500 Bin İşsize Müjde!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

500 Bin İşsize Müjde!

500 Bin İşsize Müjde!

Amerika ve Avrupa'da yaygın bir şekilde kullanılan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye için uyarlanan 'Geçici İş İlişkisine' ilişkin kanun taslağı masaya yatırıldı. Bu taslak eğer ülkemizde de uygulanırsa milyonlarca işsiz vatandaş bu durumdan kurtulacak!

Uygulamaya geçtiği ülkelerde ilk 5 yıl içinde işsizlik oranını yüzde 2 azaltan kanun, Türkiye'de de masaya yatırıldı. 'Geçici İş İlişkisi' isimli taslak hakkında konuşan Özel İstihdam Büroları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tibet Eğrioğlu, 'İlgili kanun taslağı, yasalaşması halinde diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de istihdama önemli bir katkı sağlayacak" dedi.

Eğrioğlu, "Bu sistem, sadece istihdam değil, aynı zamanda çalışanların korunması, eşit muamele ilkesi, esnek çalışma modellerini de geliştirecek' dedi. Avrupa Birliği'nde yaşanan ekonomik krizde yeni işe alımların yüzde 50'sinin 'Geçici İş İlişkisi' ile gerçekleştiğine değinen Eğrioğlu, özellikle 20-24 yaş arası gençlerde iş bulmanın yüzde 60'a kadar yükseldiğinin altını çizdi.

'5 YILDA 500 BİN İSTİHDAM SAĞLANABİLİR'

Söz konusu istihdam biçiminin öncelikli olarak aile yaşamı ile iş yaşamını daha dengeli bir biçime kavuşturacağını belirten Özel İstihdam Büroları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Altuğ Yaka da, dünyadaki örnekleri de göz önünde bulundurulduğunda, taslakla birlikte, Türkiye'de ilk 5 yılda 500 bin kişinin işsizlikten kurtulacağını söyledi. Geçici İş İlişkisi'nin uygulandığı ülkelerde, her yıl yüzde 2 ila 3 arasında işsizliğin azaldığına dikkat çeken Altuğ Yaka, 'Geçici İş İlişkisi ile iş hayatına yeni atılmak isteyen gençler, kadınlar, engelliler, uzun süreli işsizler, mesleki yeterliliği bulunmayanlar, yaşlı ve sürekli istihdamı tercih etmeyen işçilerin önü açılacak. Çeşitli araştırma şirketlerinin gerçekleştirdiği raporlara göre Almanya'da uygulanan bu kanun ile geçici çalışan sayısı 700 bin kişiye ulaştı. Polonya'da 2002 yılında yüzde 20 olan işsizlik, Özel İstihdam Büroları vasıtasıyla yüzde 15'in altına düştü. Öte yandan yine aynı araştırmalarda Birleşik Krallık'ta nüfusun yüzde 90'ı, Hollanda'da yüzde 78'i, Almanya'da yüzde 43'ü ve İtalya'da nüfusun yüzde 40'ı artık Özel İstihdam Büroları'nı sürekli işe geçiş için bir adım taşı olarak kabul ediyor' şeklinde konuştu.

UYGULANINCA NELER OLACAK?

• Kayıt dışı istihdam oranını azaltacak

İşsizlik oranını azaltacak

• İş hayatına yeni atılan gençler için yeni iş imkanları yaratacak

• Kadın, engelli, yaşlı, uzun süreli işsiz, mesleki yeterliliği bulunmayan ve sürekli istihdamı tercih etmeyen işsizlerin önünü açacak

• İşverenlerin kısa süreli ihtiyaç duydukları işleri tespit edecek,

• İş arayan işçilerin nitelik ve becerileri ile doğru şekilde eleştirip, iş bulma süresini kısalacak

• Gazete ilanlarıyla iş arayan ve iş bulmakta zorlanan işçiler, Özel İstihdam Büroları vasıtasıyla kolaylıkla iş bulabilecek.

• İş hayatıyla özel yaşamı dengelemek isteyen işçiler için kısa süreli veya kısmi süreli işler kolaylıkla bulunabilecek

• Mesleki deneyim kazandıracak

• Geçici iş ilişkisi çerçevesinde işe giren çalışanların, kazanacakları deneyimle tam zamanlı olarak çalışma fırsatına kavuşacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiİşsizlikİtalyaTercihkadınlar
Görüş Bildir