550 Bin İşçinin Zammı Tehlikede

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

550 Bin İşçinin Zammı Tehlikede

550 Bin İşçinin Zammı Tehlikede

Toplu iş sözleşmesi biten sendikalar, bakanlıktan yetki alamadığı için masaya oturamadı.

Memurlardan sonra sendikalı işçi lerin zam mında da sorun çıktı. Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı Meclis'ten geçmediği için sendikalar zam pazarlığına oturamıyor. İşçinin 2012 zammı işverenin insafına kaldı. Toplu iş sözleşmesi imzalama hakkı olan sendika üyesi 550 bin kamu ve özel sektör işçisinin 2012 zammı tehlikeye girdi. Meclis Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nı çıkarmadan tatile girerse bu işçiler zam alamayacak.

İkramiye var zam yok

Sendikaların üye sayısı ve yetkililik durumlarını netleştirecek yasa tasarısındaki belirsizlik hem sendikalar hem sendikalı işçiler için kabusa dönüştü. Ortada yeni yasa olmadığı için toplu iş sözleşme süresi sona eren sendikalar Çalışma Bakanlığı'ndan yetki alıp yeni toplu sözleşme yapmak üzere pazarlık masasına oturamıyor. Bu durumda eski sözleşmenin ikramiye ve izin gibi hakları hukuken aynen devam ediyor. Ancak 2 yıllık enflasyon karşısında eriyen maaşlara yeni dönem zammı yapılamıyor.

Patronun insafına kaldılar

550 bin sendikalı işçinin yaklaşık 200 bini kamu 350 bini ise özel sektörde çalışıyor. Kamu yöneticileri, zammı hukuk karşısında güvenceye alacak yeni toplu iş sözleşmesi olmadığı için işçilere zam yapamıyor. Özel sektörde çalışan sendikalı işçiler ise patronların insafına kaldı. Bugün itibariyle yasal boşluğa takılıp zam alamayan işçi sayısı 180 bine ulaştı. Bu işçi sayısı eylülde 300 bine, kasımda 550 bine ulaşacak. Ayrıca yetki boşluğu yüzünden kamuda eğitim işkolundaki 17 bin işçi iki yıldır zam alamadan 800 lira maaşla çalışıyor.

Boşluğun acı sonucu

Bakanlık'ın sendikalara yetki belgesi verememesinin birçok işyerinde işten atılmaları da beraberinde getirdiği ifade edildi. Öz Büro İş Başkanı Muharrem Özkaya, sendikaların yeni işyerlerinde örgütlenip işçileri üye yaptığını, ancak yetki alınamadığı için işçilerin boşluğa düştüğünü, fırsatı değerlendiren kötü niyetli bazı işverenlerin de işçileri işten attığını söyledi. Özkaya, ayrıca sözleşmesi sona eren işyerlerindeki sendika temsilcilerinin hukuken yetkisiz, işçilerin de örgütsüz kaldığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan devreye girecek

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanZamzam
Görüş Bildir