500 Bin Öğrenci Dershane Bursu Kazanmak İçin Yarıştı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

500 Bin Öğrenci Dershane Bursu Kazanmak İçin Yarıştı

500 Bin Öğrenci Dershane Bursu Kazanmak İçin Yarıştı

TÖDER Genel Koordinatörü Faruk Tatar, bugün üç büyük dershane grubu tarafından düzenlenen bursluluk sınavlarına 500 bin öğrencinin başvuruda bulunduğunu söyledi. Tatar, “Dershaneler, Türk eğitim sisteminde tamamlayıcı kurumlardır. Bu tamamen arz – talep meselesidir. Bugünkü tabloda bu arzın ve talebin ne kadar yüksek olduğunun en gerçekçi kanıtıdır” dedi.

TÖDER Genel Koordinatörü Faruk Tatar, dershanelerde yapılan bursluluk sınavlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Üç büyük dershane gurubu tarafından sınav yapıldığını ve 500 bin öğrencinin burs kazanmak için bu sınavlara başvuruda bulunduğunu belirten Tatar, dershanelerin Türk eğitim sistemini tamamlayıcı bir unsur olduğunun altını çizdi. Bu durumun dershanelerin kapatılacağı söylemine karşı anlamlı bir cevap olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dershaneler kapatılacak söylemleri karşısında dershanecilik sektörünün kan kaybedeceğini, öğrenci kaybederek mali sıkıntılara düşeceğini düşünen bir takım çevreler bugün yaşananlarla, bu düşüncelerin de gerçek olmadığını gördüler. Dershanecilik sektörüne hakim üç büyük gurup tarafından bugün Türkiye’nin dört bir köşesinde eş zamanlı ancak farklı isimler adı altında sınavlar düzenleniyor. Bu sınavlara toplam 500 bin öğrenci başvuruda bulundu. Bu öğrenciler sınava girerek burs kazanmak için çalıştı. Bu şunu göstermektedir ki; veliler 21. yüzyılın çocuklarının, dünya vatandaşı olma yolunda ilerlerken küresel rekabette aynı koşullara sahip olmalarını istiyor. Veliler, çocuklarının daha fazla eğitim – öğretim alma isteklerini bu düzenlenen sınavlara katılım yoğunluğuyla ispatlamışlardır. Buradaki en önemli husus şudur ki; sınava giren öğrencilerin yüzde 80’ni ara sınıf öğrencileridir. Yani bu öğrenciler bu yıl içerisinde ulusal sınavlara katılmayacak öğrenci gurubudur. Bu bize şunu çok açık bir şekilde ispatlamaktadır; öğrenciler sadece sınavlara hazırlanmak için dershaneye gitmiyor. Veliler çocuklarına ek eğitim – öğretim hizmeti aldırmak için dershaneye gönderiyor. Şu asla ve asla unutulmamalıdır ki; dershaneler okulların bir alternatifi değildir. Dershaneler, Türk eğitim sisteminde tamamlayıcı kurumlardır. Bu tamamen arz–talep meselesidir. Bugünkü tabloda bu arzın ve talebin ne kadar yüksek olduğunun en gerçekçi kanıtıdır.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Dershane
Görüş Bildir