Cumhurbaşkanı 'Son Veda' İçin Devreye Girdi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

6 Aylık Ömre 16 Yıl Hapis Cezası!

6 Aylık Ömre 16 Yıl Hapis Cezası!

İzmir'de karaciğer kanserine yakalanan, 8 Ekim 2010 tarihinde yeşil kartının iptal edilmesi üzerine av tüfeğiyle toplum sağlığı merkezini basarak rastgele ateş eden inşaat işçisi 50 yaşındaki Muhlis Barut, 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu Barut, son günlerini yaşarken ailesiyle özgürce vedalaşma hakkı istedi.

İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde yaşayan, okuma yazması ve herhangi bir sabit geliri olmayıp inşaat işçiliği yapan karaciğer kanseri hastası Muhlis Barut, 8 Ekim 2010 tarihinde yeşil kartının iptal edilmesi üzerine av tüfeğiyle toplum sağlığı merkezini basıp rastgele ateş etti.

Polis tarafından bacağından vurularak etkisiz hale getirilen Barut, İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan yargılama sonunda 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosya temyiz için Yargıtay'a gönderildi.

Cezası henüz kesinleşmediği için 'tutuklu' konumunda bulunan, cezaevinde kemoterapi tedavisini sürdüremeyen ve 4 kez mide kanaması geçiren Muhlis Barut, son günlerini yaşarken ailesiyle "özgürlükte vedalaşma hakkı' istedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden, geçen nisan ayında Başhekimlik imzalı "6 aylık ömrü kalmıştır" raporu verildi.

Barut'un sağlık durumundan dolayı affedilmesi, son günlerini yakınlarıyla birlikte geçirebilmesi için girişimlerde bulunuldu, Cumhurbaşkanlığı'na dilekçe verildi.

Bu girişimlerin ardından, Barut, bir süre önce İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak bazı tetkikler için İstanbul'a götürüldü. Babası hastalanmadan önce tezgahtarlık yapan kızı Gönül Barut da hamallıkla evin geçimini sağlayan kardeşi 22 yaşındaki Cihan Barut'un az miktardaki kazancını yol parasına vererek İstanbul'a gitti, ancak son umut ışıkları "Bir aydan önce işlemler bitmez" sözleriyle söndü.

Bu arada sağlık durumu giderek ağırlaşan, bilinci zaman zaman kapanan Barut'un karın ve ayakları başta olmak üzere vücudundaki şişlik morlukların aşırı derecede artması üzerine ailesi iyice telaşlanmaya başladı.

Eşi: "Son günlerini çoluk çocuğuyla geçirsin"

Bayraklı'daki gecekondu semtinde oturan komşuları Muhlis Barut'u ceza almasına neden olan olayın öncesinde 'kendi halinde, kimseye zerre kadar zararı olmayan bir insan' olarak tanımlarken, eşi ve kızı vicdanlara seslendi.

Eşini beş sene boyunca hastane kapılarına götürüp getirdiklerini, son bir yıldır da cezaevi kapısında olduklarını söyleyen Bedriye Barut, "Biz perişan olduk. Ona acımıyorlarsa bize acısınlar. Eşim son günlerini çoluk çocuğuyla geçirsin, affetsinler. Hayat şartları zor. İstanbul'a gidip gelmemiz çok zor oluyor. Dileğimiz son günlerini evinde yaşasın" dedi.

6 ayın 5 ayı doldu

Kızı Gönül Barut ise İstanbul'u umut ışığını gördüklerini belirterek, "Bizi kandırıyorlar. Kıt kanaat geçinmemize rağmen İstanbul'a gidip geliyorum. Kardeşim ve annem de harap oluyor. Babamın adına ben özür diliyorum. Ama illa ki devletimiz bu ceza çekilsin diyorsa, ben razıyım çekmeye" diye konuştu.

Durumun kritik olmasına rağmen kimsenin bir şey yapmadığını belirterek bu duruma isyan eden Gönül Barut, 5 ay önce babasının 6 aylık ömrü kaldığını gösteren raporu aldığında hissettiklerini anlatırken ise gözyaşlarına boğuldu.

"Beni çıkar buradan çok acı çekiyorum"

Babasının hastalığın ciddiyetini yeni öğrendiğini anlatan Gönül Barut, "Çok kötü yıkıldı. Sanıyordu ki çıktığında tekrar çalışabilecek, evine ekmek getirebilecek, sabah işe gidip akşam evine gelebilecek. 'Beni çıkar buradan çok acı çekiyorum' diyor, tek ricası bu. Bayramda yanındaydım. Yıpranmış, mosmor olmuş, şişmiş. Öbür taraftan da bize bir ayımız kaldığı söyleniyor. Gün sayan bir hastaya bir ay süre verilmez ki" dedi.

"Önce hüküm sonra kefen giydirdiler"

Babasının durumunda pek çok tutuklu ve hükümlünün olduğunu, bu konuya artık çare bulunması gerektiğini belirten Gönül Barut, seslenişini şöyle sürdürdü:

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı 'Son Veda' İçin Devreye Girdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, doktorların 6 ay ömrü kaldığına ilişkin rapor verdiği, 16 yıl hapis cezası alan ancak cezası kesinleşmeyen tutuklu Muhlis Barut'un son günlerini ailesinin yanında geçirmesi için devreye girdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kulak rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Cumhurbaşkanı Gül, 8 Ekim 2010'da yeşil kartının iptal edilmesi üzerine av tüfeğiyle toplum sağlığı merkezini basarak rast gele ateş eden ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan inşaat işçisi Muhlis Barut ile ilgili haberleri izledi.

Barut'un "son günlerini yaşarken ailesiyle özgürce vedalaşma hakkı istediği" ve 24 yaşındaki kızı Gönül Barut'un televizyonlardaki sözlerinden etkilenen Gül, tutuklunun son günlerini ailesinin isteği doğrultusunda evinde geçirebilmesi için yapılacak bir şey olup olmadığı konusunda Cumhurbaşkanlığı yetkililerine talimat verdi.

Gül, yapılacak bir şey varsa bunun süratle yerine getirilmesini de istedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülİstanbulİzmirPolisYargıtay
Görüş Bildir