6 Ayda Hergün 6 İşçi Öldü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

6 Ayda Hergün 6 İşçi Öldü

6 Ayda Hergün 6 İşçi Öldü

Haziran ayında en az 59 işçi yaşamını yitirdi. 2012'nin ilk altı ayında işçi cinayetleri sonucunda 378 işçi hayatını kaybetti. Buna göre bu yılın başından başından bu yana her gün 6 işçi yaşamını yitirdi.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı "Haziran Ayı İş Cinayetleri Raporu"na göre; Haziran ayında en az 59 işçinin hayatını kaybetti.

Ölümler en çok inşaat ve mevsimlik tarım sektöründe yaşandı. Rapora göre Haziran ayında 16’sı yüksekten düşmeden kaynaklı 23 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Haziran'da yollara savrulan 7 tarım işçisi aramızdan ayrıldı. Tersanelerdeki ölümler ise devam ediyor. Antalya’da 46 yaşındaki montaj ustası Uğur Kazancı’nın ölümüyle Limter-İş Sendikası’nın tespit edebildiği 151. ölümlü iş kazası gerçekleşti.

Eskişehir, Manisa ve İstanbul ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı iller olarak sıralandı. Rapora göre; Eskişehir ve Manisa’da 6’şar işçi; İstanbul’da 4 işçi; Ankara’da ve Bursa’da 3’er işçi hayatlarını kaybetti.

Raporu açıklayan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Semra Ocak, "İş cinayetlerinin yaşanma sıklığına göre Avrupa’da 1. sırada yer alan Türkiye’de tüm emekçiler gibi Çevre Mühendisleri de iş yaşamlarında tehlikeli ortamlarda güvenlik önlemleri olmaksızın çalışmak zorunda bırakılmaktadır. İş güvenliğine dair geniş bir mevzuat olmasına karşın, uygulayıcıların ve denetim mekanizmasının yetersiz olması nedeniyle her geçen gün bu iş cinayetleri korkunç boyutlarla karşımıza çıkmaya devam etmektedir" diyor.

10 yılda 10 bin 723 işçi öldü
Meclis'in raporlarına göre 2012 yılının ilk altı ayında 378 işçinin hayatı kaybetti. Buna göre bu yılın başında bu yana her gün 6 işçi hayatını kaybetti.

Yine Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre son 10 yılda toplam 10 bin 723 işçi, her yıl ortalama 1072 işçi, 'iş kazası' adı altında hayatını kaybetti.

Türkiye'de 1945 yılında yürürlüğe giren İş Kazaları, Meslek Hastalıkları ve Analık Sigortaları Kanunu'ndan bu yana iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda ölen ve sakat kalan işçilerin kaydı tutuluyor. Resmi verilere göre; 1946'dan 2010 yılına kadar iş kazaları sonucu ölen işçilerin sayısı 59 bin 300’e ulaştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaBursaEskişehirİstanbulManisaSGK
Görüş Bildir