Yerli Tramvay İpekböceği Raya İndi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

59 Yıllık Hasret Bitiyor

59 Yıllık Hasret Bitiyor

YHT Bursa-Yenişehir hattının temel atma töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ''Bu proje, Bursa ile Ankara'yı birleştiriyor'' dedi.

BURSA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla düzenlenen, ''Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi'nin ilk adımı olan Bursa-Yenişehir hattının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 59 yıllık hasretin bittiğini ve Bursa ile demir yollarının vuslatının gerçekleştiğini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerin 1960'lı yıllarda hızlı trene kavuştuklarını hatırlatan Çelik, ''Allah aşkına gelin bir bakalım, dünya hızlı trenlere kavuşurken, aya giderken bir nelerle meşgul edildik. Japonya 1960'da hızlı trenle buluştu. Biz bakan ve başbakan asmakla meşguldük'' dedi. Çelik, bugünlerin geride kaldığını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bir zamanlar kara trenin marşları, türküleri söyleniyordu. 'Demirağlarla ördük ana yurdu dört baştan', 'Kara tren belki gelir belki hiç gelmez', çok şükür kara tren geride kaldı. Hızlı tren, hızlı bir şekilde geliyor. Çok önemli proje. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Muhalefetiyle, iktidarıyla herkese teşekkür ediyoruz. Bu proje, Bursa ile Ankara'yı birleştiriyor. Bu çok güzel bir şey. Ancak daha olması gerekenler de var. Biz diyoruz ki, Bursa hızlı trene kavuşuyor. Çok yakın bir zamanda körfez geçişiyle İstanbul'a 45 dakikada geçeceğiz. Bursa'da son yıllarda birçok yatırım gerçekleştirildi. Daha yapılacak projeler de var. Bunlar gerçekleştiği zaman Binali Bey alınmasın ama Bursa birkaç yıl içerisinde Türkiye'nin 3. büyük şehri olacak. Bundan endişemiz yok. Bunun için çalışmalar devam ediyor.''

Haberin Tamamı İçin:

Yerli tramvay İpekböceği raya indi

Yerli tramvay İpekböceği raya indi

Bursa’da üretilen ve kentin simgelerinden ilham alınarak ‘ipekböceği’ görünümlü tasarlanan ilk yerli tramvay BURULAŞ atölyesine getirildi.

Türkiye'de üretilen yerli tramvay raylara indi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da üretilen ilk yerli tramvayın Türkiye’nin gururu olduğunu belirterek, “Hayallerimiz gerçek oldu, çok gururluyuz. Bursa imzalı bu tramvayın ilk sürüşünü de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kentimize ziyaretinde gerçekleştirecek.” dedi.

Bursa’da üretilen ve kentin simgelerinden ilham alınarak ‘ipekböceği’ görünümlü tasarlanan ilk yerli tramvay BURULAŞ atölyesine getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Durmazlar tarafından üretimi yapılan tramvayda test sürüşü yaptı. Başkan Altepe, Bursa’nın, adını dünya çapında duyuracak ciddi bir başarıya imza attığını ifade ederek, “Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk ve Bursalı sanayicilerimizle ilk yerli tramvayı ürettik. Hayallerimiz gerçek oldu. Bursa’da üretilen tramvay artık raylarda.” diye konuştu..

Bursa sanayisinin üretim hedefinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, İpekböceği'nin raya indiğini, bunun Bursa ve Türkiye için çok önemli bir gelişim olduğunu vurguladı. Başkan Altepe şöyle devam etti: "Bursa sanayisi üretim hedefine ulaştı. Bugüne kadar çok büyük paralarla yurt dışından satın aldığımız araçlar artık Bursa’da üretilecek. Bu ilk yerli aracın tüm mekanik, elektronik ve yönetim sistemi, tümüyle Bursa’nın üretimi. İlk defa kendi patentimizle, kendi markamızla bir aracın üretimini yaptık. Hedefimiz, bu araçların yurt dışında da satılması ve trilyonların Türkiye’nin kasasına girmesidir. Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk, görevimizi yerine getirmenin gururunu ve heyecanını yaşıyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBinali YıldırımBülent ArınçBursaİstanbulJaponyaRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir