Demirtaş: Öcalan Gezi Parkı Direnişini Selamlıyor

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

6. Heyet İmralı'ya Gitti

6. Heyet İmralı'ya Gitti

Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan İmralı Adası'na yola çıktı.

Abdullah Öcalan'la görüşmek için Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan İmralı Adası'na gitti.

Sondakika

Haberin Tamamı İçin:

Altıncı 'İmralı Heyeti' Öcalan'la Görüşüyor

BDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş ve BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan bugün sabah saatlerinde, Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere İmralı'ya hareket etti.

PKK'nın çekilmesiyle ilgili bilgileri Abdullah Öcalan'a iletecek olan heyet, çözüm sürecinin ikinci aşamasına geçilmesiyle ilgili Öcalan'ın yol haritasını dinleyecek. Altıncı kez İmralı'ya giden BDP heyetinin ...

Haberin Tamamı İçin:

6. İmralı Heyetinde Çarpıcı Değişiklik

Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere BDP lideri Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan'dan oluşan 6.heyet İmralı'ya gitti. İsmi önerilen Sırrı Süreyya Önder ise heyette yer almadı.

Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan oluşan 6. heyet İmralı'ya gitmek üzere yola çıktı. Heyetin PKK'nın çekilme sürecinin yanısıra Gezi Parkı olaylarına ilişkin de Abdullah Öcalan'la görüşeceği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Gezi Parkı Ergenekonculara Bırakılmamalıdır'

Selahattin Demirtaş İmralı dönüşü Nuçe TV'ye Öcalan'ın Gezi Parkı protestoları mesajını aktardı

BDP Eş Geenel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın gerçekleştridiği İmralı ziyareti sonrasında Selahattin Demirtaş Nuçe TV'ye yaptığı açıklamada Öcalan'ın Taksim Gezi Parkı protestolarına ilişkin mesajını aktardı.

Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın Gezi Parkı direnişcilerini selamladığını belirterek provokasyona dikkat edilmesi çağrısı yaptğını belirtti. Demirtaş, Öcalan'ın "Meydan Ergenekonculara bırakılmamalıdır" dediğini aktardı.

Öcalan’ın çatışmasızlık sürecinin kendi inisiyatifi ile geliştiğini hatırlattığını söyleyen Demirtaş, “Hükümet de sorumluluklarını yerine getirmelidir. Hükümetin bu fırsatı değerlendirmesi gerekiyor” dediğini vurguladı.

Demirtaş, Öcalan’ın sürece ilişkin görüşmelerinin sürdüğünü aktardığını da kaydetti. Demirtaş, Öcalan'ın Gezi Parkı direnişini selamladığını da sözlerine ekledi.

İmralı dünüşü Nuçe TV'ye konuşan ardından basın açıklaması yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hükümet İmralı'ya gidecek olan heyeti belirlemeye çalışırsa tavrımız farklı olur. Hükümetin İmralı'ya gidecek heyeti dizayn etmesini kabul etmiyoruz." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

"Bir Kez Daha Heyete Müdahale Olursa..."

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hükümetin görüşmeye gidecek heyeti dizayn ettiğini söyledi. Bu konuda eleştirilerde bulunan Demirtaş, şunları söyledi:

"Heyete dizayn verme çabasını anlamıyoruz. Partimizin İmralı'ya göndereceği heyetle ilgili kendini yetkili görür, yaklaşımını bu şekilde sürdürürse konuyu yeniden değerlendiririz. Sayın Öcalan'la bu konuları tartıştık. Hükümet bir kez daha heyetimizi belirleme gibi yetki görürse partimizin tutumu farklı olur. Önümüzdeki 15 gün içinde bir heyetimizin daha İmralı'ya gitmesi gerekiyor. Hükümet içinde bulunduğumuz sürecin, bizim çabamızın, herkesin sürdürdüğü desteğin ne anlama geldiğini umarım biliyordur. Kendileri de bu ciddiyetle yaklaşır diye ümit ediyoruz. Kendilerini bu konuda ciddiyete davet ediyoruz. Heyetimizi dizayn etme çaba...

Haberin Tamamı İçin:

Hükümete 'İmralı Heyeti' Uyarısı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş: Öcalan Gezi Parkı Direnişini Selamlıyor

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın Gezi Parkı direnişini selamladığını açıkladı.

Yeni İmralı heyeti bugün adaya giderek Abdullah Öcalan ’la görüştü. Öcalan ile görüşen heyette yer alan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, BDP İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş, en son 14 Nisan'da Öcalan'la görüşme yapıldığını hatırlattı, "Maalesef o günden bu yana heyetimiz gidemedi" dedi.

Demirtaş toplantıda Öcalan'ın şu mesajını aktardı:

Öncelikle herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. İçinde bulunduğum süreci sağlıklı yürütmek için devletle olan görüşmelerim devam ediyor. Şu anda devam eden çatışmasızlık ortamı tümüyle benim çabam ve inisiyatifimle gelişmiştir. Şu ana kadar üzerime düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdim. Umarım hükümet de kendi üzerine düşen sorumluluklara aynı ciddiyetle yaklaşır. Bu dönemde beni kullanıp aldatabileceğini düşünenler yanılıyor. Tarihi sorumluluklarımın farkında olan bir önderim. Çabalarım daha fazla demokrasi ve özgürlük için. Muhataplarımın da bu fırsatı doğru değerlendirerek aynı çaba içinde olmalarını diliyorum.

ÖCALAN TAKSİM'İ SELAMLADI

Öcalan, Taksim direnişini de selamladı:

Direnişi anlamlı buluyor ve selamlıyorum. Elbette ki bu duruş yeni bir siyasal kırılma yaratmıştır. Ancak hiç kimse ulusalcı, milliyetçi, darbeci çevrelere de kendini kullandırmamalı. Bu hareketin onların denetimine girmesine Türkiyeli demokrat, devrimci, yurtsever ve ilerici çevreler izin vermemelidir.

BDP Eş Başkanı Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın tutuklu avukatlarına dikkat çekti, serbest bırakılmalarını istedi. "Umut ediyoruz ki, İmralı'da avukat ve aile görüşü rutin bir şekilde bundan sonra devam eder" dedi.

İmralı'ya gidip gitmeme konusunda kararsız olduklarını kaydeden Demirtaş, "Hükümetin İmralı'ya gidecek heyete kendi keyfince müdahalelerini kabul etmiyoruz" dedi. Demirtaş, bir daha aynı durumla karşılaşırlarsa, partilerinin tutumunun farklı olacağını ifade ederek 15 gün içinde yeni bir heyetin İmralı'ya gitmesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Demirtaş, “Toplantımızda sürecin geldiği aşamayı değerlendirdik” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiGezi ParkıİmralıİstanbulSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir