Görüş Bildir

54 Yıl Sonra Havana'da ABD Büyükelçiliği Açılıyor

Anasayfa > Gündem

ABD Başkanı Barack Obama, Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine resmi olarak başlama kararı aldıklarını belirterek, 'Bu yazın sonunda Bakan Kerry, Küba'ya giderek büyükelçiliğimize bayrağımızı çekecek' dedi. Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada büyükelçiliklerin karşılıklı olarak 20 Temmuz'da açılabileceği belirtildi.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçerek,ABD-Küba ilişkilileriyle ilgili açıklama yaptı.

ABD’nin 54 yılı aşkın süre önce, Soğuk Savaş’ta, Havana’daki büyükelçiliğini kapattığını hatırlatan Obama, “Bugün ABD’nin resmi olarak Küba ile diplomatik ilişkileri tekrar kurma ve karşılıklı olarak büyükelçilikleri açmada mutabık kaldığını duyuruyorum. Bu, Küba hükümeti ve halkıyla ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarında ve Amerika’daki komşumuzla yeni bir sayfa açmada tarihi bir adım” ifadesini kullandı.

Obama, Küba’ya yönelik uzun süredir var olan politikalarının işe yaramadığını ve demokrasiyi desteklemek yerine Küba’yı izole ederek ters etki yarattığını belirterek, bugünkü adımın geçmişe hapsolmamak gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

“Değişim budur”

“Bu yaz sonuna doğru, Bakan (John) Kerry, Havana’ya resmi ziyarette bulunarak, Amerikan bayrağını büyükelçiliğimizde göndere tekrar çekecek” diyen Obama, bunun sembolik bir adım anlamına gelmediğini, bu değişimle Küba hükümeti, halkı ve sivil toplumuyla ilişkilerin artırılacağını kaydetti.  

Obama, “Bir yıl önce bayrağımızın orada dalgalanması belki imkansız görünüyordu. İşte değişim budur” dedi.  

İki ülke halkının ilişkilerde ilerlemeye hazır olduğunu, şimdi sıranın ABD Kongresi’ne geldiğini ifade eden Obama, Küba’ya ambargonun kaldırılması çağrısında bulundu.

Obama, Küba ile bazı konularda ciddi farklılıkların da devam ettiğini, ABD’nin, ifade özgürlüğü ve demokrasi gibi konularda sesini yükseltmeye devam edeceğini anımsattı.

Terör listesinden çıkarıldı

Terör listesinden çıkarıldı

ABD’nin, Küba’daki büyükelçiliğinin 20 Temmuz’da faaliyete girmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ise daha sonra Havana’ya giderek resmi açılışı yapacağı belirtiliyor.

İki ülke, Obama'nın, geçen yılın Aralık ayında Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı.

ABD, Küba'yı 33 yıl sonra terör örgütleri listesinden çıkarmıştı. Küba'ınn listeden çıkarılması iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşama sürecindeki en önemli aşamalardan biri olarak görülüyordu.

Küba, Soğuk Savaş'ın doruklarındaki 1982 yılında Latin Amerika'daki bilhassa FARC gerillaları gibi Marksist oluşumlara yakınlığı nedeniyle terör listesine alınmıştı.

Başkan Obama, Kongre'ye sunduğu raporda Küba'nın son altı ay içerisinde hiçbir terörist faaliyette bulunmadığını ve Küba hükümetinin gelecekte de 'terörizmin desteklenmeyeceğini temin ettiğini' belirtmişti.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
KOVALA NEJDET

abd'yi ülkeye sokmak karını nuri alço'ya emanet etmek gibi birşey, ne kadar güvenebilirsin ki ? Ondan sonra demezler mi emrah koşşşş karını ... diye :))) dsdsdd

haletiruhiye

Yazık olucak ülkeye...

cnsfrd

ee artık devir değişti.