Homeopati 1700'lü yılların sonunda Samuel Hahnemann tarafından icat edilmiştir. Modası geçmiş “benzeri ile tedavi” yöntemine dayanır ve doz ne kadar seyreltilmiş ise Homeopati'nin etkisi o kadar iyidir. Peki, ne kadar seyreltilmiş? O kadar seyreltilmiştir ki, dünyadaki tüm suların içinde sadece bir damlacığın seyreltilmesi kadardır.

Temel İlkeleri:

 • Benzer Benzeri İyileştirir 

 • Seyreltme 

 • Çalkalama olarak sayılabilir.

2. Bilime Göre Homeopati

Britanya Parlamentosu’nca kurulan Bilim ve Teknoloji Komitesi’nin 'homeopati' üzerine raporu özetle şöyle söylüyor :

 • Uygulama bilimsel olarak haklı çıkarılamamakta.

 • Etkisi plasebodan daha iyi değil.

 • Homeopati üzerine yeterince araştırma yapılmış durumda ve bu araştırmalar etkili olmadığını gösteriyor.

 • Daha fazla araştırma yapılmasını haklı çıkararak bir gerekçe yok.

Raporda bu bilgilere dayanarak hükümete şu önerilerde bulunuluyor: “Hükümet, bu ürünlere lisans verip eczane raflarında bulunmalarını sağlayarak, Homeopati'nin etkili bir tıbbi yöntem olduğunu onaylamış olmaktadır. Hastaların güvenini tesis etmek, güvenliğini sağlamak ve seçim hakkının gereğini yerine getirmek için hükümet Homeopati de dahil olmak üzere hiçbir plasebo yöntemin kullanımını desteklememelidir. Hükümet Homeopati ürünlerinin geri ödemesini durdurmalı, bu ürünlerin lisansları yenilenmemelidir.”

3. Benzer Benzeri İyileştirir İlkesi

Modern tıp, bir hastalık karşısında hastalığa neden olan etmeni bulup, onu ortadan kaldırmaya çalışır. Oysa Homeopati hastalıklara bir belirtiler bütünü olarak bakar ve tedavi için önerdiği maddeler bu belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. 

Benzer benzeri iyileştirir ilkesi: Homeopatik bakış açısına göre, bir belirti, ancak aynı belirtiyi ortaya çıkaran bir madde ile tedavi edilebilir.

Benzerlik Bahane, Dışkı, İdrar, Tırnak Şahane..

Benzerlik ilkesi gereği, hazırlanan ilaçlarda sadece bitkisel maddeler değil; mineraller,  kimyasal  bileşenler de kullanılabiliyor. Ayrıca hayvanlardan ve insanlardan elde edilen: 

 • Süt 

 • Kan 

 • Dışkı 

 • İdrar  

 • Tırnak 

 • Yara kabukları 

 • İrin gibi maddeler, Homeopatik ilaç bileşeni olarak kullanılabilirler. 

Örneğin sıtmaya karşı koruyucu olduğu iddia edilen bir homeopatik çözeltinin içinde Afrika’daki sivrisineklerin ürediği bir gölden gelmiş ezilmiş çürümüş bitkiler kullanılmaktadır.

Deniz Tutmasının İlacı Bol Bol Gemi Enkazı Tüketmek!

En tuhaf ve de en gülünç Homeopatik ilaçlardan birisi de Naufrigium Helvetia. Yani gemi batığı. 

Hayır sandığınız gibi bir bitki adı değil bu, gerçek bir gemi batığından alınmış bir parça tahta kıymıkla hazırlanan homeopatik çözelti. Sizce ne işe yarıyor olabilir? Evet, doğru tahmin ettiniz, bu bir deniz tutması ilacı!

Akıllara Zarar Bazı Diğer İlaç İçerikleri ve İyi Geldiği İddia Edilen Hastalıklar:

 • Şarbon hastalığına yakalanmış koyun dalağı: Çıbanlar, sivilceler

 • Arsenik: Grip, ishal, besin zehirlenmesi

 • Güzelavrat otu: Yüksek ateş, başağrısı, deliryum

 • Sivrisinek üreyen durgun suda yetişen çürümüş bitkiler: Sıtma (koruyucu)

 • At ayağındaki körelmiş başparmak kemiği: Epilepsi, siğil, meme başı çatlağı

 • Cıva: Radyasyon zehirlenmesi

4. Seyrelt Bebeğim, Ohh İyi Geliyor...

Homeopati’nin ikinci ilkesi seyreltmedir. Bir önceki prensipte gördüğümüz maddelerin pek çoğu (cıva, plutonyum, güzelavrat otu, arsenik) seyreltilmedikleri takdirde hastanın ölmesine neden olacak denli zehirli maddeler. 

Bunu Homeopati’nin kurucusu Hahneman da biliyordu, bu nedenle Homeopati'de kullanılan maddelerin seyreltildikçe daha etkin olacağını düşünüyordu. Bu, Homeopati’yi bitkisel tedavilerden ayıran çok önemli bir başka özellik(!)

Marie Curie, John Dalton, Ernest Rutherford'u Mezarda Ters Döndürecek Seyreltme Tekniği

Günümüzde satılan Homeopatik ürünlerin seyreltileri; 6X'den, 30X'e kadar değişir. Bu, Homeopati'nin seyreltiyi ölçme sistemidir. Ve 6’da 1 veya 30’da 1 anlamına gelmez. 

 • "X" Romen rakamı ile 10’u temsil eder. 6X seyrelti; 10 üzeri 6’da bir veya milyonda bir demektir. 

 • 30X seyrelti, 10 üzeri 30’da bir veya 1 rakamını izleyen 30 sıfır demektir. 

Hatta bazı ürünler, Romen rakamıyla 100 olan C ölçeğiyle satılır. 

 • 30C, 100 üzeri 30’dur. İnsanı sersemleten bu sayı 1’i izleyen 60 sıfır demektir. Bu da neredeyse galaksimizdeki atomların sayısına eşittir.

Şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki; 30C’lik bir Homeopatik çözelti sudan başka bir şey değildir ve içinde aktif hiçbir madde yoktur. Daha az seyreltilmiş çözeltilerde de aktif madde o kadar küçük miktardadır ki, biyolojik veya kimyasal olarak herhangi bir etki göstermesi beklenemez.

5. Çalkala Tatlım.. İlkeli İlkeli Homeopatik Çalkala..

Seyreltme prensibinde gördüğümüz kadarıyla Homeopatik çözeltiler aslında su veya tablet halinde satılmaları halinde şekerden başka bir şey değil. 

Peki, Homeopati ile uğraşanlar hastalarına bildiğimiz su ve şeker verir ve karşılığında yüzlerce lira alırken, bu maddelerin etkin ve tedavi edici olduğunu nasıl iddia edebiliyorlar?

Bu iddianın altında Homeopatinin 3. ve son prensibi olan Çalkalama prensibi yatıyor.

Karışım Seyreltilirken Ne Kadar Çok Çalkalanırsa, O Kadar Etkin Hale Geliyor!

Hahneman da uydurduğu ilaçların derişiminin çok çok düşük olduğunun farkındaydı. Bu nedenle, çözeltiyi hazırlarken her bir adımda test tübünü iyice çalkalamak gerektiğini ileri sürdü. İddiasına göre karışım seyreltilirken ne kadar çok çalkalanırsa, o kadar etkin hale geliyordu.

Günümüzde, Homeopatlar: çalkalama sırasında etkin madde moleküllerinin su molekülleri ile temas ettiğini, ve bunun ilacın etkinliğini artırmaya yeterli olduğunu söylüyorlar. 

Bu iddiaya göre, nihai üründe etkin madde olmaması önemli değil.  Zira yeterince çalkanan su molekülleri, daha önce içlerinde bulunan etkin madde moleküllerini hatırlıyorlarmış (!).  

Göya, hafızası olan bu su molekülleri, vücuda girdikten hatırladıklarını sonra bağışıklık sistemine aktarıyor ve vücudun kendini iyileştirme sürecini başlatıyormuş!

6. Homeopati Bir Safsatadır

Homeopati safsatasının yukarıda saydığımız 3 ilkesi de, geri dönüşü olmaksızın çürütülmüştür. 

 • Benzer benzeri iyileştirmez; olsa olsa etkisini arttırır. 

 • Seyreltme bir kimyasalın etkisini arttırmaz, tam tersine azaltır. 

 • Çalkalama ilkesini okuduysanız açıklamaya ihtiyaç olmadığını görürsünüz

Homeopatinin etkinliğinin plasebo’dan farklı olup olmadığını anlamak için yapılan tüm çalışmalar, hastalara homeopatik ilaç vermekle, plasebo vermek arasında hiç bir fark olmadığını ortaya koyuyor. Bu verilerle, homeopati’nin tedavi edici bir etkisi olmadığını, gösterdiği iyileşme hissinin, plasebo ile eş olduğunu -yani anlamlı olmadığını- söyleyebiliriz.

Kısaca Homeopati, bir insanın modern bilimi anlayabileceği en zıt algı türlerinden birisidir. 

Muhtemelen "modern bilimin temel ilkelerini reddeden bir sistem geliştirme ve bu sırada saf insanların paralarını hortumlama yarışması" düzenlenecek olsa, Homeopati tartışmasız şekilde ya birinci, ya ikinci olurdu.

Kaynaklar:

http://yalansavar.org/2012/06/12/tavsanin-suyunun-suyu-1-homeopati-nedir/

http://www.evrimagaci.org/fotograf/68/6543

http://www.evrimagaci.org/fotograf/83/3450

http://www.evrimagaci.org/fotograf/83/4262

http://t24.com.tr/haber/tamamlayici-tibbin-yasallastirilmasi-somuruleri-de-getirir-mi,276960

Diğer Faydalı Kaynaklar:

 • Edzard Ernst; Singh, Simon (2008), Trick or Treatment: The Undeniable Facts about Alternative Medicine, New York: W. W. Norton, ISBN 0-393-06661-4

 • Ernst, E. (2002), “A systematic review of systematic reviews of homeopathy“, British Journal of Clinical Pharmacology 54 (6): 577–82,

 • Hahnemann, Samuel; Hering, Constantine; Matlack, Charles F.; North American Academy of the Homoeopathic Healing Art (1836). Organon of homoeopathic medicine

 • Jones K, “Homepathic Materia medica: remedy information”

 • Barrett S (28 December 2004), “Homeopathy: the ultimate fake”, Quackwatch,

 • Questions and answers about homeopathy, National Institute of Health, 2012

 • Jha A (14 July 2006), “Homeopaths ‘endangering lives’ by offering malaria remedies”, The Guardian

 • The Lancet (2005), “The end of homoeopathy”, The Lancet 366 (9487): 690, DOI:10.1016/S0140-6736(05)67149-8

 • Holmes OW (1842), Homœopathy, and its kindred delusions; two lectures delivered before the Boston society for the diffusion of useful knowledge, Boston: William D. Ticknor, OCLC 166600876

 • Dunning, Brian. “Homeopathy: Pure Water or Pure Nonsense?” Skeptoid Podcast.Skeptoid Media, Inc., 22 Mar 2007. Web. 11 Jun 2012.

 • 1023: Homepathy, There’s nothing in it.

 • Natural History Museum.  Homepathic Database.

 • Dr. Seror, Robert. The Materia Medica of Nosodes.

 • RationalWiki: Homeopathy

 • Wikipedia: List of Homeopathic Preperations

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
chedoo-do

Klasik tıpta Menopoz tedavisinde kullanılan en pahalı ilaçlardan birinin Hamile kadından alınan idrardan yapılarak elde ediliyor. Ve klasik tıpta da ilaçlarda kullanılan etken maddeler aynen yukarıdaki yazdıkların kadar çeşitli ve ilginç. Ayrıca kullandığın bir ilaçta seni iyileştirecek etken madde %5 civarında felan. Yani yazdığın içerik kayıtsız kalınamayacak kadar çöp ve taraflı. Uzun uzun altını doldurup kaynak belirtmek isterdim isteyen kolaylıkla araştırıp bulabilir diye zahmet etmedim.

ilker-kalayci

"Homeopati nedir?" kısmında geçen "...bir bilim türüdür" cümlesinden sonrasını okumadım.

kopekbaligi-eti

bunun insanın kuantum algısıyla ilgisi var herşeyi maddesel olarak değerlendirirsek astrofizik ve uzay yoktur demektir. Şuan geri dönüşsüz şekilde uzayın yokluğunu kanıtladım. homeopatiyle alakalı durum ondaki Lambda etkeninin yok sayılmasıdır. Bu hatayı ilk Einstein yaptı bir sonraki sizsiniz sanırım. Namaste

ezionun-amcasi

homeopati gerçek

ezio_auditore_da_firenze

neresi gerçek amca daha ne kadar anlatcam sana şu konuyu sus rezil ediyosun beni

ezio_auditore_da_firenze

her habere her yoruma cevap yazıp insanları rahatsız ediyosun yeter artık yeter

ezio_auditore_da_firenze

bıktım seninle uğraşmaktan

bartu-bulkaz

Bununla ile ilgili deney bile yapıldı:

Görüş Bildir