Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

50 Milyonun Kimlik ve Adres Bilgileri Sızdırıldı: Vatandaşları Nasıl Bir Tehdit Bekliyor?

 > -
Abone ol

Uzun süredir İnternet'ten temin edilebildiği iddia edilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik ve adres bilgileri, bugünlerde tekrardan gündeme oturdu.

Geçtiğimiz ay açılan anonim bir web sayfası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük bir kısmının tüm resmi bilgilerini barındıran bir arşivi kullanıma açtı.

Arşivin 2010 yılına ait olduğu ifade ediliyor. Bu yine de pek çok insanın güncel bilgilerinin korunduğu anlamına gelmekte.

Arşivde kimlik bilgileriyle arama yapılabildiği söyleniyor. Böylece kişinin diğer resmi bilgilerine de ulaşmak mümkün vaziyette.

Arşivi İnternet'e yayan kişi ya da kişiler, bu bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğünden temin ettiğini söylüyor.

Esasında bu bilgilere devletin herhangi bir kurumundaki bilgisayarlardan ulaşılabildiğini ekleyelim. Bu durum da bilgileri ister istemez kırılgan bir duruma sokuyor denebilir.

Sonuç olarak 50 milyon civarındaki vatandaşın özel bilgilerini açığa çıkaran bu hamlenin ardından insanları neler bekliyor?

Özel hayatın gizliliği tehlikede olabilir...

Özel hayatın gizliliği ilkesini tepe takla edebilecek bir güvenlik açığı sonucu elde edilen bilgiler, kelimenin tam anlamıyla her vatandaşın mahremiyetini tehlikeye atıyor.

Yani 2010 yılından bu yana ikametini güncellemeyen herhangi bir vatandaşın hanesinin nerede olduğunu bulmanın bir kaç tık ötede olduğu bir durumla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir.

Adınıza herhangi bir işlem yapılabilir...

Arşiv birey adına son derece hayati önem taşıyan T.C. Kimlik No bilgisini ifşa edebildiği için, diğer bilgilerle birlikte kullanıldığı takdirde o kişi hakkında resmi işlemler yapılabilmesini sağlayabilir. 

Herhangi bir hizmet satın alırken bilgileriniz verilebilir, adınıza fatura kesilebilir, adınıza herhangi bir hizmet dökümü düzenlenebilir vs.

Bu sebeple bir kez daha hatırlamak gerekli...

Kimlik bilgileri tamamen kişiye özel ve sadece zorunlu durumlarda başkalarıyla paylaşılması gerekiyor. Hali hazırda herhangi birinin ele geçirebileceği bilgileri kişisel olarak olduğunca gizli tutmakta fayda var!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kayra-uckilinc

redditten okuduklarıma göre dosyalar .frm .myı .myd formatında ve açamamış ordakiler sql bilgisi gerekli olduğundan bahsediyorlar yanlış mıyım?

shimoon-yeon

birincisi bazıları yazmış zaten her yerde kimlik bilgilerini veriyoruz falan diye ben bu kadar kolay kimsenin bilgilerine ulaşamamıştım. ikincisi ise benim veya bazılarının bilgilerini ile bişey yapamazlar belki tonla borç bulurlar ama burda 50 milyon kişiden söz ediyoruz zengin olanlar vardır herhalde.

bayan-poh-

bu sayede arkadaşımın sevgilisinin evli olduğunu ögrendik amk birde 1 tane kızı varmış :D

sibel-akova

hangi siteden bakıyorsun ona atar mısın bana da

benmutlu

öğrenebildiniz mi. bana da atar mısınız? bir ben kaldım heralde bakmayan.

Gizli Kullanıcı

Aq ülkesinde oyda kullanmıyorum artık.

ezgisen

paralelminati

Görüş Bildir