Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

54 Hakim ve Savcı Hakkında 10 Ayrı Suçtan İddianame

Anasayfa > Gündem

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 49’u açığa alınan 54 hakim ve savcı için, 'FETÖ/PDY Silahlı terör örgütü kurma ve üye olmak', 'Siyasi ve askeri casusluk' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarının da aralarında bulunduğu 10 ayrı suçtan iddianame düzenlendi. Hakim ve savcılar için bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 67 yıl 3 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK’nın, HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı rapor doğrultusunda kovuşturma izni verdiği 49’u açığa alınan, biri emekli, 4’ü hala görevde olan 54 hakim ve savcı için, 10 ayrı suçtan iddianame düzenledi. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, 3 bin 149 sayfalık iddianameyi tamamlayarak, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. 

İddianamede şüpheli hakim ve savcılar hakkında 'siyasal ve askeri casusluk', 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetmek, kurulan örgüte üye olma', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs', ''gizli kalması gereken bilgileri açıklama'', ''suç uydurma'', ''özel hayatın gizliliğini ihlal etme'', ''hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetme'', ''suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme'', ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''görevi kötüye kullanma'' suçlarından ayrı ayrı 1'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 1'er kez müebbet hapis ile 31 yıl 2 aydan 67 yıl 3 aya kadar hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

İddianame kabul edilirse Yargıtay'da yargılanacaklar

İddianame kabul edilirse Yargıtay'da yargılanacaklar

İddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar verirse 54 şüpheli 1. sınıf savcı ve hakim oldukları için Yargıtay'da yargılanacak.

Tutuklu hakimler Özçelik, Başer ve Karaçöl de şüpheliler arasında

Tutuklu hakimler Özçelik, Başer ve Karaçöl de şüpheliler arasında

Metin Özçelik ve Mustafa Başer

Haklarında 3 Kasım 2015 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konulan bu hakim ve savcılardan Metin Özçelik ve Mustafa Başer, yetkileri olmadığı halde tutuklu polisleri serbest bıraktıkları gerekçesi ile geçen yıl tutuklanmışlardı. Örgüt üyeliğinden tutuklanan Özçelik ve Başer’in yargılamaları Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde devam ediyor. 

Hakkında dava açılan hakimlerden Süleyman Karaçöl ise Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 Eylül 2015 tarihinde “Örgüt üyeliği” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmıştı. 

Şüphelilerden Celal Kara ise Zekeriya Öz ile birlikte yurt dışına kaçmıştı.

İddianamedeki tüm şüpheliler şöyle:

İddianamedeki tüm şüpheliler şöyle:

Cihan Kansız, Hakan Karaali, Mehmet Berk, Salim Duran, İsmail Tandoğan, Adnan Çimen, Adem Özcan, İsmail Işık, Celal Kara, Hüseyin Ayar, Ümit Zafer Çolak, Muammer Akkaş, Ramazan Saban, Sadrettin Sarıkaya, Hikmet Usta, Ayhan Bedirhan, Durmuş Yiğit, Mehmet Ali Uysal, Davut Bedir, Gökmen Demircan, Yakup Hakan Günay, Rüstem Eryılmaz, Mehmet Karababa, Mehmet Erdoğan, Hadi Çağdır, Murat Üründü, Mehmet Ekinci, Nurullah Çınar, Birol Bilen, Metin Özçelik, Fatih Mehmet Uslu, Mehmet Hamzaçebi, Kazım Kahyaoğlu, Hikmet Şen, Muzaffer İren, Mustafa Başer, Seyfettin Mermerci, Abdullah Öztürk, Mesut Özcan, Eşref Aksu, Sedat Sami Haşıloğlu, Dursun Ali Gündoğdu, Osman Kaya, Nalan Can, Vedat Dalda, Mustafa Boz, Bülent Kınay, Menekşe Uyar, Süleyman Karaçöl ve görevde olan hakim ve savcılar Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Yakup Kaya, Murat İnam ile emekli olan Mustafa Çavuşoğlu.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
15
11
7
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Dokunulmazlıklar kaldırılacak diye hazırlık yapılıyor herhalde.

Peacj

Ya adamlar savcı hakim olmuş arkadaş bizde bunların vicdanına bakıyoruz.. allah sonumuzu hayretsin, zor ama inşallah hepsinden kurtuluruz.