Avrupa Basınından Özetler | 05.02.2013

 > -

İngiliz Basınından Özetler

İngiltere'de siyasi bir kariyerin deyim yerindeyse bir hiç uğruna sona erişi, bu sabah siyasi ağırlı dört gazetenin de manşetinde yerini alıyor.

Otomobil kullanıyor Liberal Demokrat Partili eski bakan... aşırı sürat yaptığı belirleniyor... cezayı karısının ehliyetine aktarıyor ama bunu yalan söyleyerek reddediyor.

Independent gazetesi "Üç ceza puanı için mahvoldu" Guardian da "10 yıllık bir yalanla yıkıldı" manşetini atıyor.

Chris Huhne'un adaletin seyrini değiştirmeye çalışmaktan hapis cezası alabileceğini belirten Guardian, eski bakanın siyaseti bıraktığını duyuruyor.

Times da, oğluyla yaptığı bir telefon yazışmasının bakanın sıkıntısını ortaya çıkardığını belirtiyor.

Financial Times 'a bakıyoruz. Gazete, maliye bakanı George Osborne'un bankacılık sitemiyle ilgili dünkü açıklamasının yankılarını aktarıyor.

Tüketici gruplarının Osborne'un açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını belirten gazete, getirilecek düzenlemelerden biri olarak bankaların öz-denetim yetki-alanlarının sınırlandırılacağını duyuruyor.

Independent , Türkiye-Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Prag'da yaptığı çıkışı haberleştiriyor.

Kısa haberin başlığı "Erdoğan: Affedilir gibi değil..."

Gazete, Türkiye'nin yarım yüzyıldır AB'ye alınmadığını hatırlatan Erdoğan'ın "gecikme olmadan üyeliğin gerçekleşmesi" çağrısı yaptığını belirtiyor.

Türkiye'nin 2005'te tam üyelik görüşmelerine başladığını hatırlatan gazete, Fransa ve Almanya'nın itirazları ile Kıbrıs sorunu nedeniyle görüşmelerin tıkandığını belirtiyor.

İngiltere parlamentosunda bu eşcinsel evlilik yasası için oylama yapılacak.

Yasa geçerse, Times 'ın "İngiltere'deki sosyal hayatın artık bir parçası olduklarını" söylediği eşcinsel çiftler de kilise ya da resmi nikahla dünya evine girip, kadın-erkek evliliklerindeki aynı hak ve düzenlemelere sahip ve tabi olacak.

Evlilik konusu eşcinseller için uzun süredir tartışılıyor. Anglikan Kilisesi'nin karşı çıktığını satırlarına taşıyan Independent 'taki bir haber, tartışmanın ölçüsünün kaçmış olabileceğine işaret ediyor.

Buna göre kimi parlamento üyeleri, nefret mektupları almış.

Kimi Hıristiyanlardan olduğnu söylediği mektuplar hakkında konuşan bir muhafazakar partili "Bu insanların inandığı şeyin müşfik ya da sevgi dolu olduğunu söylemek mümkün değil" diyor.

Avrupa polisi Europol'ün Avrupa ve dünya futboluna ilişkin dün yaptığı açıklama hakkında haber yapan Daily Telegraph, artık Şampiyonlar Ligi Kupasının da üzerinde şüphe bulutları olduğunu yazıyor.

Guardian, polisin belirlemelerine göre 700 maçın zan altında olduğunu duyuruyor. Guardian FİFA'nın tepkisini öne çıkarıyor: FİFA maçların sonucunu yönlendirmeye çalışan futbol dışı karakterlerin daha uzun hapis cezalarına çarptırılmasını istiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Alman Basınından Özetler

OECD'nin yabancı işgücü raporu, AB polis teşkilatı Europol'ün ortaya çıkardığı futboldaki yeni bahis skandalı, Alman basınında öne çıkan yorum konularını oluşturuyor.

Tagesspiegel gazetesi OECD'nin Almanya'nın yabancı iş gücünü çekme konusunda pek çok ülkenin gerisinde kaldığını ortaya koyan raporu hakkında şöyle yorum yapıyor:

"Almanya, burada çalışmak isteyenler için şart koşulan asgari gelir sınırını düşürdü ve yabancı diplomaları eskine göre artık daha kolay tanıyor. Almanya'ya göç etmek için engeller başka hiç bir yerde olmadığı kadar az. Ancak yüksek niteliğe sahip insanların çalışmak için yine de Danimarka'yı tercih etmesi, inandırıcı olunamadığının bir göstergesi. OECD'nin bildirdiğine göre Alman firmaları, yurtdışından eleman almak için yoğun bir çaba sarfetmiyor. Ayrıca politikacıların geçmişte sarfettiği 'Almanya bir göç ülkesi değildir!' türünden söylemleri de pek davet edici olmadı. Misafire bir kapıyı sonuna kadar açmak yetmez, onu içeri buyur etmek de gerekir."

Nürnberger Nachrichten gazetesi ise aynı konuya ilişkin yorumunda bugüne kadar farklı koalisyon hükümetlerinin ülkeyi göçmenlere cazip kılmak hedefiyle reformlar yaptığına dikkat çekiyor. Gazete yorumuna şöyle devam ediyor:

“Almanya'nın bir göç ülkesi olmadığı yalanından nihayet vazgeçildi. Fakat bunun, ülke içinde ve dışında ağızdan ağıza dolaşması zaman alıyor. Ayrıca yabancıların geldiği ülkelerde çoktan doğal kabul edilen 'hoş geldin kültürü'ne resmî daireler ve şirketler de genelde pek rastlanmıyor. Siyaset, ev ödevlerini yapmasına rağmen zor bir görevle karşı karşıya: Bir yandan ülkedeki işsizleri mümkün olduğu kadar istihdam etmeli, diğer yandan bunun mümkün olmadığı yerlerde göçü teşvik etmeli. İkisi de zorunlu."

Avrupa Birliği'nin polis teşkilatı Europol, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük şike skandalı ile karşı karşıya olunduğunu açıkladı. Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi dâhil 400’e yakın futbol maçında şike yapıldığından şüpheleniliyor. Kölner Stadt - Anzeiger gazetesi, futboldaki yeni şike depremi hakkında şunları yazıyor:

"Europol'ün bu atağı, bir çeşit uyarı ya da yardım çağrısı ise bu çıkış hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Kim uluslararası çetelerin üyeleriyle uğraşırsa, onlara karşı sert önlemler alabilmek için uluslararası izlenilen müşterek siyaset ve yasalara ihtiyaç duyar. Asıl mesele şu: Yeni ortaya çıkarılan bulgular, yeni bir anlayışı da beraberinde getirecek mi? Yoksa Europol'ün zaten bilinen bu dosyalar dışında sunacağı delilleri olmadığı izlenimi kalacak mı? Altı eşelenip süpürüldükçe şike pisliği artmıyor. Pislik yığınının sadece boyutu büyüyor. Yeni şikelere dair heyecan da kısa sürede kaybolacaktır."

Stuttgarter Nachrichten gazetesi de aynı konuda şu yorumu yapıyor:

"Suçlular ortaya çıkarılmak korkusu yaşamadığı sürece Almanya dâhil her yerde futbol tehlikede. Dünya genelinde liglerde takımların sadece puan toplamak ve kupayı almak için mücadele ettiği konusunda şüphe varsa futbol sorunlu demektir. Tıpkı bisiklet sporunda olduğu gibi. Doping yolsuzluğu bisiklet sporunu yok etti. Futbol da büyük bir güven kaybıyla karşı karşıya. Eğer taraftarlar, hayranı oldukları futbol idollerine artık güvenemezlerse ve kazananların âdil yollarla başarıya ulaştıklarından emin olamazlarsa onlar için de eğlence biter. İddiaya var mısınız?"

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Deniz Karahan

Editör: Murat Çelikkafa

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Basınından Özetler

Fransa’nın Mali operasyonu, Rusya’nın Suriye konusundaki tavır değişikliği ve siber suçlarla mücadele bugünkü Avrupa basınından seçtiğimiz yorumları oluşturuyor.

Muhafazakâr Avusturya gazetesi Die Presse yorumunda Fransa’nın Mali’deki askerî operasyonunu farklı bir açıdan ele alıyor:

“Fransa ve Mali'nin askeri birlikleri diğer Afrikalı ülkelerin de desteğiyle Mali’yi başkenti ile birlikte tamamen ele geçirmeye çalışan aşırı İslamcı militanları üç haftadan az bir zamanda çöle sürdü. Elbette bu savaş henüz kazanılmış değil ve bu operasyon nedeniyle diğer teröristlerin harekete geçme tehlikesi de büyük. Ancak internette bu uluslararası askerî operasyonu lânetleyen elektronik postalar ve bloglarda dile getirilen tespitler ahmakça… Yazılanlarda bu girişimin ‘yeni sömürgecilik’ olduğundan dem vuruluyor ve hatta asilere yardım etmekten bile söz ediliyor. Evet, Fransa Cumhurbaşkanı bu zaferin tacını giymiş olabilir ve siyasî olarak kendine pay çıkartabilir. Ancak o da biliyor ki, askerî şan şöhretin ömrü genelde kısadır.”

Hollanda gazetesi de Volkskra n t da Fransa’nın Mali’de kaydettiği askerî başarının henüz güvence altında olmadığına değiniyor:

“Amerikalıların tahminlerine göre, Mali’nin kuzeyinde şu an 2 bin kadar ağır silahlara sahip aşırı İslamcı militan bulunuyor. Fransa ve Mali birliklerinin son üç haftada çok sayıda bölgeyi kurtarmasının ardından bu militanlar yeniden toplanmaya çalışacaktır. Amerikan istihbarat servislerine göre Mali, Suriye’den sonra aşırı İslamcı militanların en önemli sığınma limanı haline gelmiş durumda. Bu nedenle Fransa'nın Mali’de elde ettiği başarı şimdilik geçici. Özellikle Fransa saflarında çarpışan Mali Ordusu’nun daha sonra ne yapacağı merak konusu. Uzmanlar, bunların kendilerine ödenen maaştan çok, ticarî işlerle geçimlerini sağladıklarına işaret ediyorlar. Fransızların çekilmesinden sonra bunların iyi silah donanımlı ve motivasyonu yüksek teröristlerle başa çıkmada zorlanacaklarına dikkat çekiliyor.”

Liberal Danimarka gazetesi Politiken ise yorumunda farklı bir konuyu, Rusya’nın Suriye konusundaki tavır değişikliğini değerlendiriyor:

“Rusya, Suriye'deki muhalefetin lideri Muaz El Hatip’i Moskova’ya davet etti. Bu sadece zamanı gelmiş bir davet değil, ayrıca akıllıca bir girişim de. Rusya eli kana bulanmış olan Suriye diktatörü Beşar Esad’a şimdiye kadar silah yardımı yaptı. Ayrıca Putin’in Rusyası Esad’ı BM Güvenlik Konseyi’nde de korudu. Rusya’nın şimdi El Hatip'in lideri olduğu muhalefeti destekleyen uluslararası topluluğa dahil olmak istemesi, Suriye anlaşmazlığının çözümünde önemli bir faktör olabilir. Ayrıca muhalefetin talepleri arasında olan ülkedeki iç savaşın sona erdirilmesi ve Esad’sız bir Suriye’nin inşasında da bu yeni tavır önemli rol oynayabilir.”

Alman Neue Presse gazetesi ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’e düzenlenen hacker saldırısı bağlamında siber suçlar konusunu yorum sütununa taşımış:

“Siber savaştan söz etmek biraz abartılı olur. Ama buna rağmen bu sessiz ve derinden yapılan saldırıları görmezden de gelemeyiz. Alman hükümeti geçen ekim ayında yaptığı bir açıklamada, tehlikeli siber saldırılara karşı gerekirse silah kullanılabileceğini bile duyurmuştu. Aslında daha akıllıca çözüm, saldırı girişimlerini anında engellemek olur. Bu konudaki eksikliklerin acilen giderilmesi gerekiyor. Sadece saldırıya uğrayan Twitter kullandığı güvenlik standartlarının yeterli olup olmadığını sorgulamakla kalmamalı. Öte yandan bu sitede hesap açanlar da ihmalkâr davranıp basit şifreler kullanıyorlarsa, o zaman en iyi koruma duvarının da yapacağı çok bir şey kalmaz.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Çelik Akp ınar

Editör: Hülya Schenk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerEşcinselEvlilikFransaİngilterePolisPragRecep Tayyip ErdoğanRusyaŞampiyonlar LigiSavaşSuriyeTercihTwitterVladimir Putinfutbol
Görüş Bildir