55 Yaş ve Üzeri İnsanlar İçin Pür Dikkat Dinlenmesi Gereken Altın Değerinde 25 Kariyer Tavsiyesi

0PAYLAŞIM

Bu tavsiyeler kaçmaz!

Kaynak: https://www.workandmoney.com/s/career-ad...

1. Hedefleriniz için planlama yapmayı bırakmamalısınız.

55 yaşın üzerindeyseniz, muhtemelen uzun yıllardır çalışıyorsunuzdur. Kariyerinizde deneyimli olabilirsiniz. Bu, profesyonel yaşamınızı değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Kariyerinizin ilerleyişini düşünerek hedeflerinizin hangilerine ulaştığınıza bakmalı ve hangileri için hâlâ planlama yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

2. Daha olumlu ve esnek olmaya çalışmalısınız.

Olumlu bir bakış açısına sahip olmak ve esnek kalmak, değişen iş ortamına, uzaktan çalışma veya sanal toplantılar gibi yeni iş koşullarına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda işinizden keyif almanıza ve değişikliklerle başarılı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Pozitif kalmak stresinizi azaltmanızı, daha fazla enerjik olmanızı, müşteriler ve meslektaşlarla daha iyi ilişkiler kurmanızı, daha iyi karar vermenizi ve başkalarını motive etme yeteneğinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

3. Motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.

Bir dizi faktör, yaşlı çalışanların motivasyonlarını kaybetmesine neden olabilir. 55 yaşın üzerindeki çalışanlar genelde uzun süreler çalıştıkları için motivasyonlarının düşmesi olasıdır. Fakat, motivasyonunuzun düştüğünü fark ettiğinizde hemen moralinizi yükseltmek ve motivasyonunuzu geri kazanmaya çalışmalısınız.

4. Yorgunluktan kaçınmak için kendinize bir rutin oluşturmalısınız.

İşinizde stres, yorgunluk veya motivasyon eksikliği yaşayan 55 yaş üzeri deneyimli bir çalışansanız bunları engellemek için kendinize bir rutin oluşturmalısınız. Erken kalkmayı ve güne başlarken meditasyon yapmayı denemelisiniz. Bunun yerine erkenden bir yürüyüş yapmayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca, gününüzü önceden planlayarak sonrasında stres yaşama riskinizi azaltmış olursunuz

5. Öğrenmeyi asla bırakmamalısınız.

Çalıştığınız sektördeki yenilikleri takip etmeyi asla bırakmamalısınız. Her zaman öğrenmeye devam ederseniz sektörünüzü daha iyi tanır ve yeniliklere daha kolay ayak uydurabilirsiniz. Yeni gelişmeleri öğrenmek için çevrimiçi kurslar almayı da düşünebilirsiniz.

6. Yarı zamanlı bir işe geçmeyi düşünebilirsiniz.

Artık tam zamanlı bir işin temposuna ayak uydurmakta zorlanıyor veya maddi açıdan sorununuz olmasa da çalışmak istiyorsanız yarı zamanlı bir işe geçmeyi düşünebilirsiniz. Böylece kendinize daha çok zaman ayırabilir ve yeni hobiler de edinebilirsiniz.

7. Fiziksel sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

50'li yaşlarınız, sağlıklı alışkanlıklara başlamak veya sürdürmek için çok önemli bir zamandır. İşinizi daha iyi sürdürebilmek için sağlığınıza da dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hafif egzersizler ve düzenli bir diyetin önemini göz ardı etmemelisiniz.

8. Sosyalleşmeyi ve kendinize zaman ayırmayı unutmamalısınız.

Fiziksel sağlığınızın yanında ruhsal sağlığınıza da dikkat etmeniz çok önemli. Stres yaşamamak ve iyi hissetmek için sosyalleşmeli ve hobilerinize zaman ayırmalısınız. Sosyal iletişim, hafızanızın güçlü kalmasına yardımcı olabilir. Bu da işte daha üretken olmanıza yardımcı olur.

9. Patronunuzla ileri yaştakilere daha uygun bir iş ortamı oluşturmak için konuşabilirsiniz.

İleri yaştaki çalışanlara da uygun olan bir iş yeri oluşturma konusunda müdürünüzle veya patronunuzla konuşabilirsiniz. İleri yaştaki deneyimli çalışanların çalışanlara yardımcı olabileceği rehberlik veya eğitim programları oluşturmayı önerebilirsiniz. Daha esnek çalışma saatleri veya uzaktan çalışma yöntemini denemeyi önerebilirsiniz.

10. Yaşınızın kariyerinizde ilerlemenizi engelleyeceğini düşünmemelisiniz.

Bazı iş yerlerinde yaşı ileri olan çalışanlara daha az görev verilebilir ve genç çalışanlardan farklı hissedebilirler. Fakat, yaşınızdan dolayı kariyerinizde ilerleyemeyeceğinizi düşünmemelisiniz. Sektördeki yenilikleri takip ettiğinizde ve bu bilgileri deneyiminizle birleştirdiğinizde kariyerinizde ilerlememek için bir neden olmayacaktır.

11. Sizinle benzer yaştaki çalışanlarla iş ortamında bir çevre edinebilirsiniz.

İş ortamında sizle benzer yaşlarda olan çalışanlarla iletişime geçmek daha iyi hissetmenizi ve yalnız hissetmemenizi sağlayabilir. Ayrıca, iş ortamında bir çevre edinmek yeni bilgiler edinmenizi ve belki de iş fırsatları yakalamanıza yardımcı olabilir.

12. LinkedIn profili oluşturabilirsiniz.

LinkedIn, önde gelen bir iş ağı oluşturma sitesidir ve yaşınız kaç olursa olsun insanlarla bağlantı kurmak ve iş bulmak için en iyi yerlerden biridir. LinkedIn profilinizi oluştururken başarılarınızı ve yeteneklerinizi vurguladığınız bir özet bölümü yazmalısınız. Profil fotoğrafınıza ve deneyimlerinizi sıralı bir şekilde belirtmeye de özen göstermelisiniz.

13. LinkedIn'i düzenli olarak kullanmalısınız.

LinkedIn'de bir profil oluşturduktan sonra LinkedIn'i düzenli olarak kullanmalısınız. Forumlara ve tartışma gruplarına katılarak, tavsiye paylaşarak ve gönderi paylaşarak sitede aktif olabilirsiniz. Ne kadar aktif olursanız, ağınız o kadar hızlı büyür. Siteyi potansiyel müşterilerinizi bulmak veya iş aramak için kullanabilirsiniz.

14. Öz geçmişinizi güncel tutmalısınız.

İdeal olarak, özgeçmişinizi altı ayda bir güncellemelisiniz. Bu kural, aktif olarak yeni bir iş aramıyor olsanız bile geçerlidir. Yeni beceriler öğrenmiş veya yeni nitelikler veya eğitim almış olabilirsiniz ve özgeçmişinizin bunları içerdiğinden emin olmanız gerekir.

15. Bir iş veya kariyer değişikliği düşünebilirsiniz.

Mevcut işinizde kendinizi mutsuz hissediyor olabilirsiniz. Ancak, 55 yaşın üzerinde olsanız da sevdiğiniz bir iş bulmak için çok geç değildir. İnsanların orta yaşta kariyer değişiklileri geçiş yapmalarının en yaygın nedenleri arasında daha az stresli bir iş veya çalışma ortamı, bir hayali veya hedefi takip etme şansı sayılabilir.

16. Yeni bir işe geçmeyi düşünüyorsanız kendinizi hazırlamalısınız.

Daha genç bir insanın yeni bir iş bulması dokuz hafta sürerken 55 yaşın üzerindeki çalışanlar içim bu süre ortalama 34 hafta olabiliyor. Bunu bilmeli ve yeni bir iş ararken umutsuzluğa kapılmamalısınız. Öz geçmişinizi özenle hazırlamalı ve görüşmelerde deneyimlerinizi vurgulamalısınız.

17. Yeteneklerinizi önceki işinize benzer bir işte kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yaptığınız işi seviyor ve sadece iş yerinizi değiştirmek ya da benzer görevlerinizin olduğu yarı zamanlı bir işe geçmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda, iş hayatınız boyunca edindiğiniz deneyimleri gözden geçirmeli ve bunları başka hangi işlerde kullanabileceğinizi araştırmalısınız.

18. Büyüyen bir sektöre geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

55 yaşın üzerindeyseniz ve kariyerinizi tamamen değiştirmek istediğinize karar verdiyseniz güçlü bir büyüme gösteren sektörleri tercih edebilirisiniz. Bu sektörler büyümekte olduklarından daha fazla çalışan ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, yıllar boyu edindiğiniz tecrübeleri bu sektörde danışmanlık yapmak için de kullanabilirsiniz.

19. Öz geçmişinizde yaşınızı daha az vurgulamayı deneyebilirsiniz.

Öz geçmişinizde yaşınızı daha az belirtmek için eğitim kısmında mezuniyet tarihinizi vermeyebilirsiniz. Öz geçmişinizi iki sayfada tutabilir ve deneyimlerinizi listelerken yalnızca 10 veya 15 yıl geriye gidebilirsiniz. Becerilerinizi ve başarılarınızı vurguladığınız bir kariyer özeti bölümü oluşturabilirsiniz.

20. Bir kariyer danışmanıyla konuşmayı deneyebilirsiniz.

Kariyerinizde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız bir kariyer danışmanıyla görüşmeyi deneyebilirsiniz. Böylece kafanızdaki sorulara daha kolay yanıt bulur ve bir uzmanın yardımıyla kariyerinizde daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

21. Yaşa önem vermeyen şirketleri araştırabilirsiniz.

Şirketinizin ileri yaştaki çalışanların ihtiyaçlarına uyum sağlama esnekliği olmadığını düşünüyorsanız yaşa önem vermeyen veya ileri yaştaki çalışanların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran şirketleri araştırabilirsiniz. Start-uplar, eğitim ve finansal hizmetler sektörleri size uygun iş yerlerini bulabileceğiniz sektörlerden bazılarıdır.

22. İleri yaşlardaki çalışanlar için hangi sektörlerin daha uygun olduğunu araştırmalısınız.

Hızlı büyüyen alanlar ve şirketler önceki iş becerilerini aktarma veya ileri yaştaki çalışanlara eğitim verme konusunda genellikle daha esnek olduğundan ileri yaştaki çalışanlar için idealdir. Bu alanlar arasında satış yöneticiliği, toptan ve imalat endüstrilerindeki satış temsilcilikleri, pazarlama, halkla ilişkiler ve finans uzmanlığı sayılabilir.

23. Kendi küçük işletmenizi kurmayı düşünebilirsiniz.

Hayatınızın bu aşamasında hatırı sayılır bir deneyim ve birçok yetenek elde ettiğiniz için kendi işletmenizi açmayı düşünebilirsiniz. Serbest çalışmaya veya danışmanlık işine geçiş de aradığınız esnekliği sağlayabilir. Kendi işletmenizi kurmayı yarı zamanlı veya tam zamanlı bir işletmeye dönüştürmek istediğiniz bir hobiniz varsa düşünebilirsiniz.

24. İş ortamında edindiğiniz çevreye yeni kariyer fırsatları için danışabilirsiniz.

Profesyonel ortamda uzun yıllar boyunca bir iletişim ağı oluşturmuş olmanız muhtemeldir.  Alanınızdaki çeşitli şirketlerde çalışan kişilerle tanışıp kendinize bir çevre edindiyseniz bu kişilere ulaşıp yeni kariyer fırsatlarını görüşebilirsiniz.

25. Yeni bir iş kuracaksanız araştırma yapmayı unutmamalısınız.

Kendi küçük işletmenizi kurmayı ciddi bir şekilde düşünmeye başladıysanız kesinlikle araştırma yapmalısınız. Bu konuda bilgilerinizi yeterli bulmuyorsanız kurslara gidebilirsiniz. Sektöre giriş yapmadan önce iş ortamını, müşteri kitlesini ve işin inceliklerini öğrenmeniz çok önemlidir.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İşletme Sahiplerinin İşlerini Sosyal Medyada Tanıtmak İçin Mutlaka Uygulamaları Gereken İpuçları - onedio.com
İşletme Sahiplerinin İşlerini Sosyal Medyada Tanıtmak İçin Mutlaka Uygulamaları Gereken İpuçları - onedio.com
Aile İşletmesi Kurarken Profesyonel Bir Ortam Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken Öneriler - onedio.com
Aile İşletmesi Kurarken Profesyonel Bir Ortam Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken Öneriler - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mhrrmblc

Hangi yabancı kaynaktan tercüme edip buraya eklediniz onu da yazsaydınız. Özgün bir içerik olmadığı her maddesinden belli.

veysel-aslan6

Bu içeriği ciddi ciddi +55 yaş üzeri için hazırladıysanız saçmalamışsınız. Yok ama eğer ülkenin ekonomik durumu yüzünden geçinebilmek için yaşlı olsanız bile çalışmaya devam etmelisiniz anlayışını vurgulamak için oluşturduysanız ince bir çalışma olmuş. Söz konusu paylaşım onedioda olunca hangi tarafta olduğunu kestiremiyorum :D :D

Görüş Bildir