50 Yıllık Şiddete Oslo Finali

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

50 Yıllık Şiddete Oslo Finali

50 Yıllık Şiddete Oslo Finali

Modern tarihin en uzun soluklu kalkışmalarından biri, önümüzdeki iki hafta içinde bitebilir.

Bundan 48 yıl önce, seçkinlere karşı köylü sınıfının haklarını korumak üzere kurulan Marxist eğilimli Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Bogota yönetimiyle Şubat ayından beri yaptığı gizli görüşmelerin ardından silah bırakmaya hazırlanıyor. Dün FARC’ın yaptığı açıklamaya göre taraflar 15 Ekim’de Havana’da ilk resmi barış görüşmesini yapacak.

17 Ekim’de yapılacağı duyurulan Oslo görüşmeleriyse kritik önemde. Zira bu görüşmenin ardından FARC ve hükümet, bir “ortak açıklama” yayımlayacak. Bu açıklamanın barış ilânı mı, yoksa barış için belirlenecek ortak yol haritasının ayrıntıları mı olacağı şimdilik bilinmiyor. Kolombiya’nın tarihini değiştirmesi beklenen barış müzakerelerinde Silahlı Kuvvetler ve iş dünyası da temsil edilecek. Resmi sayılara göre şiddet ortamı nedeniyle yaklaşık 600 bin kişi öldü, milyonlarca kişiyse yaşadığı coğrafyadan göç etmek zorunda kaldı.

Barış aşamasına gelinmesinde, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in büyük rolü olduğu düşünülüyor. Zira Kolombiya lideri Juan Manuel Santos (61), FARC’ın sempatiyle yaklaştığı Chavez’le iyi ilişkiler kurup, kendisini, bu konuda adım atmaya ikna etmişti.

Askeri, ekonomik, diplomatik yollar

Önceki hükümetin içişleri bakanı olarak terör sorununu yakından bilen Cumhurbaşkanı Santos, 2010 yılında göreve gelmesinin ardından bu konuda agresif bir strateji benimsedi. İşte o stratejinin satırbaşları:

İddialı askeri operasyonlar yapıldı. 2002 yılında sayısı 17 bin olarak bilinen FARC’ın militan rezervi yarı yarıya azaldı.

Başta örgütün lideri Alfonso Cano’nun geçen yıl kasım ayında öldürülmesi olmak üzeer yönetici kadrosuna karşı başarılı operasyonlar yürütüldü.

Cumhurbaşkanı ağustos ayında açıklama yapıp gizli görüşmeleri doğruladı ve “Asıl zafer, barış olacaktır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hugo ChavezTerör
Görüş Bildir